Украйна нанася между 90% и 95% от ударите си дълбоко в руска територия с оръжия, произведени в страната. Това заяви президентът Володимир Зеленски, подчертавайки намаляващата зависимост от чужди доставки.
„От европейските системи използваме основно Storm Shadow в по-големи количества и по-малко SCALP“, уточни той. Други оръжия с голям обсег от Европа липсват, тъй като Киев просто не разполага с тях.
Зеленски потвърди готовност за преговори с европейски партньори за доставки на далекобойни ракети. „Готови сме да обсъдим всякакви опции“, добави държавният глава.
В Покровск, ключов град в Източна Украйна, в момента има около 200 руски войници. „Щом се появят или ударят – откриваме ги и унищожаваме“, заяви Зеленски, описвайки тежките боеве в района.
Президентът води разговори с германския канцлер Фридрих Мерц и италианския премиер Джорджа Мелони за закупуване на електрогенератори. Целта е пренасочване на хуманитарни средства към енергийно оборудване.
Мелони предлага алтернатива с газови доставки и проверява кой вариант е по-бърз. Подкрепа идва и от Урсула фон дер Лайен с енергиен пакет, както и от Нидерландия по детайлите.
Украйна продължава да укрепва собствената си отбранителна индустрия. Делът на местните оръжия в дълбоките удари демонстрира напредъка въпреки продължаващите руски атаки.




