Учени разработват имплант, който лекува рак за 60 дни
Учени от университета Райс работят по новаторска система за лекуване на рак, която може да понижи смъртността от това заболяване с 50%. Проектът е финансиран с 45 млн. $ от Агенцията за напреднали проучвателен планове в опазването на здравето.
Целта на проучването е да се създаде технология за лесното произвеждане а „ сензитивен и радушен имплант “, ориентирана към възстановяване на резултатите от имунотерапията на раковите болести, които нормално са сложни за лекуване.
„ Вместо да привързваме пациентите към болнични кревати, ще използваме минимално инвазивна процедура за имплантиране на малко устройство, което непрестанно ще следи рака и ще поправя дозата на имунотерапията в действително време “, споделя Омид Вейсех, биоинженер в университета Райс.
Имплантът, наименуван „ хибриден молекулярен индустриален регулатор “ (HAMMR), ще работи в „ затворен цикъл “, сходно на инсулиновите помпи за диабетиците. Устройството ще комуникира благодарение на смарт телефон.
Очаква се имплантът да се употребява краткосрочно, унищожавайки раковите кафези единствено за 60 дни.
„ Днешните лечения третират рака като статично заболяване. Нашата технология ще дава данни от туморната среда в действително време, което ще даде опция за създаване на по-ефективни лечения “, съобщи доктор Амир Джазайери от Тексаския университет.
Изследователският екип се състои от специалисти от 20 лаборатории в седем щата. Първото клинично изпитване ще изследва успеваемостта на импланта при рецидиви на рак на яйчниците. Учените се надяват до пет години да стартират клинични изпитвания върху хора.
