CENTCOM: Започна операцията по разминиране в Ормузкия проток
Централното командване на Съединени американски щати (CENTCOM) заяви в събота, че неговите сили са почнали да основават условия за разминиране на морски мини в Ормузкия пролив, като два есминеца на Военноморските сили оперират във водния път като част от напъните за възобновяване на безвредното морско мореплаване.
CENTCOM заяви, че разрушителите USS Frank E. Peterson и USS Michael Murphy са минали през пролива и са работили в Персийския залив в границите на по-широка задача, ориентирана към премахване на мини, сложени по-рано от Корпуса на ислямската революционна армия на Иран.
" Днес започнахме процеса по основаване на нов проход и скоро ще споделим този безвреден маршрут с морската промишленост, с цел да насърчим свободния търговски поток ", съобщи командващият CENTCOM военачалник Брад Купър.
Командването добави, че се чака в идващите дни към интервенцията да се причислят спомагателни американски запаси, в това число подводни дронове.




