Църквата Въведение Богородично“ в еленското село Илаков рът, построена преди

...
Църквата Въведение Богородично“ в еленското село Илаков рът, построена преди
Коментари Харесай

Дарители възстановиха паднали кръстове на църква в Еленския Балкан

Църквата „ Въведение Богородично “ в еленското село Илаков рът, издигната преди 110 години, е известна като храм на кръстовете. По външните зидове са издялани от камък 11 кръста, три от които са по-малки. На този над централния вход е издълбана годината на построяването на църквата – 1908 година

 krastove „ Земетресението край Вранча преди 41 години пречупи двата кръста и от този момент не се откриха пари за възобновяване им. Добро дело за храма в този момент сториха Драгомир Крачешмаров и Румен Иванов. И двамата донори за изработката на каменните кръстове са от Хъневци и са напуснали от дълго време своето село, прилежащо на Илаков рът. В него в никакъв случай не е имало черква и християните се черкували в най-близката – тази с 11-те кръста ”, обясниха от общинската администрация на Елена.

Двата нови каменни кръста са осветени от отец Александър от Марянския манастир и ще бъдат сложени на местата на падналите от южната и източната страна на храма.

Навремето в Илаков рът са съградени две църкви. За първата, издигната още през 1880 година сведенията са нищожни. На южния дувар на настоящия храм има дребен кръст на плоча с надпис: „ Княз Александър I …, лето 1880 “, който удостоверява времето на строителството на остарялата черква.

Не е изключено името на Александър Батенберг да се свързва с дарителство. Още повече, че напролет на същата година първият български княз след Освобождението, преминавайки с ескадрон бойци по билото на Стара планина, пренощува в близкото до Илаков рът село Тодювци. По негово предписание на идната година за там са изпратени фиданки борчета, които балканджиите засаждат и отглеждат. По-късно гората е наречена „ царска “, а останалите през днешния ден 21 борови дървета са оповестени за предпазени.

Тъй като остарялата черква в Илаков рът не е строена устойчиво, е взето решение през 1907 година да бъде съборена. Събрани са 7000 лева за градеж на нова и задължават майстора Гроздьо Енчев от Тревненско да приключи храма за година и половина, както и става. Новата черква в центъра на Илаков рът е забележителна със солидността и внушителността си и е една от най-красивите в Еленския край. Преди 10 години бе ремонтирана външно със средства по план „ Красива България “.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР