Цената на природния газ в Европа се повиши с 8,6%

...
Цената на природния газ в Европа се повиши с 8,6%
Коментари Харесай

След решението на Путин Скочиха цените на газа и петрола

Цената на природния газ в Европа се увеличи с 8,6% след признаването от Русия на независимостта на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска национални републики (ДНР и ЛНР), демонстрират данните на интернационалната борса ICE. Стойностите на мартенските фючърси на хъба TTF в Нидерландия се покачиха до над 930 $ за 1000 куб. метра природен газ. Към 9,40 часа през вчерашния ден българско време цената бе 78,80 евро за мегаватчас, само че при започване на деня доближи 82-80 евро. Абсолютният ценови най-много на газа до момента беше маркиран на 21 декември 2021 година - 166,816 евро за мегаватчас или над 2000 $ за 1000 кубични метра.

И петролът нарастна сензитивно в азиатската търговия след подписването от Путин на указа за признаването на независимостта на отделилите се от Украйна републики, заяви Си Ен Би Си. Сортът " Брент " от Северно море, който е референтен за Европа, се повиши с 1,5% до 96,82 $ за барел, а американският лек недопечен нефт скочи с 3,22 100 до 94 $. И двата петролни сорта са покрай записаните преди две седмици максимуми от есента на 2014 година, като Брентът доближи 96,78 $ за барел, а американският нефт - 95,82 $ за барел.

Заплахата от война неизбежно тласка нагоре цените на петрола и природния газ, защото Русия е измежду най-големите им производители и е главен снабдител на Европа, най-много на синьо гориво. Според Анди Лайпоу, президент на " Лайпоу ойл асошиейтс " (Lipow Oil Associates), в случай че рецесията се задълбочи, петролът може да доближи цена от 110 $ за барел. Същевременно съветският министър на енергетиката Николай Шулгинов съобщи в изявление за " Енерджи интелиджънс ", представено от ТАСС, че за Русия оптималната цена на петрола е сред 55 и 70 $ за барел.

Германия стопира плана за газопровода " Северен поток 2 " с Русия до последващо разпореждане, откакто Москва публично призна за самостоятелни двете сепаратистки републики в Източна Украйна. Това разгласи канцлерът Олаф Шолц, представен от " Франс прес ". Пред кореспонденти в Берлин канцлерът съобщи, че е изискал процесът по узаконяване на газопровода да бъде спрян. Това звучи механически, само че е нужната административна стъпка, с цел да не може да има узаконяване на газопровода, а без това узаконяване " Северен поток 2 " не може да стартира да действа, разясни той. Шолц предизвести, че Русия може да бъде изправена и пред спомагателни наказания поради дейностите си в Украйна. По негови думи решението за прекъсване на " Северен поток 2 " е единствено една " съответна " стъпка.

" Северен поток 2 " би трябвало да удвои доставките на на ниска цена природен газ от Русия за Германия, който съгласно най-голямата стопанска система в Европейски Съюз е нужен да й помогне в преходния интервал след изоставянето на въглищата и нуклеарната сила. Газопроводът се състои от две тръби с общ потенциал от 55 милиарда куб. метра газ годишно и е положен от крайбрежията на Русия през Балтийско море до Германия. Проектът на стойност 10 милиарда евро в продължение на години беше преследван от забавяния и провокира яростни рецензии от източноевропейски съдружници на Германия като Полша, както и от Съединени американски щати. Той беше приключен през септември, само че немският енергиен регулатор BNetzA съобщи, че процесът на утвърждение на газопровода евентуално ще се проточи до втората половина на 2022 г.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР