Учени от САЩ и Канада са почерпили вдъхновение от японското

...
Учени от САЩ и Канада са почерпили вдъхновение от японското
Коментари Харесай

Учени създадоха антени, вдъхновени от древното японско изкуство киригами

Учени от Съединени американски щати и Канада са почерпили ентусиазъм от японското изкуство киригами за основаване на триизмерни фигури от хартия, с цел да проектират нов тип антена, написа Юрикалърт, базирайки се на обява в сп. Nature Communications.

Бъдещето на безжичните технологии - от устройства за зареждане до увеличаване на информационните сигнали, разчита на антените, предаващи електромагнитни талази, които стават все по-гъвкави, издръжливи и лесни за произвеждане.

Авторите на актуалното проучване от университета " Дрексел ", Съединени американски щати, и университета на Британска Колумбия, Канада, считат, че античното японско изкуство киригами - изрязване и прегъване на хартия за основаване на комплицирани триизмерни дизайни, може да обезпечи модел за произвеждане на идващото потомство антени.

За разлика от известното изкуство оригами, киригами разрешава да се изрязват и залепват листове хартия, с цел да им се придадат изключително комплицирани форми.

Екипът е употребявал правилата на киригами, с цел да създаде микровълнови антени от ацетатни листове, покрити с проводимо съединяване от титанов карбид Mxene. Резултатът е триизмерна конструкция, чиято периодичност на предаване може да се контролира посредством разпъване и компресиране.

Киригами антените са се оказали ефикасни при предаването на сигнали в три необятно употребявани микровълнови честотни ленти: 2-4 GHz, 4-8 GHz и 8-12 GHz.

Стандартните микровълнови антени могат да се преконфигурират или по електронен път, или посредством смяна на физическата им форма. Въпреки това прибавянето на схеми за електронно ръководство на антената може да усили нейната трудност, като направи устройството по-обемисто и уязвимо за повреди.

Учените считат, че тяхната разработка може да откри приложение в роботиката и аерокосмическите съставни елементи поради своята лекост, еластичност и издръжливост. 

Изследването е оповестено в Nature Communications.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР