Ердоган в напрегнати разговори в Германия, докато разделенията около войната в Газа се задълбочават
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган беше на малко и с напрежение посещаване в Германия на фона на дълбоки разлики сред двамата съдружници в НАТО по отношение на войната в Газа.
Ердоган назова Израел „ терористична страна “ и уточни западните му съдружници, в това число Германия, за поддръжката на военните „ кланета “ в Газа.
Продължете да четете h2> лист от 4 елементаТурският президент Ердоган назовава Израел „ терористична страна “, подлага на критика Запада „ Пълна цензура “: палестинската диаспора в Германия се бори с репресиите Германия афишира цялостна възбрана на дейностите на Хамас Щайнмайер споделя, че арабите в Германия би трябвало да се дистанцират от Хамас завършек на списъка
В петък немският канцлер Олаф Шолц акцентира правото на Израел да се пази.
„ Нашата взаимност с Израел не предстои на разискване “, сподели той на взаимна конференция с Ердоган.
„ Ние не изискуем нищо на Израел, тъй че можем да приказваме свободно “, сподели Ердоган, имайки поради отговорностите на Германия в Холокоста и по какъв начин Берлин може да повлияе на връзките си с Израел. „ Ако бяхме задлъжнели, не бихме могли да приказваме толкоз свободно. Но тези, които са задлъжнели, не могат да приказват свободно “, сподели той.
Турският водач също подлага на критика Израел за неговата безмилостна въздушна и наземна атака в Газа, като сподели, че офанзивите против деца и лечебни заведения нямат място в еврейската свещена книга.
„ Стрелянето по лечебни заведения или убиването на деца не съществува в Тората, не можете да го вършиме “, сподели Ердоган пред кореспонденти.
Исмаил Тауабта, общоприет шеф на държавната медийна работа в Газа, сподели пред кореспонденти в петък, че общият брой на убитите палестинци след експлоадирането на войната на 7 октомври е надхвърлил 12 000, в това число 5 000 деца.
Мразовит старт
Това беше първото посещаване на Ердоган в Германия от 2020 година, когато той участва на конференция за Либия в Берлин.
Преди визитата турският водач ускори осъждането си на израелското нахлуване против обсадената Ивица Газа, заявявайки, че има „ неограничена поддръжка “ от Запада.
Преди това той прикани израелските водачи да бъдат съдени за военни закононарушения в Международния съд в Хага и повтори мнението си – и дългогодишната позиция на Турция – че Хамас не е „ терористична организация “, а политическа партия, която завоюва последните палестински законодателни избори, извършени през 2006 година
От 7 октомври, когато бойци на Хамас нахлуха в Южен Израел, убивайки към 1200 души и накара израелското държавно управление да отмъсти с опустошително въздушно и сухопътно нахлуване против Газа, турският президент втвърди рецензиите си към Израел.
След офанзивата на Хамас Шолц пътува до Израел, с цел да предложи поддръжката на Германия.
Този месец Германия разгласи цялостна възбрана на дейностите на Хамас, както и тези на немския клон на Самидун, прочут като Мрежата за взаимност на палестинските пандизчии, потвърждавайки, че „ поддържа и популяризира “ групи, в това число Хамас.
„ В нашата страна антисемитизмът не е позволен по никакъв метод “, сподели Шолц на конференцията.
„ Бих желал да подчертая, че в Германия живеят пет милиона мюсюлмани и те имат място тук “, добави той.
Ердоган осъди догатките, че офанзивите му против Израел имат антисемитски нюанси.
„ За нас не би трябвало да има дискриминация сред евреи, християни и мюсюлмани в района. Борил съм се против антисемитизма. Аз съм водач, който води тази борба “, сподели той.
Германските управляващи забраниха много пропалестински демонстрации в, както споделиха, старания за попречване на публичния антисемитизъм и ограничение на безредиците.
Неудобни сътрудници
Двете страни постоянно са били, както ги характеризира представителят на Шолц, „ неуместни сътрудници “.
Берлин беше мощен критик на стискането на Ердоган против вътрешните инакомислия, като в същото време призна, че привличането на районна власт на Турция е належащо за справяне с сложни проблеми.
Въпреки разликите им, икономическото съдействие сред двете страни продължи, като двустранната търговия доближи рекордните 51,6 милиарда евро (56,2 милиарда долара) през 2022 година
Германия е дом на най-голямата турска диаспора в чужбина. Мнозинството от тримилионната турска общественост са поддръжници на Ердоган.
Позицията на Ердоган провокира въпроси в Германия по отношение на мъдростта да бъде хазаин на турския водач в този миг, като опозиционните консерватори и даже демократичната Свободна демократическа партия (FDP), член на обединението на Шолц, приканиха канцлера да анулира поканата.
Докато по-голямата част от конференцията беше доминирана от спора Израел-Хамас, двамата водачи приказваха и за руско-украинската договорка за зърно, за която Турция оказа помощ да посредничи, преди Русия да се отдръпна от нея.
Те трябваше да се опитат да намерят общ език по миграционния пакт, подписан през 2016 година сред Европейския съюз и Турция за прекъсване на идващите в Европа.
Ердоган свърза продължаващите полемики по тази договорка, която някои европейски страни биха желали да съживят и променят, с процеса на присъединение на Турция към Европейски Съюз, който беше в застой.
Той също по този начин се надяваше да завоюва поддръжката на Шолц за възкръсване на договарянията за модернизиране на митническия съюз на Турция с Европейски Съюз и либерализиране на визите за турски жители преди идните общински избори, където се надява да си върне най-големите градове в страната, в това число нейната столица Анкара и Истанбул.
Турция е желала да закупи 40 изтребителя Eurofighter Typhoon, на което, съгласно Министерството на защитата на Турция, съпроизводителят Германия се е противопоставил.
Източник: Ал Джазира и осведомителни агенции