Зеленски постави ултиматум на НАТО - членство в Алианса или ядрено оръжие
Украинският президент Володимир Зеленски по време на визитата си в Брюксел сложи ултиматум на НАТО – или да одобри Украйна, или тя да се снабди с нуклеарни оръжия, написа focus.de.
Първо вестник BILD съобщи, че Зеленски намерено е декларирал, че Украйна може да завоюва войната с нуклеарен боеприпас, което изявление е било шокиращо за западните публицисти. По-късно от канцеларията на Зеленски отхвърлиха той да е казвал това.
Според POLITICO обаче Зеленски е споделил точно това – пред Киев има два избора: влизане в НАТО или нуклеарен боеприпас. Украинският водач въпреки всичко акцентира, че би предпочел страната му да бъде призната в НАТО, нещо, което Алиансът досега не може да обещае (с съответна дата) на Киев.
Оцеляването на Украйна може да бъде обезпечено единствено посредством присъединение към НАТО или даване на Киев на нуклеарни оръжия, сподели президентът Зеленски. Зеленски напомни, че страната му се е съгласила да се откаже от руските нуклеарни оръжия, съхранявани на нейна земя, в подмяна на гаранции за сигурност от Русия, Съединените щати и Обединеното кралство според Меморандума от Будапеща от 1994 година
„ Кой се отхвърли от нуклеарни оръжия? Всички те? Не, Украйна. Кой се бие през днешния ден? Украйна “, добави Зеленски. „ Или Украйна ще има нуклеарни оръжия и това ще бъде нашата отбрана, или би трябвало да имаме някакъв съюз. Освен НАТО през днешния ден не познаваме ефикасни съюзи “, сподели още Зеленски. Focus.de дефинира изявлението му като ултиматум.
„ Страните от НАТО не са във война. Всички хора са живи в страните от НАТО. И популярност богу. Затова избираме НАТО. Не нуклеарни оръжия “, сподели Зеленски. По-късно украинският водач обясни на конференция с генералния секретар на НАТО Марк Рюте, че „ ние не сътворяваме нуклеарни оръжия. Имах поради, че през днешния ден за нас няма по-силна гаранция за сигурност от участието в НАТО “.
Киев би трябвало да получи утвърждението на всички 32 членки на НАТО, с цел да се причисли, само че проруският словашки министър председател Роберт Фицо даде обещание да блокира присъединението на Украйна, до момента в който е на поста. Междувременно унгарският министър председател Виктор Орбан, чиито връзки със Зеленски са нестабилни, също дефинира проекта за победа на Украйна като „ повече от плашещ “.
Много членки като Полша и балканските страни поддържат проекта, само че някои страни като Словакия и Унгария показаха угриженост и биха могли да блокират присъединението, оповестява Newsweek. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте също остана внимателен по време на срещата и акцентира, че доста политически и военни въпроси към момента би трябвало да бъдат изяснени авансово. Колебанието произтича, наред с други неща, от опасения за провокиране на огромна борба с съветския президент Владимир Путин, който заплаши НАТО с „ пагубни последствия “. Newsweek също показва, че в Брюксел Украйна е отправила нуклеарен ултиматум към НАТО. Зеленски сподели, че е споделил на Тръмп неотдавна, че Украйна или ще се причисли към „ някакъв съюз “, или ще бъде „ принудена да търси нуклеарни оръжия “, добавяйки, че не знае за по-силен вид от НАТО. „ Вярвам, че Тръмп ме чу и сподели, че това е почтен мотив “, сподели Зеленски.
По време на визитата си в Брюксел Зеленски показа на западните страни своя „ проект за победа “. Думите му бележат внезапна ескалация в натиска на Киев за гаранции за сигурност на фона на войната с Русия, която Путин стартира на 24 февруари 2022 година Зеленски даде да се разбере, че поддръжката на НАТО е от решаващо значение за оцеляването на Украйна. През последните месеци Украйна усили напъните си да обезпечи повече поддръжка от Запада. Въпреки че страните-членки на НАТО дават военна помощ, разузнаване и финансова поддръжка, те до момента не са предложили пълноправно участие на Украйна, напомня Newsweek.
Потенциалният блян на Украйна да се снабди с нуклеарни оръжия бележи доста отклоняване от предходната ѝ отбранителна политика. След разпадането на Съветския съюз Украйна наследи един от най-големите нуклеарни арсенали в света.
Въпреки това през 1994 година тя се съгласи да се откаже своите нуклеарни ресурси според Будапещенския меморандум в подмяна на гаранции за сигурност от Запада, в това число Русия. Москва обаче жестоко наруши това съглашение, нападайки Украйна.
Източник Факти.бг