Ученици от 8 до 10 клас от старозагорски училища се

...
Ученици от 8 до 10 клас от старозагорски училища се
Коментари Харесай

Старозагорски ученици дискутираха за психичното здраве, хранителните разстройства и зависимостите

Ученици от 8 до 10 клас от старозагорски учебни заведения се включиха в среща, отдадена на психологичното здраве, питателните разстройства и зависимостите, която се организира в тийн зоната на Регионална библиотека " Захарий Княжески “. На нея участва и омбудсманът, която изрази поддръжка за самодейността и смисъла на открития диалог по чувствителни тематики.

Срещата е част от кампанията " Невидимите битки “ на Младите омбудсмани на Стара Загора Илиян Илиев и Зара Кичукова. Кампанията носи ясно обръщение към младежите – че не са сами в компликациите си и че търсенето на помощ е демонстрация на мощ, отговорност и грижа към себе си, а не на уязвимост.

" Инициативата слага във фокус тематики, които постоянно остават премълчани - тревога, напън за съвършенство, боязън от неуспех и нуждата от професионална поддръжка. Искаме да дадем публичност точно на тези тематики, които постоянно се крият зад привидното благополучие, смях и усмивки “, показа при започване на срещата младият омбудсман Илиян Илиев.

" Вярвам, че знанието е превантивна мярка и по тази причина тези тематики са извънредно значими. Искаме да ви покажем, че има кой да ви помогне “, обърна се към учениците и Зара Кичукова, заместник-млад омбудсман на Стара Загора.

Специален посетител на срещата бе доктор Весела Банова - клиничен психолог и шеф на лечебния екип на Сдружение " Дете и пространство “, която беседва с младежите за провокациите в интервала на израстване и методите за справяне с вътрешните компликации.

Идеята за срещата се ражда естествено по време на събитие в Софийски университет " Св. Климент Охридски “, проведено от Национална мрежа за децата. Именно там младите омбудсмани се срещат с доктор Банова и откриват в нейно лице човек, който умее да приказва намерено, разбираемо и с грижа за тематиките, които постоянно остават премълчани. Вдъхновени от този диалог, те вземат решение да я поканят в Стара Загора- с ясната концепция да основат пространство, в което младежите да бъдат чути и да получат поддръжка.

" По време на срещата слагаме тематиката за другите форми на психологично страдалчество и за питателните разстройства – там, където се затруднява връзката сред тялото и метода, по който човек показва прекарванията си. Фокусът е върху психологичното здраве в подтекста на младежа – по какъв начин младежът да поддържа равновесие сред личното си тяло, прекарванията и опцията да приказва за тях. Разговорът е това, което оказва помощ “, показа доктор Весела Банова. Тя добави, че в работата с подрастващи основно значение има точно основаването на безвредна среда за шерване, открит диалог и търсене на поддръжка.

Чрез ролеви игри учениците имаха опция анонимно да задават въпроси, които бяха събирани в кутия и обсъждани намерено. Подходът насърчи откровен разговор и даде опция за шерване на тематики, които постоянно остават скрити.

В рамките на упражнението учениците довършваха изречението: " Ако някой ми каже, че отива на психолог, ще си помисля, че… “. Отговорите им провокираха полемика за настройките, стандартите и метода, по който младежите възприемат грижата за психологичното здраве.

Инициативата сподели, че диалогът е първата и най-важна стъпка към разбирането и поддръжката – изключително когато става дума за " невидимите “ вътрешни битки.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР