Възникването на гравитационните вълни: среща на две гигантски звезди
Учените реконструираха историята на слелите се черни дупки, от които през предишния септември за първи път бяха регистрирани гравитационни талази.
Двете чудовищни маси са се развили евентуално от двойна система на две великански звезди в ранните времена на космоса. Това е мнението на екипа към Кжищоф Белчински от университета във Варшава, оповестява профилираното издание „ Nature„.
Гравитационните талази бяха предсказани от Алберт Айнщайн преди съвсем 100 години в неговата Теория на относителността. Те се образуват постоянно, когато има ускоряване на масата и са толкоз по-силни, колкото са по-големи масата и ускорението.
Вълните се популяризират в пространството и могат да бъдат измерени с така наречен лазерни интерферометри.
1,2 милиарда години по пътя до Земята
Първите в историята потвърдени гравитационни талази бяха засечени на 14 септември 2015 година от LIGO (Обсерваторията за лазерни интерферометри за гравитационни вълни) в Съединетите щати. Техният генезис е от две слели се черни дупки, всяка от които с маса към 30 пъти по-голяма от тази на нашето слънце, на разстояние 1,2 милиарда светлинни години от земята.
Според математическия модел на екипа двете черни дупки са зародили от две великански звезди, всяка от които с маса от 40 до 100 пъти по огромна от тази на нашето слънце. Двете са зародили евентуално към 2 милиарда години след Големия гърмеж, само че не са просъществували изключително дълго – единствено към 5 милиона години са им били нужни, с цел да изгорят и да образуват черни дупки. След това, през идващите 10,3 милиарда години, двете черни дупки са кръжали една към друга на все по-малко разстояние, до момента в който най-после са оформили една огромна черна дупка.
LIGO записва последните 0,2 секунди на този галактически танц. Заради дистанцията гравитационните талази са пътували 1,2 милиарда години до Земята. Тъй като двете великански слънца са зародили релативно рано в галактическата история, тяхната татковина по всяка възможност е някоя по-скоро дребна вселена, а не развита вселена, каквато е нашият Млечен път .
Междувременно учените съумяха да засекат и второ доказателство за гравитационни талази – в нощта на Коледа 2015 година измервателните уреди засякоха още веднъж типичната сигнатура. Този път ставаше дума за сливането на две черни дупки с маса 8 и 14 пъти масата на Слънцето.