Учени от Сингапур и Китай предложиха нов подход към обучението

...
Учени от Сингапур и Китай предложиха нов подход към обучението
Коментари Харесай

Учени предложиха иновативен подход за обучението на роботи с помощта на видеоклиповете в YouTube

Учени от Сингапур и Китай предложиха нов метод към образованието на роботи, който може да опрости и усъвършенства процеса на образование благодарение на видеоклипове от интернет. Учените употребяват видеоклипове, с цел да показват ежедневните задания — способ, който разрешава на роботите да се учат от всевъзможни демонстрационни видеоклипове, открити в интернет, вместо да употребяват специфични видеоклипове за съответни задания.

Изследователите изясняват: създаването на роботи, способни дейно да извършват домашен или индустриални задания, е мъчно. Много способи на образование се основават на симулационното образование, при което на роботите се демонстрират видеоклипове на хора, изпълняващи мечтаните задания. Тези техники изискват огромни количества демонстрационни данни, които са сложни за събиране и са скъпи.

Новият метод се състои от три съществени съставния елемент: Real2Sim, Learn@Sim и Sim2Real. Най-важният от тях е Real2Sim, който наблюдава придвижванията на обектите във видеото и ги възпроизвежда в модела под симулация. Методът употребява точни цифрови изображения на геометрията, формата и динамичността на обектите. След възпроизвеждане на човешката проява в симулация, Learn@Sim намира точките за захващане и слагане, които разрешават на робота да прави същите дейности, употребявайки за укрепване образованието. След това тези дейности се трансферират към същинския робот, който е третият стадий Sim2Real.

Изследователите са тествали техниката си върху задачата за завързване на вратовръзка, която се счита за мъчно изпълнима от роботите. Новият метод е разрешил на машината да извърши сполучливо тази задача. Учените са уверени, че в бъдеще технологията може да се приложи и за други комплицирани за манипулиране задания от страна на роботите. Те се надяват, че този способ ще опрости процеса на образование на роботите посредством симулация, което ще докара до нов прогрес в техните умения.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР