Полша е новият европейски шампион по волейбол за мъже! В

...

Полша смачка Италия насред Рим и стана европейски шампион по волейбол

Полша е новият европейски първенец по волейбол за мъже! В огромния край „ Дружина полска “ надигра по безапелационен метод с 3:0 гейма (25:20, 25:21, 25:23) домакините от Италия и ги детронира посред Рим. По този метод първенците от Лигата на нациите по-рано тази година завоюваха за повторно европейската купа след тази от 2009-а годин и стопираха " Скуадра адзура " от това да отбрани купата си от преди две години.

И двата тима доближиха до борбата за златото във Вечния град без да позволен нито една загуба от началото на шампионата, на който България бе съдомакин дружно с Италия, Израел и Северна Македония. В полуфиналите в четвъртък поляците се постановиха с 3:1 против отбора на Словения, до момента в който Италия бе безапелационна и надделя Франция с 3:0.

Във финалния дуел поляците демонстрираха галактическо равнище, като не дадоха съвсем никакви шансове на европейските и международни първенци. В първите два гейма на процедура началните удари на натурализирания кубинец и на центъра Норберт Хубер правеха разликата сред двата отбора и след 25:20 и 25:21 " Дружина полска " взе солидна преднина в резултата. Третата част пък несъмнено беше най-оспорваната, като италианците на няколко пъти вършиха опит да се откъснат с няколко точки, само че поляците съумяваха да останат близо в гейма, а в края демонстрираха и повече самообладание, с цел да измъкнат сета след 25:23, а с това и мача. За триумфа си те заслужиха чек за 500 000 евро.

Вилфредо Леон стана най-резултатен за Полша с 13 точки, до момента в който Норберт Хубер добави още 12, а Лукаш Качмарек се отличи с 10 точки. Даниеле Лавия бе най-резултатен за Италия с 13 точки, а Алесандро Микиелето добави още 10.

В дребния край Словения пък завоюва бронзовите медали, откакто надделя трагично Франция с 3:2 гейма (25:22, 25:16, 21:25, 18:25, 15:11) по-рано в събота.

В Рим вицешампионите от шампионата през 2021-а поведоха с 2:0 гейма, само че олимпийските първенци от Токио 2020 отвърнаха на предизвикването и възвърнаха паритета. В тайбрека обаче словенците още веднъж бяха по-солидният отбор на игрището и се поздравиха за първи път с бронз от европейско състезание, откакто станаха сребърни медалисти през 2015-а, 2019-а и 2021-а година. Франция остава с едно злато (2015), четири сребърни медала (1948, 1987, 2003 и 2009) и два бронзови (1951 и 1985).

Най-резултатен за спечелилите бе Рок Можич с 26 точки. 19 добави Тине Урнаут, а с 15 пункта се регистрира Клемен Чебул. За „ петлите “ Ървинг Нгапет приключи с 18 точки, с 16 завърши Кевин Тили, а по 12 и 10 надлежно прибавиха Жан Патри и Бартелеми Шинениезе.
Източник: novsport.com