Целта на правителството е второто плащане по по Плана за

...
Целта на правителството е второто плащане по по Плана за
Коментари Харесай

Второто плащане по Плана за възстановяване трябва да дойде до края на годината, каза Денков от Брюксел

Целта на държавното управление е второто заплащане по по Плана за възобновяване и резистентност ( ПВУ ) да пристигна до края на годината. Това сподели министър председателят Николай Денков от Брюксел, където се срещна с ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел и с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен .

Досега България е получила единствено първото заплащане по ПВУ на стойност от 2,7 милиарда лева За да изиска второто, страната, от които най-вече са в областта на енергетиката.

В сряда министър председателят Николай Денков сподели, че държавното управление ще опита до края на месец септември да навакса с всички закъснели законови промени. Така в края на септември България ще може да изиска средствата по втория транш и в случай че всичко е наред, те ще бъдат получени до края на годината.

По думите му това е заложено в проектобюджета, показан по-рано в сряда от министъра на финансите Асен Василев.

Датата за подаване на настояването за втория транш беше през първото тримесечие на годината.

Пред публицисти в Брюксел Денков сподели още, че е разискал с Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен и други интернационалните цели на България като влизането в Шенген и еврозоната и защитата на българската граница.

Той добави и че в четвъртък му предстоят диалози по отношение на Шенген с премиера на Нидерландия Марк Рюте и канцлера на Австрия Карл Нехамер . По думите му има няколко нови начинания, които ще оказват помощ да България да убеди двете страни, че извършва отговорностите си по запазване на границата и прекъсване на трафика на мигранти.

Тези начинания включват основаването на звено в България в съдействие в Европол, което да координира активността по отбрана на границите на Европейски Съюз.

В края на предходната година Нидерландия и Австрия постановиха несъгласие на приемането на България в Шенген. Основният мотив на Австрия беше точно несправянето с защитата на южната българска граница.

В Шенгенско пространство, което сплотява 26 страни, значително няма гранични инспекции и това разрешава на хората да пътуват, работят и живеят в друга страна без визи или разрешителни. Присъединяването на България в Шенген и еврозоната беше несъмнено като част от целите на държавното управление с министър председател Николай Денков и вицепремиер Мария Габриел.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР