Френските държавни училища изпратиха десетки момичета вкъщи, защото отказаха да свалят своите абая – дълги, широки дрехи, носени от някои мюсюлмански жени и момичета – на първия ден от учебната година, според министъра на образованието Габриел Атал.
Напук на забраната за облеклото, разглеждано като религиозен символ, близо 300 момичета се появиха в понеделник сутринта, носейки абая, каза Атал пред телевизионния оператор на BFM във вторник.
Повечето се съгласиха да сменят мантията, но 67 отказаха и бяха изпратени у дома, каза той.
Правителството обяви миналия месец, че забранява абая в училищата, заявявайки, че нарушава правилата за секуларизма в образованието, според които забрадките вече бяха забранени на основание, че представляват проява на религиозна принадлежност.
Ходът зарадва политическата десница, но твърдата левица твърди, че представлява посегателство срещу гражданските свободи.
Франция ще забрани на учениците в държавните училища да носят абая – широка роба, носена от много мюсюлмански жени и момичета.
@natachabut от Al Jazeera казва, че министърът на образованието на страната смята дрехата за религиозен символ, който нарушава френския секуларизъм ⤵️ pic.twitter.com/3CKu2h3ShK
— Al Jazeera English (@AJEnglish) 29 август 2023 г.
Натача Бътлър от Ал Джазира, репортаж от Париж преди забраната да влезе в сила, каза, че Атал смята дрехата за религиозен символ, който нарушава френския секуларизъм.
„От 2004 г. във Франция религиозните знаци и символи са забранени в училищата, включително забрадки, кипи и кръстове“, каза тя.
„Габриел Атал, министърът на образованието, казва, че никой не трябва да влиза в класната стая, облечен с нещо, което може да подскаже каква е неговата религия.“
Атал каза във вторник, че момичетата, на които е отказан достъп в понеделник, са получили писмо, адресирано до семействата им, в което се казва, че „секуларизмът не е ограничение, това е свобода“.
Ако се появят в училище отново с роклята, ще има „нов диалог“, каза министърът.
„Най-лошите последици“
В понеделник вечерта президентът Еманюел Макрон защити спорната мярка, като каза, че във Франция има „малцинство“, което „отвлича религия и предизвиква републиката и секуларизма“.
Той каза, че това води до „най-лошите последствия“, като например убийството преди три години на учителя Самуел Пати за показване на карикатури на пророка Мохамед по време на час по гражданско образование.
„Не можем да действаме така, сякаш терористичната атака, убийството на Самуел Пати, не се е случило“, каза той в интервю за канала в YouTube HugoDecrypte.
Асоциация, представляваща мюсюлманите, е подала молба до Държавния съвет, най-висшата съдебна инстанция на Франция за жалби срещу държавните органи, за разпореждане срещу забраната на абая и камис, еквивалентното им облекло за мъже.
Предложението за действие за правата на мюсюлманите (ADM) ще бъде разгледано по-късно във вторник.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции