Туристи щурмуват 5 нови плажа, които от тази година са

...
Туристи щурмуват 5 нови плажа, които от тази година са
Коментари Харесай

Туристи щурмуват 5 нови плажа, но на други две места по-добре не стъпвайте

Туристи щурмуват 5 нови плажа, които от тази година са част от влиятелния лист на синия байрак. Международното отличие, с което се сертифицират най-чистите пясъчни линии в света, по традиция притегля по-засилен интерес. У нас има общо 18 такива местоположения, което е рекорден брой.

За следващ път област Бургас води класацията с наградени, само че тази година в конкуренцията мощно навлиза и Добрич. Именно там се намират три от новоприетите в елитния лист плажове – Бялата лагуна в Каварна, Албена и северният плаж в Кранево. Останалите два са централният плаж в Обзор и плажът на къмпинг " Черноморец “.

Варна остава единствено с две отличени дестинации – плажът в Златни пясъци и плаж Слънчев ден, който се намира в Св. Св. Константин и Елена. Останалите топдестинации с екоетикет се намират в Св. Влас, Слънчев бряг, Несебър, Поморие, Созопол, Дюни и Аркутино.

Критерии

Плажовете получават премията наследник байрак единствено за един сезон, като всяка година би трябвало да дават отговор на международнопризнатите критерии, с цел да получат документ още веднъж. Изискванията са освен плажът, само че и водата за къпане да бъдат качествени и чисти, да има локални екосистеми, карта на пясъчната линия с означени уреди, правила за държание и така нататък Освен това в зоната не би трябвало да има индустриални, отпадни или канализационни приключвания, а водораслите и другите естествени боклуци би трябвало да се отстраняват. Нужни са и кошчета за преработване, чисти тоалетни, средства за първа помощ, източник на питейна вода и задоволително спасители.

На юг

За чистотата на водата дават отговор районните здравни инспекции и районните инспекции по околната среда и водите. Според РЗИ – Бургас, морската вода по Южното Черноморие е кристално чиста. От Обзор до Синеморец не е записано нито едно отклоняване от нормите. Мониторингът се прави от началото на месец май по прелиминарен график за пробонабиране в 49 зони за къпане. Водата се изследва за микробиологичен разбор по индикаторите " чревни ентерококи “ и " ешерихия коли “.

В зоните за къпане, за които съществува риск от замърсяване на водите от ситуирани наоколо реки, се организират спомагателни разбори по индикатори - салмонела и НАГ вибриони, през месеците юли и август, оповестиха от РЗИ. От началото на сезона досега са взети 140 проби от одобрените зони за къпане, а резултатите от тях са съвършени. " От направените проучвания се откри, че с чудесно качество са повече от 50% от зоните, а останалите са с положително качество. Няма нито един разбор, който да регистрира неприятно или приемливо качество “, настояват здравните управляващи.

От РИОСВ-Бургас също потвърдиха, че водата в морето е чиста, като показаха, че всички курорти по Южното Черноморие към този момент имат пречиствателни станции. От тях пречистените води се водят посредством дълбоководно заустване на 2 км във вътрешността в морето. Къмпинг " Юг “, ваканционният комплекс Свети Тома, в.с. Елените и в.с. Дюни имат лични пречиствателни станции, като тази на Елените поема част от отпадните води и на курорта Свети Влас.

Останалата част се води към пречиствателната станция, която обслужва Слънчев бряг, Равда и Несебър. С новата пречиствателна станция в Созопол бе тотално премахнат казусът с изливането на отпадни води в морето. Извън колекторите и канализационната мрежа обаче остават множеството от къмпингите по Южното Черноморие и за тях казусът стои на дневен ред, признават от РИОСВ-Бургас.

На север

По Северното Черноморие също се радват на чиста вода. Във всички 23 зони за къпане във Варна и региона морската вода дава отговор на индикаторите за чудесно качество. Единствено Офицерският плаж е с положително, само че всички проучвания там също са в норма. Останалите три варненски плажа – Централен, Южен и Аспарухово, са издържали всички " изпити “ досега и ще бъдат подложени на учестен мониторинг по три пъти в месеца.

На останалите зони за къпане пробите до края на лятото ще се взимат през две седмици, заяви доктор Веселина Божилова, началник-отдел " Държавен здравен надзор “ в РЗИ-Варна. Обхватът на мониторинга включва територията от пречиствателната станция на Златни пясъци на север до къмпинг " Луна “ – на юг. И до момента в който здравните управляващи се грижат за чистотата на водата, доброволци се грижат за тази на плажовете. Всяка неделя група ангажирани хора се събират край морето, с цел да почистят пясъчните линии.

Инициатор на тази активност е Анна Симеонова, която събира съидейници във фейсбук групата " Да почистим Варна “. Така, в случай че се разхождате по някой от плажовете на Северното Черноморие и видите табелка с надпис " Почистено от доброволци “, ще знаете, че Анна и хората, които споделят идеята й, са минали от там.

Водата бъка с пластмаса

В две точки по родното Черноморие водата е най-замърсена с така наречен микропластмасови частици. . 429 000 микропластмасови частици на квадратен километър са регистрирани в Черно море съгласно първото извършено у нас сходно проучване. Учените от Института по океанология към Българска академия на науките във Варна са открили, че най-силно е замърсяването точно в тези два региона.

Основен източник са реките, които се вливат в Черно море, сочи още изследването. Пластмасата минава няколко стадия на разграждане, като последният е превръщането в наночастици, разяснява доцент Виолин Райков от Института по океанология, написа " Телеграф ". Това са извънредно микроскопични частички, които след опити към този момент са открити в кръвта, в белите дробове и в другите тъкани на хората.
Източник: burgas24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР