Тунизийският президент Каис Сайед обяви в петък, че ще се

...
Тунизийският президент Каис Сайед обяви в петък, че ще се
Коментари Харесай

Тунизийският президент търси преизбиране

Тунизийският президен т Каис Сайед разгласи в петък, че ще се кандидатира за нов петгодишен мандат на изборите , планувани за октомври, оповестява Агенция Франс Прес.

" Официално разгласявам кандидатурата си за президентските избори на 6 октомври, с цел да продължа борбата си за национално избавление ", сподели той във видео, оповестено от неговия офис.

Говорейки в южния район Татуин, 66-годишният мъж сподели, че дава отговор на " свещения апел на страната " , който не му оставя различен избор с изключение на да се кандидатира за втори мандат.

Няколко кандидат-претенденти на президента, оповестили кандидатурата си, са или в пандиза, или са преследвани.

В известието си в петък Сайед прикани " всички, които се готвят да спонсорират (кандидати) да заобикалят всякаква корупция ".
 В Тунис избират президент на 6 октомври
В Тунис избират президент на 6 октомври

Очаква се президентът Каис Сайед да се кандидатира за втори мандат

Припомняме, че кандидатирането му бе предстоящо. 

В началото на юли, Сайед разгласи, че избхорите ще се проведат на 6 октомври. Той акцентира, че няма да съобщи властта на " непатриоти ".

Според опозицията не може да се проведат почтени избори, в случай че хвърлените в пандиза политици не бъдат освободени , а държавното управление не оказва напън върху медиите.

Абир Муси, водачът на Свободната конституционна партия и изтъкнат претендент съгласно изследванията на публичното мнение , е в пандиза от предходната година по обвинявания в нанасяне на щета на публичната сигурност . Партията твърди, че тя е хвърлена в пандиза, с цел да бъде отстранена от политическата конкуренция.

Други евентуални претенденти за президентския пост, в това число Сафи Саид, Лотфи Марайхи, Низар Чаари и Абд Елатиф Меки, са изправени пред правосъдно гонене за хипотетични закононарушения като машинация и пране на пари. Мондхер Знайди, изтъкнат евентуален претендент, който живее във Франция, също е изправен пред правосъдно гонене по съмнение за финансова корупция.
 Осъдиха двама публицисти в Тунис за разпространяване на подправени вести
Осъдиха двама публицисти в Тунис за разпространяване на подправени вести

Те получиха наказване " отнемане от независимост " за една година

Сайед взе съвсем цялата власт през 2021 година , разпусна Народното събрание и стартира да ръководи с укази. Той уточни, че стъпките му са законни и нужни, с цел да се постави завършек на години на ширеща се корупция измежду политическия хайлайф.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР