Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един

...
Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един
Коментари Харесай

На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 гласоподаватели е записана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това оповестиха от работа ГРАО в града. На улица " Петко Рачов Славейков " №31 живеят над 1200 души.
Казусът бе огласен от депутата от " Възраждане " Кръстьо Врачев, който разгласи в Народното събрание данни от инспекция на Областна администрация в Пловдив.

Абсурдът с адреса на улица „ Петко Рачов Славейков “ 31 не е занапред, а датира от доста години. Става дума за парцел, в който не живее никой, откакто последните притежатели са умряли.

Според Тодор Маринов, който живее в махалата, всички фамилии там са регистрирани на този адрес.

" Може би от 70-80 години е по този начин. Много ясно, че там няма по какъв начин да живеят над 1000 души, само че къде е грешката - при този, който записва или при този, който отива да се записва? ", пита се Маринов. По думите му, когато къщите са издигнати, те не са били узаконени.

" Няколко къщи има узаконени. Всички желаят да си узаконяват къщите, да си заплащат налог на страната, но не разрешават ", добавя той.

Всички къщи в махалата се водят на този адрес от доста години, разяснява пред БНР Радка Томова, основен специалист от службата на ГРАО в Стамболийски.

" Нашата ромска махала е основана като всички ромски махали в покрайнините на обитаемото място преди доста години. Винаги масата хора там са се водели на този адрес. Къщите са противозаконни, в миналото са строени върху частна или общинска благосъстоятелност. Не са законни, не са в регулация. Но забавното е, че страната посредством нейните институции безмълвно си е позволила това нещо и не ѝ е пречело да ги обслужва. Образование - учебното заведение наоколо до тях, всички учители си ги намират. Медицинското обслужване също - починалият ми мъж беше 40 години водач в спешна помощ, на всеки сигнал екипите си намират точната къща. Органите на Министерство на вътрешните работи. Избирателни описи се отпечатват доста години. Нима на страната не е било известно, че цяла секция №2 е все на един адрес? Известно е, несъмнено. И не е загадка. "

Разминаването на данните е обвързвано с промени в закона, регламентиращи метода, по който се вършат адресните регистрации, разяснява специалистът.

" От 2011 година беше признат не доста добър закон за адресната регистрация. Смятам, че мощно лимитира опциите на хората да се записват. Твърде доста условия, на които хората не могат да отговорят. Хората без персонална благосъстоятелност и не намирайки човек, който да даде парцела си, те остават. Имаме записи в национална база данни - маса хора без адрес, отвън класификатора на обитаемоте места. Тези хора не влизат в ничия база, не могат да си извадят документи за идентичност, няма ги. Майка без адрес ражда бебе без адрес към този момент ", акцентира Радка Томова.

От години в махалата в Стамболийски към този момент не се вършат регистрации, само че това води до парадокса, че доста дами не могат да получават обществени помощи за децата си, тъй като нямат адрес. Много от мъжете в махалата си вземат дами от други обитаеми места, само че те също не могат да бъдат регистрирани по сегашен, показва още Томова.

" На този адрес, в базата, която употребявам, живеят към 1200 души. Но там придвижването на популацията сега е по гибел и раждаемост, тъй като ние не вършим адресна регистрация. Намалява заради настъпила гибел. Но дамите, които си имат по рождение адресна регистрация, една част физически не са и тук, тъй като са се задомили в други обитаеми места, само че там също не могат да се записват. То е обаян кръг ", акцентира специалистът.

Затова чиновниците в ГРАО се надяват законът още веднъж да бъде изменен, с цел да се постави завършек на сходни парадокси.

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР