Цената на споделеното пътуване до морето за първи път достигна

...
Цената на споделеното пътуване до морето за първи път достигна
Коментари Харесай

Споделеното пътуване догони билета за автобуса

Цената на споделеното пътешестване до морето за първи път доближи цената на билета за рейс, като място в кола с чужд към този момент се търгува за 30 лева и нагоре.

Това сподели инспекция на „ Телеграф “ в най-населените групи за споделен превоз от София до Варна, Бургас и други морски курорти в обществените мрежи. Facebook групите са съществена платформа за образуване на споделено пътешестване. В тях водачи пускат публикация за транспорт с персоналните си коли, а пасажери ги заемат, като заплащат нужното за покриване на разхода за гориво.

Групите за споделено пътешестване претърпяха същински взрив през пандемията поради паниката от ковид и желанието за отбягване на скупчванията в междуградските рейсове и влакове. Проверка на „ Телеграф “ сочи, че най-големите групи от този момент насам са нараснали членската си база напълно нищожно.

В най-голямата група за пътешестване от столицата до морето, кръстена " Пътуващи Бургас-София и назад! ", единствено от началото на август са оповестени разгласи за над 1000 транспорта с персонален автомобил. Колко от тези транспорти са се осъществили и по какъв брой пасажери е имало в колата няма по какъв начин да се ревизира, защото ангажиментите се вършат посредством персонални известия, без в групата да остава диря дали курсът се е осъществил и какъв брой души са били превозени. Знае се, че към този миг броят на членовете на групата надминава 83 000, което я прави една от най-големите фейсбук групи изобщо в българското интернет пространство.

Активността в групата е целогодишно висока, защото и отвън летния туристически сезон се употребява от доста студенти и работещи. В посока Варна във Facebook има няколко групи за споделено пътешестване, наброяващи по към 35 000 членове, като избрана част от тях се дублират. Обявените в тях транспорти през август са малко над 600.

Съгласно Наказателния кодекс осъществяването на възмезден транспорт на пасажери без лиценз е закононарушение. Споделеното пътешестване по хипотеза не цели образуване на облага, а единствено делене на разноските за гориво за съответния курс. Въпреки това обаче във всички групи за споделено пътешестване важи правилото, че цена на курс не се афишира, с цел да не станат членовете обект на инспекции на Национална агенция за приходите, изключително в случай че постоянно оферират услугата. Ето за какво ангажиментите се вършат на персонални известия. Макар и за курсовете на споделеното пътешестване да няма формален ценоразпис, по всеки маршрут има избрани общоприети цени.

В момента пътуванията до Бургас и Варна вървят надлежно по 30 лева и 35 лева в посока, което е сравнимо с цените на билета за автобус и по-скъпо от цената за билет за трен. Проверка на „ Телеграф “ сподели, че по време на пандемията цената на споделеното пътешестване е била към 70% от цената на билета за рейс.

Според админи на фейсбук групи за споделено пътешестване цените са се повишили поради все по-високото търсене, което се дължи на честата липса тук-там в рейсовете, изключително към празници, проблемите със закъснения и пожари във влаковете на БДЖ, както и поради удобството от вземането и оставянето тук-там по избор на пасажера. Те споделят и че незаконни превозвачи пробват да набират пасажери в групите, поради което се вземат съответните контрамерки. Сред тях са включване в наложителните правила на групите на условия в обявите да не се загатват цени.

Следи се и за несъразмерна периодичност на обявите, като консуматори с повече от 2-3 разгласи на седмица биват разпитвани за задачите им. Ако не дадат достоверни аргументи за честотата, те биват изтривани от групата.

„ Споделеното пътешестване в неговата истинска форма, при която не се търси комерсиална облага, а единствено се разделят разноски за гориво и обезценка на автомобила, в никакъв случай не е било проблем за легалния бранш на автомобилните транспорти.За нас проблем са транспортите, които образуват облага, крадат пасажерите ни и то без да заплащат налози и осигуровки “, сподели за „ Телеграф “ Mагдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи.

Според нея нерегламентираните транспорти за облага се разпознават най-много по това, че се правят с бусове 8+1 поради това, че за тях не се изисква професионална шофьорска брошура и други специфични документи, които важат за огромните рейсове.

„ Малките бусове работят по всички интернационалните и вътрешни линии, по които има огромен пътникопоток. Уговорките стават в интернет, както и с непосредствено взимане от спирки с оферта „ на цената на билета “, изясни Милтенова.

Според нея страната действително не се бори с незаконните транспорти, а проектопромените в Закона за електронното ръководство, които се очакваше да създадат по-лесно свалянето на уеб сайтове, предлагащи такива транспорти, към момента чака своя ред в Народното събрание.
Източник: econ.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР