Трябва да се изчистят спекулациите за това, че цените на

...
Трябва да се изчистят спекулациите за това, че цените на
Коментари Харесай

Шарков: Цените на лекарствата са регулирани и не могат да се повлияят от превалутирането

Трябва да се изчистят спекулациите за това, че цените на медикаменти могат да се подвигат безотговорно при прекосяването към еврото. В това беше безапелационен здравният икономист от Експертния клуб за стопанска система и политика (ЕКИП) Аркади Шарков. Пред БНР той категорично акцентира, че приказва единствено за медикаменти. „ Хранителните добавки могат да си поставят каквито желаят цени – те не са медикаменти, цените там не са контролирани.

При медикаментите по НЗОК има одобряване на цената; има пределна цена за медикаментите с рецепта, които не се заплащат от Касата, като антибиотици, медикаменти за респираторни болести и други А медикаментите, които са без рецепта – там има оптималната цена на дребно “, изясни Шарков.

За запознаване с пределните цени на медикаментите той предложи приложението „ MedicinePrice – Лекарства-цена “, в което обещано лекарство може да се потърси по комерсиално название или по INN и което съдържа изчерпателна информация за най-високата цена, на която е позволено за продажба у нас. Ако в аптеката обещано лекарство е на по-висока цена, може да се подаде сигнал до ИАЛ, акцентира той.

„ Факт е, че имаше нарастване на цените през последните няколко години, на медикаментите с рецепта сред 10-15%, при тези без рецепта – 20 до 40%. Това беше регламентирано нарастване. То е в границите на граници, които към този момент са открити “, уточни още Шарков.

По думите му, до времето за влизането ни в еврозоната цените на медикаментите могат да се трансформират, в случай че има смяна в европейската регулация. „ Към момента в Европейския парламент се преглежда Актът за сериозните медикаменти, фармацевтично законодателство, което неизбежно ще се отрази и в България “, уточни той.

Върху цените на медикаментите въздействат и други фактори, като да вземем за пример вероятните промени на лекарствения пазар в Съединени американски щати, означи още икономистът. „ Когато в Съединени американски щати кажат – връщайте производствата насам, надлежно и пожелаят да смъкват цените, маржа като намалиш на една компания, в случай че един артикул за намаляване тук е 160 лева за едномесечна опаковка, в Съединени американски щати това е 1300 $, това е нерегулиран пазар. Така че в случай че там решат да контролират цените по метода, по който Европа ги контролира, то производителят по някакъв метод би трябвало да компенсира тази разлика “, разяснява Аркади Шарков и още веднъж акцентира: „ Към момента, когато приказваме за превалутирането – то ще се случи до откритите тавани “.

Като различен значим миг той уточни недостига в бюджета на НЗОК. По думите му все още изводите са, че се върви към актуализация на бюджета на Касата, в случай че „ държавното управление не измисли нещо “.

Като цяло обаче цените в опазването на здравето изостават от тези във всички други браншове, за следващ път означи икономистът. „ По наши данни цените в опазването на здравето тази година изостават с 2,5 пъти от останалите цени в стопанската система “, сподели той и означи, че това закъснение се наваксва с нарастване на цените за обзор при доктор без направление. „ Няма по какъв начин на всички места да нарастват, а в опазването на здравето да стоят статични “, означи Шарков.
Източник: zdrave.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР