Трябва да помислим как да се справим с жилищата, които

...
Трябва да помислим как да се справим с жилищата, които
Коментари Харесай

Имотният експерт Иван Горанов: Санираме сградите все едно гримираме мъртвец

Трябва да помислим по какъв начин да се оправим с жилищата, които се нуждаят от саниране и имат нуждата да придобият съвременна визия и функционалност, която дава отговор на актуалните условия. Това, което се прави сега и ние назоваваме " саниране ", е надалеч от същинското саниране. В България не се обследват градивно постройките и надлежно не ги ремонтираме градивно. Това обясни имотният специалист Иван Горанов пред радио " Фокус ".

" Това, което виждаме в България, е че се слага една топлоизолация, една дограма, в най-хубавия случай ремонт на покрива и това е колкото и по този начин цинично ще се изразя, нагледно, е все едно да гримираме труп, защото функционалността на постройката и структурата не се обследва, не се ремонтира и санира, а се поставят единствено очевидно на постройката някакви детайли, които да, ще допринесат за някаква енергийна успеваемост, само че тя надалеч не е задоволителна, с цел да назовем, че постройката е санирана ", добави Горанов.

Той даде образец по какъв начин санират здания в Германия и Франция: " За да стане в действителност това саниране, безусловно всички жители се реалокират в друга постройка, която е благосъстоятелност най-много на общината. Голямата компания, която се занимава със санирането, първо построява ведомствени общински жилища, в които краткотрайно настанява хората, обитаващи съответната постройка. След което постройката се обследва, прави се сериозна градивен и архитектурен разбор, след което се взима решение, и нормално се стартира първо с подсилването на самата структура. Вътре всичко се събаря до бетон и се построяват отначало, всички съоръжения. Това са тръбопровод, канал, електроинсталация, всичко се построява отначало. И към този момент тогава се взема решение дали ще бъде захранена постройката с газ, слага се и газова апаратура.

След което към този момент се затварят процесите, сменя се дограмата на постройката, асансьора, и тогава към този момент се минава към фасадата да се сложи топлоизолация, хидроизолация на покрива. На този стадий се връщат всички жители на постройката откакто приключи ремонтът в границите на 6-8 месеца или година. Така се прави и по този метод се удължава животът на постройката, тъй като са заменени всички съществени и функциониращи системи за постройката, това са водопроводът, каналът и електрическата апаратура ", изясни Иван Горанов.

По думите му би трябвало да се обърне съществено внимание на това по какъв начин се прави процеса на самото саниране и до каква степен той удължава живота на тези здания.

" Без градивно да е обследвана постройката и да се подсилят при потребност тези структури. Особено при панелните жилища става въпрос, правят се едни заварки на железата и на стоманата, която в годините се износва и това е най-голямата заплаха от отмалялост, така наречен отмалялост на метала, и това нещо сега никой не го прави при санирането на постройките. Така че при нас има доста основни проблеми, свързани тъкмо със застарелия жилищен фонд. Разбираемо е, че хората във времето желаят да живеят в нови здания, по-функционални, по-енергийно ефикасни. Този развой за мен е необратим и това води до развиването на пазара – потребността от нови, модерни и функционални жилища ", разяснява имотният специалист.
 

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР