Варненското СУ „Гео Милев“ представя дигитални и арт иновации пред училища-партньори
Учители и възпитаници от три български учебни заведения гостуват в Средно учебно заведение „ Гео Милев “. Тридневната работа среща е по национална стратегия „ Иновации в деяние “, модул 2 „ Мобилност за разпространение и мултиплициране на положителни нововъведения сред учебните заведения “. Участници са представители на СУ " Любен Каравелов " - Пловдив, СУ " Г. С. Раковски " - В.Търново и ОУ " Христо Смирненски " - с. Житница, общ. Калояново.
От 21 до 23 април 2026 година те ще се срещнат с двете нововъведения на училището – хазаин, ще следят уроци, ще вземат участие в на практика занимания.
Водеща цел на нововъведението „ Позитивен метод в личностното развиване на учениците с потреблението на театрални и арт-техники “, по която учебното заведение работи трета образователна година, е повишение качеството на обучение с утвърждаването на модел на положително образование, основано на позитивната логика на психиката и театралната педагогика. Иновацията е ориентирана към основаване на учебна среда, в която учениците са ангажирани, уверени и подкрепяни в своето развиване, която допринася за прочувственото им себепознание и насърчаване на обществените им умения. Тя цели професионално израстване на педагогическите експерти, ориентирано към одобряването на общи полезности за възпитаници, учители и родители - взаимно приемане и почитание.
Чрез серия от интерактивни плакати участниците ще се срещнат с стратегиите по нововъведението: „ Позитивна класна стая “ – първи клас, „ Компас на добротата “ – втори клас, “ Преподаване на благоденствие в учебно заведение “ за трети клас и „ Познавам себе си – почитам другите “ – 4 клас, „ Развиване на умения за самоконтрол “ – 5 клас. Всеки афиш има QR код, който обезпечава достъп до методическите запаси на съответната стратегия. Гостите ще следят уроци по стратегиите в начален стадий.
Освен това, ще схванат и по какъв начин куклите и кукленият спектакъл оказват помощ в усвояването на непознат език и кои кукли за каква възраст са подобаващи в процеса на образование в начален стадий.
Иновацията „ Дигитална подготвеност и STREAM подходи “, по която в СУ „ Гео Милев “ се работи за първа година, е ориентирана към разширение на образователния развой с интеграция на цифрови технологии, междупредметни връзки и на практика умения. Тя включва учители и възпитаници в прогимназиален и първи гимназиален стадий в границите на четири години, с фокус – насърчаване на основни компетентности на XXI век. Иновацията ще спомага за нараснала ангажираност и мотивация на учениците, за асимилиране на познания посредством действителни приложения, свързани със модерни технологии и науки. В края на месец май 2026 година публично ще бъде приключен новия STEM център на учебното заведение, построен по Плана за възобновяване и резистентност на Република България, който обезпечава съвременна просветителна среда.
Гостите по Национален парк „ Иновации в деяние “, ще вземат участие в открит урок с XI „ б “ клас от професионална паралелка „ Графичен дизайн. По време на взаимната работа, благодарение на учениците, те ще изработят магнити, книгоразделители и визитни картички за своите учебни заведения. „ Здравословното хранене под лупата на науката и математиката “ е тематиката на STEM урока с възпитаници от шести клас. В програмата е включено показване на Центъра по медиация, който работи от тази образователна година.
За шеста поредна образователна година СУ „ Гео Милев “ взе участие в Национален парк „ Иновации в деяние “ – модул 2. Целта на програмата е да се основават условия на педагогическите експерти посредством директен продан да разпространяват и мултиплицират своите новаторски практики, да обменят опит и просветителни запаси.
Посещението на СУ „ Гео Милев “ и партньорските учебни заведения в новаторско СУ " Любен Каравелов " - Пловдив се състоя от 24 до 26 март 2026 г.
От 21 до 23 април 2026 година те ще се срещнат с двете нововъведения на училището – хазаин, ще следят уроци, ще вземат участие в на практика занимания.
Водеща цел на нововъведението „ Позитивен метод в личностното развиване на учениците с потреблението на театрални и арт-техники “, по която учебното заведение работи трета образователна година, е повишение качеството на обучение с утвърждаването на модел на положително образование, основано на позитивната логика на психиката и театралната педагогика. Иновацията е ориентирана към основаване на учебна среда, в която учениците са ангажирани, уверени и подкрепяни в своето развиване, която допринася за прочувственото им себепознание и насърчаване на обществените им умения. Тя цели професионално израстване на педагогическите експерти, ориентирано към одобряването на общи полезности за възпитаници, учители и родители - взаимно приемане и почитание.
Чрез серия от интерактивни плакати участниците ще се срещнат с стратегиите по нововъведението: „ Позитивна класна стая “ – първи клас, „ Компас на добротата “ – втори клас, “ Преподаване на благоденствие в учебно заведение “ за трети клас и „ Познавам себе си – почитам другите “ – 4 клас, „ Развиване на умения за самоконтрол “ – 5 клас. Всеки афиш има QR код, който обезпечава достъп до методическите запаси на съответната стратегия. Гостите ще следят уроци по стратегиите в начален стадий.
Освен това, ще схванат и по какъв начин куклите и кукленият спектакъл оказват помощ в усвояването на непознат език и кои кукли за каква възраст са подобаващи в процеса на образование в начален стадий.
Иновацията „ Дигитална подготвеност и STREAM подходи “, по която в СУ „ Гео Милев “ се работи за първа година, е ориентирана към разширение на образователния развой с интеграция на цифрови технологии, междупредметни връзки и на практика умения. Тя включва учители и възпитаници в прогимназиален и първи гимназиален стадий в границите на четири години, с фокус – насърчаване на основни компетентности на XXI век. Иновацията ще спомага за нараснала ангажираност и мотивация на учениците, за асимилиране на познания посредством действителни приложения, свързани със модерни технологии и науки. В края на месец май 2026 година публично ще бъде приключен новия STEM център на учебното заведение, построен по Плана за възобновяване и резистентност на Република България, който обезпечава съвременна просветителна среда.
Гостите по Национален парк „ Иновации в деяние “, ще вземат участие в открит урок с XI „ б “ клас от професионална паралелка „ Графичен дизайн. По време на взаимната работа, благодарение на учениците, те ще изработят магнити, книгоразделители и визитни картички за своите учебни заведения. „ Здравословното хранене под лупата на науката и математиката “ е тематиката на STEM урока с възпитаници от шести клас. В програмата е включено показване на Центъра по медиация, който работи от тази образователна година.
За шеста поредна образователна година СУ „ Гео Милев “ взе участие в Национален парк „ Иновации в деяние “ – модул 2. Целта на програмата е да се основават условия на педагогическите експерти посредством директен продан да разпространяват и мултиплицират своите новаторски практики, да обменят опит и просветителни запаси.
Посещението на СУ „ Гео Милев “ и партньорските учебни заведения в новаторско СУ " Любен Каравелов " - Пловдив се състоя от 24 до 26 март 2026 г.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




