Учени от Северозападния университет са разработили миниатюрен сензор, който може

...
Учени от Северозападния университет са разработили миниатюрен сензор, който може
Коментари Харесай

Първото в света миниатюрно устройство в реално време следи трансплантирания бъбрек

Учени от Северозападния университет са създали дребен датчик, който може да открива признаците на отменяне на трансплантирания бъбрек. Устройството открива температурните промени, свързани с инфектиране, което може да значи допустимо отменяне на органа. Това изобретение предлага опция за прибързано разкриване на отхвърлянето и може да помогне на пациентите и лекарите авансово да вземат нужните ограничения. Освен това то понижава безпокойството на пациентите, че органът на донора не се е трансплантирал.

Отхвърлянето на органа от организма е допустимо даже няколко години след трансплантацията. То постоянно стартира неусетно, без да има присъщи признаци. За пациентите и здравните експерти е значимо да завоюват допустимо най-вече време, с цел да се намесят и да възстановят хомеостазата и по този метод да избегнат нуждата от повторение на дългия развой на трансплантация, в случай че това е допустимо. Освен това интервалът на изчакване за нов бъбрек е от 3 до 5 години.

Изследователи от Северозападния университет са проучили опцията за потребление на температурата като значим биомаркер за откриването на ранните признаци на отменяне на трансплантираните органи. Те са забелязали, че повишението на температурата постоянно е съпроводено с инфектиране, което е доказано при лабораторни животни. Дори малко нарастване от 0,6 °C се оказва прецизен сигнален сигнал за евентуално отменяне на органа.

Новото устройство за наблюдаване, с размери единствено 0,3×0,7 cm и дебелина 220 микрона (по-малко от върха на пръст), е проектирано да се слага върху бъбрека под фиброзния пласт на бъбречната капсула, който обкръжава и защищава органа. Мекият имплант открива температурните промени, свързани с инфектиране и други реакции, присъщи за ранното отменяне, посредством вграден високочувствителен термометър. Когато се записва смяна, датчикът изпраща предизвестие по безжичен път до намиращ се наоколо смарт телефон или таблет. Устройството мери и кръвния поток, само че температурата се оказва по-ефективна система за ранно предизвестие.

Състоянието на донорските органи нормално се следи посредством кръвни проби, които наблюдават равнищата на креатинина и азота на уреята. Тези стойности обаче могат да варират по нерелевантни аргументи, което води до подвеждащи резултати. Биопсиите, които включват слагане на дълга игла за добиване на тъкан от органа, са инвазивни и носят висок риск от кървене, зараза, болежка и увреждане на близките тъкани.

Мекият датчик е обвързван с дребен набор от електроника, ситуиран наоколо до органа. Батерията на „ таблетката “ зарежда устройството, а посредством Bluetooth връзка данните се предават на намиращите се наоколо външни смарт устройства. Всички електронни съставни елементи са затворени в мека биосъвместима пластмаса, която е нежна и гъвкава за бъбречната тъкан. Хирургичното инсталиране на цялата система е бърза и лесна процедура. Позиционирането на датчика върху органа под бъбречната капсула разрешава той да остане на място без значение от физическата интензивност на пациента.

Въпреки че тази технология към момента се нуждае от по-нататъшни проучвания и тествания върху хора, учените към този момент работят върху подобряването дизайна на датчика. Целта им е да прибавят опция за презареждане на батерията, тъй че устройството да работи през целия живот на пациента. Изследователите също по този начин считат, че технологията може да бъде приспособена за наблюдаване и на други трансплантирани органи.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР