Трябва да се правят доста пръскания. Този период, когато е

...
Трябва да се правят доста пръскания. Този период, когато е
Коментари Харесай

Проф. Тодор Кандарджиев: Болестите, пренасяни от кърлежи в градинките в България не са опасни и се лекуват с антибиотици


Трябва да се вършат много пръскания. Този интервал, когато е изсъхнало няколко дни след пръскането – тогава е дейно. Това разяснява пред bTV проф. Тодор Кандарджиев, шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания, по отношение на ограниченията против кърлежи в градинките.

„ Самият факт, че има десетки кърлежи в тялото на това дете, потвърждава, че ограниченията не са ефикасни “, сподели той по отношение на случая с детето, от главата на което бяха отстранени 50 кърлежа след разходка в Южния парк.

„ Първо би трябвало доста прецизен надзор от РЗИ по какъв начин се прави пръскането, с какво и след него какъв брой кърлежа са останали “, сподели той. В Националния център по заразни и паразитни заболявания се провеждат курсове за реакция в такива обстановки.

„ Това дете, на което в главата са открити толкоз кърлежи, е било в Южния парк към фонтана в едни шубраци. Явно там има гнездо, където са снесени яйцата – няколко стотин. Това са бебешките форми на кърлежа, ларвите. Те са по-малко инфектирани и по-малко рискови “, уточни специалистът.

Той успокои, че заболяванията, пренасяни от кърлежи в градинките в България не са рискови и се лекуват с антибиотици. „ Това дете с 50-те ларви, които има по главата, би трябвало да вземе еднократно “, сподели той.

Проф. Кантарджиев изясни, че кърлежите имат три стадия в развиването си – ларва (бебе), русалка (юноша “ и имаго (възрастен). Най-заразни са женските.

„ До 12 часа не може да придвижи никаква болест. До 24 часа в случай че бъде свален, няма да съобщи заболяванията, които са по кърлежите в градинките “, уточни той.

В случай на открит кърлеж по тялото, най-добре е да се употребява конец, да се обхване кърлежа под коремчето и да се извади изпод нагоре дружно с хобота. Не би трябвало да се къса хоботчето. Ако се скъса, не е съдбовно. Вади се с игла. Но то може да съобщи бактериите.

Най-добре е да се прави от експерт. На уеб страницата на националния център е разказано в детайли какво да се прави.

По думите на проф. Кантарджиев, кърлежът е най-хубавият анестезиолог – той създава вещество, с помощта на което човек не усеща нищо, когато е ухапан. Кърлежът може да не бъде открит с дни и това е най-честата причина хората да развият лаймска и други заболявания, пренасяни от тях.

„ Не единствено напръскване против кърлежи, само че битка с гризачите по каналите и бездомните кучета да се пръскат с препарати “, предложи специалистът.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР