Експерт настоява за безплатен градски транспорт в големите градове
Цената на горивата още не е достигнала своя пик. България е на дъното и към момента не сме видели оптималните стойности, само че е добре да въведем спомагателни ограничения за ограничение използването на горива, с цел да няма шоково повишаване. За това настоя енергийният специалист от Центъра за проучване на демокрацията (ЦИД) Мартин Владимиров.
Очакваме огромната вълна на повишаване на горивата, съобщи Владимиров. Вървим към 2 евро за литър дизел, предвижда той и настоя за въвеждане на безвъзмезден градски превоз в огромните градове. Според него най-правилно е да бъдат подкрепени най-уязвимите групи поради скъпата цена на горивата. Той предизвести, че в случай че се наложи таван на цената на горивата, пазарът незабавно ще се счупи и ще докара до дефицит. Не би трябвало да се пипат Данък добавена стойност и акцизът, а да се ограничи потреблението на горивата, настоя Владимиров. Той предложи на особения търговски шеф в рафинерията да вкара ограничения да ограничи потреблението на " Лукойл ".
Според Владимиров особеният търговски шеф би могъл малко да натисне надолу маржа на " Лукойл ", както и да се координира с останалите играчи на пазара на горива за задържане цената, без да се подвига нагоре.
Нека да не се подвеждаме, че с надуване на балони по браншове рецесията ще ни отмине, прикани енергийният специалист пред Българска национална телевизия. Той сподели, че в случай че Ормузкият пролив бъде отприщен в този момент, което най-вероятно няма да се случи, намаляване на цената на горивата може да се види най-рано през есента.
Икономистът от Института за пазарна стопанска система (ИПИ) Петър Ганев пък предизвести, че икономическият потрес върху цената на петрола ще продължи още много дълго време. Все още няма цялостно усмиряване на цената, решенията ще лишават още много време, добави Ганев. Според него има изстудяване на потреблението във връзка с дизела.
" Не би трябвало да се пилеят пари като тази мярка с 20-те евро, която подтиква потреблението на нефт, все едно нищо не се е случило. В света има дефицит от 12% всеки ден, който се натрупва и дълго откакто се възстановява обстановката, ще остане. Трябват ограничения, които да лимитират използването на нефт, не да я подтикват. При международен дефицит на горива би трябвало да се насърчи използването на градски превоз. Трябва да бъдат подкрепени тези бизнеси, които не работят в пазарна среда ", уточни пред " България он ер " ръководителят на Общото заседание на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Според него двете ограничения, които би трябвало да се подхващат, са смяна в системата за търговия с квоти и анулация на самоубийствените наказания, които сме си наложили към Руската федерация. Важно е да има бизнес среда, която да обезпечава по-високи заплати, които да покрият дупките в бюджетите на фамилиите, посочи той.
По-скоро ще продължат да се усилват цените, а мярката с 20 евро би трябвало да бъде прекъсната незабавно, тъй като е за пазаруване на гласове, безапелационен е Велев.
" Не виждаме съответни дейности. Европейската политика е явно неверна. Можем да сведем ограниченията до една - оставка на Европейската комисия. Всяко пето работно място в българската промишленост е кратко и това е персонално. Европа има скъпа сила поради неверни политики. България е измежду трите най-пострадали страни в Европейски Съюз и ръководещите си мълчат. Индустрията избяга от Европейски Съюз, а с нея и нововъведенията и технологиите. Отиде в Китай, Съединени американски щати и Индия ", сподели той.
Очакваме огромната вълна на повишаване на горивата, съобщи Владимиров. Вървим към 2 евро за литър дизел, предвижда той и настоя за въвеждане на безвъзмезден градски превоз в огромните градове. Според него най-правилно е да бъдат подкрепени най-уязвимите групи поради скъпата цена на горивата. Той предизвести, че в случай че се наложи таван на цената на горивата, пазарът незабавно ще се счупи и ще докара до дефицит. Не би трябвало да се пипат Данък добавена стойност и акцизът, а да се ограничи потреблението на горивата, настоя Владимиров. Той предложи на особения търговски шеф в рафинерията да вкара ограничения да ограничи потреблението на " Лукойл ".
Според Владимиров особеният търговски шеф би могъл малко да натисне надолу маржа на " Лукойл ", както и да се координира с останалите играчи на пазара на горива за задържане цената, без да се подвига нагоре.
Нека да не се подвеждаме, че с надуване на балони по браншове рецесията ще ни отмине, прикани енергийният специалист пред Българска национална телевизия. Той сподели, че в случай че Ормузкият пролив бъде отприщен в този момент, което най-вероятно няма да се случи, намаляване на цената на горивата може да се види най-рано през есента.
Икономистът от Института за пазарна стопанска система (ИПИ) Петър Ганев пък предизвести, че икономическият потрес върху цената на петрола ще продължи още много дълго време. Все още няма цялостно усмиряване на цената, решенията ще лишават още много време, добави Ганев. Според него има изстудяване на потреблението във връзка с дизела.
" Не би трябвало да се пилеят пари като тази мярка с 20-те евро, която подтиква потреблението на нефт, все едно нищо не се е случило. В света има дефицит от 12% всеки ден, който се натрупва и дълго откакто се възстановява обстановката, ще остане. Трябват ограничения, които да лимитират използването на нефт, не да я подтикват. При международен дефицит на горива би трябвало да се насърчи използването на градски превоз. Трябва да бъдат подкрепени тези бизнеси, които не работят в пазарна среда ", уточни пред " България он ер " ръководителят на Общото заседание на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Според него двете ограничения, които би трябвало да се подхващат, са смяна в системата за търговия с квоти и анулация на самоубийствените наказания, които сме си наложили към Руската федерация. Важно е да има бизнес среда, която да обезпечава по-високи заплати, които да покрият дупките в бюджетите на фамилиите, посочи той.
По-скоро ще продължат да се усилват цените, а мярката с 20 евро би трябвало да бъде прекъсната незабавно, тъй като е за пазаруване на гласове, безапелационен е Велев.
" Не виждаме съответни дейности. Европейската политика е явно неверна. Можем да сведем ограниченията до една - оставка на Европейската комисия. Всяко пето работно място в българската промишленост е кратко и това е персонално. Европа има скъпа сила поради неверни политики. България е измежду трите най-пострадали страни в Европейски Съюз и ръководещите си мълчат. Индустрията избяга от Европейски Съюз, а с нея и нововъведенията и технологиите. Отиде в Китай, Съединени американски щати и Индия ", сподели той.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




