Цените на горивата традиционно в навечерието на празниците тръгват нагоре.

...
Цените на горивата традиционно в навечерието на празниците тръгват нагоре.
Коментари Харесай

Горивата отново ще поскъпват! С колко?

Цените на горивата обичайно в навечерието на празниците потеглят нагоре. Ново повишаване се чака през идващите дни. Прогнозата е на Асоциацията на търговците, производителите, вносителите и превозвачите на горива.

За литър бензин А95, преди година по това време, сме плащали приблизително по 2 лв. и 10 стотинки, за дизел 2,09 лева, а за газ 1,10 лева

Средната цена на литър бензин А95 тази седмица е 2 лева и 95 стотинки, на дизела е 3 лева и 9 стотинки, а литър газ коства 1,60 лева

От Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива чакат през идващите дни да има ново нарастване.

" Ако се задържи наклонността от последните два-три дни, цените няма да бъдат надолу. Очаква се леко покачване. По простата причина, че фючърсите за дизел и бензин скочиха на интернационалните пазари. Това няма да се отрази незабавно на колонките, само че, в случай че се задържи по този начин, след седмица може да има леко увеличение с към една, две, три стотинки дневно ", съобщи Димитър Хаджидимитров, заместник-председател на Асоциацията на търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.

" За страдание в действителност уцелваме отново празниците, само че виновността в действителност не е в играчите на пазара. Международната обстановка е доста непредсказуема. Преди празниците няма да забележим цена над 3,15. Това е персонално мое мнение ", добави Димитър Хаджидимитров.

" От предходната година до в този момент имаме почти 40% нарастване на бензина и дизела, сходно нарастване ще се окаже отрицателно за развиването на българската стопанска система ", добави икономистът Румен Гълъбинов.

От Българската петролна и газова асоциация не чакат сериозна смяна в цените около празниците и прецизират, че шоково повишаване може да има единствено, в случай че бъде наложено ембарго върху вноса на съветски нефт. Но и тогава не се чака цените да стигнат 4 лв. за литър.

" Това няма да бъде единствено проблем на България, а на целия Европейски съюз, в случай че се наложи такова ембарго. Това може да докара до шоково повишаване на цените на горивата в страната. Съвсем грубите калкулации демонстрират към 50-60 стотинки на литър за дизеловото гориво. Горе-долу толкоз и за бензина. Над сегашната цена ", съобщи Светослав Бенчев, основен правист на Българската петролна и газова асоциация.

Според депутата Настимир Ананиев не би трябвало да се приказва за увеличение, а за понижаване на цените.
" За мен сякаш има някакъв картел и е доста значимо да забележим къде е Комисия за защита на конкуренцията, вършат ли някакви инспекции в тази посока, защото на интернационалните тържища паднаха цените, тук няма никакво отражение, което значи, че сега огромните играчи вършат огромен марж ", разяснява пред Българска национална телевизия Настимир Ананиев.

От Комисията за защита на конкуренцията отхвърлиха коментар по тематиката и обясниха, че вършат инспекции.

" Нищо не се чува - какво се случва с тези инспекции. За мен те не си правят работата и този орган би трябвало да бъде заменен, тъй като, поради инфлацията, има доста спекулации, благоприятни условия за картели, само че те са доста пасивни, най-малко по моя позиция. Аз не виждам никаква интензивност от тяхна страна ", разясни Настимир Ананиев.

А от огромните бензиностанции отхвърлиха обвиняванията за картел.

" До момента Комисия за защита на конкуренцията не е разкрила нищо, тъй като нищо и няма. Картел в България в никакъв случай не е имало и няма да има. Нека не бъркаме облага с марж. Маржът не служи единствено за облага, маржът сред цената на едро и цената на дребно в действителност е това, с което всеки търговец покрива своите разноски. Те не са по никакъв начин малко ", сподели Светослав Бенчев, основен правист на Българската петролна и газова асоциация.

Според Настимир Ананиев обаче доказателство за огромна облага е, че някои дребни бензиностанции продават горивата с 20 стотинки по-евтино от огромните.

" Ние правихме едни калкулации, не мога да настоявам за огромна акуратност в това, само че изчисляваме, че сега би трябвало да имат облага към 35 стотинки. Според мен цените би трябвало да паднат с най-малко 20 стотинки към този миг - и за дизела, и за бензина. Те сега вършат свръхпечалба ", съобщи Настимир Ананиев.

От Българската петролна и газова асоциация обясниха разликата по този начин: " Всеки има опция да продава продуктите на каквото си цена реши. Съответно, когато има опция, да предлага на по-ниска цена. По по-малките обекти цената е по-ниска, тъй като те имат доста по-малко разноски. В една дребна бензиностанция има един касиер, от време на време работи даже притежателят на обекта. Докато в огромните вериги има личен състав, магазини, това са доста по-сериозни разноски както за хора, по този начин и за електричество и за всевъзможни други консумативи. В този смисъл нашите разноски, имам поради на по-големите вериги, са по-значителни, в сравнение с по-малките обекти и надлежно надценката е малко по-голяма ", съобщи Светослав Бенчев, основен правист на Българската петролна и газова асоциация.

По думите му действителната облага на всяка една компания е 3, три и половина стотинки на литър, като облагата варира сред един и един и половина % от това, което виждаме на колонките за литър гориво.

От дребните бензиностанции изясняват, че тези, които продават с 20 стотинки по-евтино, скоро няма да могат да си го разрешат.

" Част от дребните бензиностанции, които разчитат на някакъв оборот единствено и единствено да си поддържат клиентелата. Пример Ви давам, разликата в бензина, която Вие казвате, че е 20 стотинки, тези сътрудници, които продават на ниската цена я продават през 3-4 стотинки марж, което е безумство. Те не могат да си разрешат разноските за осигуровки и заплати.

Оттук натам за какво го вършат и какъв брой дълго ще го вършат, това си е техен проблем. Но, в случай че продължава повече от 3-4 месеца това, това значи, че има нещо неточно в обекта, който предлага тази цена и би трябвало органите да се задействат и да ревизират за какво този човек продава през 3-4% надценка толкоз дълго време. Тази бензиностанция продава през 12 стотинки надценка, което е рационално в дадената обстановка. Временно, да. Нормално би трябвало да се продават горивата - през 14, 15, 16 стотинки надценка и то без Данък добавена стойност, което ще рече към 20 стотинки, с цел да може да се покрият разноските на един обект. И има облага за изтребване на инвестицията ", съобщи Димитър Хаджидимитров, заместник-председател на Асоциацията на търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. " Около 24-25 стотинки, само че те не продават доста, повярвайте ми. Няма толкоз огромни продажби ", добави Димитър Хаджидимитров.

" Много дълго време всички от сектора работихме на 4-5 стотинки облага, което е безумство. Няма по какъв начин да се оцелее при 4-5 стотинки облага. Умишлено всички задържахме цената под 3 лв., с цел да не се минава този психически предел ", добави Димитър Хаджидимитров.

Справка на Асоциацията на търговците демонстрира, че през последните три седмици потреблението е намаляло с близо 30%. А клиенти споделят, че, с цел да пътуват с колите си, свиват други разноски.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР