Украйна постигна първа победа в група В на Европейското първенство

...

Украйна изхвърли Финландия от Евроволей 2023

Украйна реализира първа победа в група В на Европейското състезание по волейбол, което се организира в Италия, България, Северна Македония и Израел.

В зала „ Конгресна “ на Двореца на културата и спорта във Варна украинците победиха Финландия след тайбрек, с което изхвърлиха скандинавците от шампионата.

Домакините започнаха по-добре срещата и поведоха с 4:1, само че след серия от 3 следващи точки Финландия освен изравни при 7:7, само че и поведе.

Последваха нови 8 изравнявания на резултата, последното при 15:15 след блок на Алексей Жбанков, след които с добра игра на мрежата украинците поведоха с 4 точки при 19:15. Гостите понижиха пасива си до точка при 22:23, само че Украйна съумя да вземе първата част с 25:23.

Домакините продължиха с положителната си игра и през втория гейм и поведоха с три точки още първоначално. Те съумяха да усилят преднината си до 5 точки в средата на частта при 15:10. Последва серия от четири следващи точки за Украйна и домакините поведоха с 19:11, а по-късно умерено затвориха гейма с 25:17 и поведоха с 2:0, с което изхвърлиха Финландия от конкуренцията.

Гостите започнаха стремително третата част и поведоха с 5:0, само че украинците незабавно направиха серия от четири следващи точки и понижиха пасива си до точка – 4:5. С сполучлива офанзива на Иля Ковалов украинците изравниха резултата при 9:9. Последваха 4 нови изравнявания на резултата, след които домакините в мача поведоха с 2 точки – 15:13. Финландия съумя да изравни при 16:16. Последваха нови 5 изравнявания, след които напред в резултата с 2 точки излезе Финландия – 23:21, само че украинците направиха две следващи точки и изравниха – 23:23. С две отлични блокади финландците взеха третата част с 25:23.

Четвъртата част стартира равностойно, а резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 6 пъти, след което гостите поведоха с 8:6. Украйна изравни при 8:8, само че Финландия още веднъж дръпна при 13:10 и домакините желаеха спиране.

Скандинавците поведоха с 3 точки при 17:14 и с 4 точки при 20:16. Украинците означиха три следващи точки и понижиха изоставането си до точки 19:20. След две следващи несполучливи офанзива на финландците украинците изравниха при 22:22. Последваха още две изравнявания, само че след несполучлива офанзива на украинците Финландия взе четвъртата част с 26:24 и изравни резултата.

Финландия поведе с 2:0 в тайбрека, само че украинците незабавно изравниха – 2:2. След нови четири равенства домакините съумяха да поведат с 8:6 и двата тима смениха игралните полета. Украйна поведе с 4 точки при 14:10. Скандинавците осъществиха три следващи точки, само че не можаха да извърнат мача в своя изгода и отстъпиха с 2:3.

Начело в групата е Словения (3 мача) с 3 победи, 9 точки и 9:1 геймово съответствие. Втори са хърватите (4 мача), 8 точки и 9:6. България (4 мача) е на трета позиция с 6 точки и 8:8 гейма, следва Испания (4 мача) с 6 точки и 6:8, Украйна (4 мача) с 3 точки и 7:11 и Финландия (5 мача) с 3 точки и 7:12 геймово съответствие.

По-късно през днешния ден е втората среща от програмата за деня сред тимовете на Словения и Хърватия.

Утре са последните два мача в групата. От 17:30 играят Испания и Украйна, а от 20:30 часа България среща Словения.
Източник: novsport.com