Мухълът (плесента) е един от най-разпространените и невидими врагове на

...
Мухълът (плесента) е един от най-разпространените и невидими врагове на
Коментари Харесай

Ето кой цвят плесен се счита за най-опасен за здравето

Мухълът (плесента) е един от най-разпространените и невидими врагове на здравето. Тя може да се появи във всяко помещение с висока мокрота. Тя може да се открие по стените, таваните, тапетите, дървото и мебелите. Мухълът постоянно се появява и върху застоялата храна. Някои типове от тези гъбички са безвредни и даже се употребяват, както в тази ситуация със сиренето Камамбер, само че има и такива, които могат да причинят съществени здравословни проблеми, в това число даже рак. Можете да определите какъв брой рискова е дадена мухъл по нейния цвят.

 По цвета на плесента можете да се определите какъв брой рискова е тя

С какво са рискови плесените?

Мухълът е специфичен тип гъбички, които се развъждат посредством спори. Тези микроскопични частици елементарно се популяризират във въздуха и при поемане могат да попаднат в дихателните пътища. По този метод те постоянно провокират алергични реакции като хрема, сълзене, инфектиране на очите, кашлица и кожни обриви.

Плесените могат да доведат и до развиването на хронични респираторни болести, в това число астма и бронхит. Някои типове отделят микотоксини – субстанции, които тровят организма и въздействат на действието на вътрешните органи. Плесените са изключително рискови за хората с отслабена имунна система – те могат да причинят пневмония и други затруднения.

 Плесените (мухълът) могат да причинят даже пневмония

Колкото повече човек е изложен на въздействието на плесените, толкоз по-голям е рискът от развиване на съществени болести. Така да вземем за пример постоянното излагане на плесен може да докара до съществено намаляване на организма на индивида, което постоянно води до развиване на рак.

Кои са най-опасните плесени?

Предупреждаваме ви, че не е допустимо да се дефинира точният тип на плесента по цвета, защото има разнообразни типове гъбички, които имат еднакъв цвят. Въпреки това е допустимо най-малко почти да се разбере каква е заплахата от плесента, с която сте се сблъскали.

Черната мухъл е най-опасна

Една от най-често срещаните в домовете и жилищата е черната мухъл. Тя може да се появи в неприятно проветрени пространства с висока мокрота, изключително по стените, таваните, мебелите и гипсокартона.

 Черният плесен е най-опасен за здравето

Черната мухъл стахиботрис е най-опасна, защото е мощно токсична. Тази гъба обича влажните места и постоянно се появява по материали, съдържащи целулоза, като гипсокартон, тапети и други Тя създава токсични микотоксини, които могат да причинят мощно главоболие и уязвимост. Гъбата създава отровни микотоксини, които могат да причинят мощно главоболие, уязвимост, гадене, раздразнение на дихателните пътища и увреждане на нервната система.

По-малко рискова е черната мухъл aureobasidium. Тя постоянно се среща в баните и душовете. Но не би трябвало да се счита за безвредна, защото може да провокира алергични реакции и кожно неспокойствие.

Синята мухъл – евентуално рискова

Синята мухъл постоянно се среща по храната и стените. Много хора неправилно считат, че тя е безвредна, само че в действителност може да съставлява опасност и за тях. Така да вземем за пример гъбичката penicillium, известна с това, че е източник на първия антибиотик, е рискова в жилището. Ако спорите се вдишат, те могат да провокират алергични реакции и болести на дихателната система.

Някои разновидности отделят микотоксини, които оказват отрицателно въздействие върху черния дроб и бъбреците. Гъбичката aspergillus може да аргументи аспергилоза – инфекциозно заболяване, засягащо белите дробове и други вътрешни органи. В тежки случаи тази гъба може да бъде съдбовна, изключително при хора с намален имунитет.

 Зелената мухъл е най-често срещаната

Зелената мухъл е най-разпространената

Зелената мухъл се среща най-често в домовете и може да се появи по стените, дървените повърхности, текстила и храните. Често се среща по дървените повърхности, меката мебел и даже навътре в водопроводните тръби.

Гореспоменатите типове плесени, penicillium и aspergillus, могат да бъдат зелени на цвят. Освен това постоянно се среща и гъбата cladosporium. Тя може да аргументи кашлица, раздразнение на очите, хрема и кожни обриви. Тази гъба е известна и със своята устойчивост – открита е даже в изискванията на радиация в Чернобил! Като цяло доста типове плесени са в положение да устоят на дози радиация, които убиват хората.

Какво да вършиме, в случай че се появи мухъл?

Ако забележите плесен в дома си, е значимо да предприемете незабавни дейности. На първо място, установете източника на влага – премахнете течовете, осигурете добра вентилация в помещението. За да предотвратите по-нататъшното разпространяване на мухъла, почистете инфектираните повърхности – използвайте разтвор на оцет, водороден пероксид или специфични артикули срещу мухъла и плесените.

 Засегнатите от плесени повърхности би трябвало да се третират с противогъбично средство

Когато третирате повърхностите, не позволявайте на спорите да се популяризират във въздуха. За тази цел навлажнете повърхността с вода преди разчистване. Ако мухълът е проникнал надълбоко в мебелите или покритията, може да се наложи да ги замените. Ако мухълът се е популяризирал в целия ви дом, най-добре е да се обърнете към експерти.

Как да се предотврати появяването на плесени?

Най-добрият метод да се справите с мухъла е да предотвратите появяването му. За да извършите това, поддържайте равнището на мокрота в помещението не по-високо от 50%. Проветрявайте постоянно пространствата, изключително баните и кухните. Във влажните пространства би трябвало да се употребяват изсушители на въздуха и абсорбатори. Освен това поддържайте помещението чисто и отстранявайте органичните останки, върху които могат да се развият гъбичките.

Накратко, черната мухъл stachybotrys е най-опасна, защото отделя мощни отрови, които могат да причинят съществени болести. Другите типове плесени, като Aspergillus, Penicillium и Cladosporium, обаче също могат да бъдат рискови, изключително за хора с отслабена имунна система и хронични респираторни болести.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР