Учени направиха откритие, което може коренно да промени разбирането ни

...
Учени направиха откритие, което може коренно да промени разбирането ни
Коментари Харесай

Живот след смъртта: открито е трето състояние“

Учени направиха изобретение, което може радикално да промени разбирането ни за живота и гибелта. Наскоро доцентът по микробиология Питър Ноубъл от Университета на Алабама в Бирмингам и старши механически началник по биоинформатика Алекс Пожитков от Висшето учебно заведение по биологични науки изложиха необикновената идея за „ трето положение “.

„ Третото положение “, незнаен до момента феномен, се следи в избрани кафези, които не престават да действат и даже се трансформират в нови многоклетъчни организми след гибелта на организма.

Традиционно гибелта се преглежда като необратимо прекъсване на телесните функционалности. Въпреки това, откриването на органи, тъкани и кафези, които не престават да действат след гибелта, повдигна въпроси по отношение на механизмите, които разрешават на избрани кафези да продължат да съществуват. Изследователите са разкрили, че избрани кафези, снабдени с хранителни субстанции, О2, биоелектричество или биохимични сигнали, могат да се трансформират в нови многоклетъчни организми с нови функционалности.

Това събитие провокира обичайното схващане за клетъчното държание, при което се чака клетките да следват авансово избрани еволюционни пътища.

„ Третото положение “ демонстрира, че клетките могат да се приспособяват и трансформират по непредвидени способи даже след гибелта. Например, следено е, че кожни кафези от мъртви ембриони на жаба непринудено се реорганизират в нови многоклетъчни организми, наречени ксеноботи, които демонстрират ново държание и функционалности.

Тези ксеноботи и антропоботи (получени от човешки белодробни клетки) имат капацитета да революционизират медицината. Те могат да се употребяват за снабдяване на медикаменти, разтваряне на артериална плака и унищожаване на непотребната слуз, всичко това без да провокират имунен отговор. Освен това тези организми имат стеснен живот и естествено се разграждат след четири до шест седмици, предотвратявайки растежа на евентуално инвазивни кафези.

Това проучване отваря нови благоприятни условия за персонализирана и превантивна медицина. Като схващат по какъв начин някои кафези не престават да действат и се трансформират след гибелта, откривателите могат да разработят нови лекувания, съобразени с самостоятелните потребности.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР