Учени съобщават за седми пациент, вероятно излекуван от вируса ХИВ,

...
Учени съобщават за седми пациент, вероятно излекуван от вируса ХИВ,
Коментари Харесай

Учени съобщават за 7-и пациент, излекуван от ХИВ след трансплантация на костен мозък

Учени оповестяват за седми пациент, евентуално оздравял от вируса ХИВ, откакто е направена трансплантация на костен мозък, съобщи Агенция Франс Прес. Това е оповестено преди началото на 25-ата Международна конференция по въпросите на СПИН, която следва да се организира в Мюнхен.
Пациентът е 60-годишен немец, в чието тяло към този момент няма следи от вируса. Мъжът, поискал анонимност, е наименуван " новият берлински пациент " след първия " берлински пациент " - Тимъти Рей Браун. Той беше първият човек, разгласен за оздравял от ХИВ през 2008 година Браун умря от рак през 2020 година, напомня Агенция Франс Прес. 
Германецът, който е на 60 години, е диагностициран с ХИВ през 2009 година Трансплантация на костен мозък му е направена за лекуване на левкемия през 2015 година Антиретровирусното лекуване е спряно в края на 2018 г.     
Близо шест години по-късно вирусът към този момент не е в тялото на мъжа, споделят откривателите, които ще показват случая на конференцията в Мюнхен идната седмица.
Въпреки че не могат да бъдат " безусловно сигурни ", че всички следи от вируса са изчезнали, " казусът на този пациент е доста индикативен за излекуването от ХИВ ", споделя пред Агенция Франс Прес Кристиан Геблер, доктор в берлинската болница " Шарите ", която организира лечението. 
" Той се усеща добре и е въодушевен от концепцията да способства за нашите проучвателен старания ", прибавя медикът.  
С над петгодишен интервал на ремисия германецът " е близо " до това да се смята за оздравял, сподели на конференция Шарън Люин, президент на Международното СПИН сдружение. Според нея този случай се разграничава от други пациенти с дълготрайни ремисии.
Всички, като се изключи един, са получили стволови кафези от донори на костен мозък с рядка разновидност на гена CCR5, за който е известно, че предотвратява проникването на ХИВ в клетките. Донорите са наследили две копия на мутиралия ген - по едно от всеки от родителите си, отбелязва Агенция Франс Прес. 
" Новият берлински пациент " е първият, получил стволови кафези от донор, който е наследил единствено едно копие - доста по-често срещана настройка, която дава очаквания за повече евентуални донори. 
Доктор Люин дефинира случая като " обещаващ ". 
" Женевският пациент ", оголен през 2023 година, е друго изключение: той е получил трансплантация от донор без никаква разновидност на този ген.
И въпреки тези случаи да дават вяра, че един ден вирусът ще бъде лечим, трансплантацията на костен мозък към момента е доста скъпа и рискована, даже немислима за множеството носители на ХИВ, отбелязва Агенция Франс Прес. 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР