Централните банки се превърнаха в нетни продавачи на злато за

...
Централните банки се превърнаха в нетни продавачи на злато за
Коментари Харесай

Централните банки станаха нетни продавачи злато за първи път от 2010 г. насам

Централните банки се трансфораха в чисти продавачи на злато за първи път от 2010 година насам, откакто някои страни производителки се възползваха от рекордното повишаване на благородния метал, с цел да смекчат икономическите вреди, нанесени от пандемията от ковид, съобщи Блумбърг.

Нетните продажби на златни кюлчета са достигнали 12,1 тона за третото тримесечие, като за същия интервал на предходната година са били регистрирани чисти покупки на 141,9 тона, сочат данни на the World Gold Council. Лидери в продажбите са централните банки на Узбекистан и Турция – които са продали съответно  34,9 тона и 22,3 тона злато през последното тримесечие. Узбекистан се пробва да диверсифицира запасите си в опит да излезе от интернационалната изолираност. Същeвpeмeннo Руската централна банка записа първата си чиста продажба на злато за тримесечие от 13 години насам.

Макар че повишаването на златото тази година се дължи значително до притока към Борсово търгуваните фондове (ETF), през последните години цената на благородния метал е подкрепяна главно от пoĸyпĸитe нa цeнтpaлнитe банките. Според Сіtіgrоuр търсенето на злато от страна на централните банки ще се възвърне през 2021 година, откакто тази година се забави на фона на рекордните стойности през 2018 година и 2019 година

„ Не е изненадващо, че при тези условия банките продават от златните си ресурси “, разяснява Люиз Стрийт от WGC. „ Почти всичките продажби идват от банки, които купуват злато от вътрешния пазар. Нормално е те да желаят да се възползват от високата цена на метала в актуалната обстановка, защото те са подложени на огромен фискален напън “, споделя тя.

Цената на златото доближи рекордна стойност през това тримесечие макар продажбите от страна на централните банки и 19-процентовия спад на търсенето на годишна основа. Същевременно с това общото предложение на злато се сви с 3% на годишна основа на фона на понижената минна продукция, въпреки че редица ограничавания против разпространяването на COVID-19 в Южна Африка бяха анулирани.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР