Цените на жилищата в почти целия свят, включително и в

...
Цените на жилищата в почти целия свят, включително и в
Коментари Харесай

Трудно ще си купуваме жилища и през 2023-а

Цените на жилищата в съвсем целия свят, в това число и в България, се чака да намалеят през идващата 2023 година Това демонстрира анкета на Ройтерс с близо 100 анализатори от целия свят. Но най-малко към този момент упованията са понижението на цените в чужбина да е по-голямо, в сравнение с у нас. Освен това поради възходящите лихви по ипотечните заеми, колкото и да поевтинеят парцелите, това няма да ги трансформира в по-достъпни.

Цените на жилищата в Съединени американски щати, Канада, Англия, Германия, Австралия и Нова Зеландия са нарастнали с сред 25 и над 50% след началото на пандемията при започване на 2020 година Силният растеж, подклаждан от исторически ниските лихви и устрема на милиони хора, които минаха към работа от у дома, да се снабдят с по-голяма жилищна повърхност, тласна цените на парцелите още повече отвън опциите на доста купувачи на първо жилище, написа Ройтерс.

От девет изследвани жилищни пазара се чака цените да паднат следващата година в шест от тях.

Само на буксуващия заможен пазар в Китай, Индия и Дубай се чака да има растеж.

Но въпреки цените на жилищата в развитите стопански системи да се чака да намалеят с сред 10 и 18% по отношение на връхната им точка, тези спадове ще съставляват единствено към една трета от растежите по време на пандемията.

“По-високите лихви по ипотечните заеми ще натежат мощно на търсенето и цените на жилищата през 2023 и 2024 година Ръстът на разноските за живот също ще понижи търсенето, защото някои консуматори отсрочват покупката на жилище ”, означават анализатори от Fitch Ratings и допълват, че има забележителна неустановеност за това с какъв брой ще спаднат цените.

Например на нажежените преди време жилищни пазари в Съединени американски щати и Канада се чака да има спад на цените от 12 до 17,5% по отношение на връхната им точка, което е под нужното намаляване с сред 20 и 25%, с цел да станат жилищата налични.

Цените на жилищата в Австралия и Нова Зеландия, които към този момент поевтиняха внезапно през 2022 година, се чака да продължат да спадат следващата година с към 16-18%.

Последният път, в който цените на жилищата понижиха внезапно, беше по време на международната финансова рецесия преди съвсем 15 години, само че упованията са множеството огромни стопански системи да навлязат в плитка криза и заради това срив като преди 15 години не е евентуален.

“Цените ще би трябвало да намалеят с 30-40% в някои градове, с цел да се върнат към равнищата си отпреди пандемията. А съгласно консенсусното мнение не се насочваме към нова международна финансова рецесия ”, разяснява Кейт Евърет-Алън, началник на жилищните разбори в консултантската компания Knight Frank.

“Цените на жилищата в огромните градове в България няма да се устремят мощно надолу, както някои може би чакат. Между 5 и 15% в съпоставяне със сегашните цени ще поевтинеят жилищата, които са към момента в ранни стадии на създаване, тъй като ползата на клиентите към тях понижа най-силно ”, сподели пред “24 часа ” кредитният съветник Тихомир Тошев.

Става дума за кооперации, които занапред ще се строят, и бизнесмените към този момент са калкулирали в тях нарасналите цени на строителните материали. Според него доста вложители са смутени от турбуленциите на пазара и намалелия интерес към жилищата на зелено, което ще ги накара да са по-предпазливи в упованията си за огромни облаги. Освен това съгласно Тошев през идващите месеци ще бъдем очевидци на нови схеми за заплащане на такива жилища.

Другата категория жилища, които съгласно него ще поевтинеят, са надценените.

“Става дума за към 15% от офертите на пазара. Ясно е да вземем за пример, че тристаен апартамент, въпреки и с паркомясто, в регион “Витоша ” няма по какъв начин да коства 650 хиляди евро, за колкото се предлага. И притежателят му самичък ще разбере скоро, че дълго време няма да може да го продаде с тази цена ”, сподели той.

Според шефката на “Бългериън Пропертис ” Полина Стойкова най-малко през първата половина на 2023 година няма да сме очевидци на значително понижение на цените на жилищата, само че при всички случаи ще има усмиряване на пазара в това отношение, т.е. те ще спрат да нарастват с досегашните темпове.

“Надявам се да има и по-голямо предложение, тъй като облагите на бизнесмените в сегашните условия са основни и нека това ги подтиква да строят повече. Но при всички случаи ще имаме закъснение на размера на покупко-продажбите. Лихвите по заемите у нас към момента не нарастват или най-малко не с темповете, присъщи за Западна Европа ”, сподели тя.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР