Учените за първи път показаха как природата преминава енергийния праг.

...
Учените за първи път показаха как природата преминава енергийния праг.
Коментари Харесай

Нещо ново: Открит е механизъм за ускоряване на електроните до екстремни скорости

Учените за първи път демонстрираха по какъв начин природата минава енергийния предел.

Учените се приближиха до разбирането на това по какъв начин ударните талази без конфликти – естествените ускорители на частици – форсират частиците до рискови скорости. Тези феномени играят основна роля в основаването на галактическите лъчи – частиците, които преодоляват големи дистанции в пространството.

Ново проучване, оповестено в Nature Communications, съчетава данните от спътниците на НАСА (MMS и THEMIS/ARTEMIS) с теоретичните достижения. Работата, ръководена от доктор Саввас Раптис от университета „ Джонс Хопкинс “ и доктор Ахмад Лалти от университета „ Нортумбрия “, предлага нов модел за ускорение на електроните в изискванията на такива ударни талази.

От десетилетия учените се пробват да схванат по какъв начин електроните доближават релативистични сили. Основният механизъм, който изяснява това, е прочут като ускорението на Ферми (или дифузно шоково ускорение). Той обаче изисква начална сила, заради което въпросът за метода, по който тази сила се доближава, остава без отговор. Новото проучване взема решение този проблем.

Събитието, записано на 17-ти декември 2017 година, сподели по какъв начин електроните в региона на Земята преди ударното влияние доближават сили от над 500 keV, макар че нормално силите им са към 1 keV. Наблюденията демонстрираха, че ускорението е било породено от взаимоотношението на голям брой механизми, в това число взаимоотношението на електроните с плазмените талази и времевите структури в близката до Земята среда.

Откритията дават неповторима визия за действието на ударните талази и процесите на транспорт на сила във Вселената. Изследователите означават, че сходни механизми могат да бъдат основни за образуването на галактически лъчи в други астрофизични структури, като останки от свръхнови и дейни галактични ядра.

Д-р Раптис акцентира значимостта на комбинирането на разнообразни мащаби на проучванията, с цел да се разбере естеството на процесите. А доктор Лалти добавя, че тази научна работа открива пътя за задълбочени проучвания на ускорението на частиците освен в Слънчевата система, само че и отвън нея.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР