Трябва да наваксаме голяма част от задачите, които не са

...
Трябва да наваксаме голяма част от задачите, които не са
Коментари Харесай

Кабинетът прави 6-месечен план за реални постижения със Скопие

Трябва да наваксаме огромна част от дилемите, които не са свършени. Това съобщи министър председателят Кирил Петков преди началото на днешното съвещание на Министерския съвет, разяснявайки връзките на България с Република Северна Македония.

Министър-председателят удостовери, че държавното управление на югозападната ни съседка ще организира общо съвещание с българското държавно управление в София на 25 януари, вторник.

" Имаме опцията да създадем нещо, което последните 30 години не е правено ", уточни Петков. " Няма да губим и минута време, с цел да можем тези отношение да ги превърнем в действителни резултати ", добави още министър председателят.

Като значима тематика Петков още веднъж набеляза транспортната съгласуваност сред двете страни, давайки за образец нуждата от бърза жп връзка сред София и Скопие, както и директна авиолиния сред двете столици.

" Ще създадем един действителен проект с действителни достижения, които да достигнем през идващите шест месеца ", сподели още министър председателят.

На 18 януари Кирил Петков беше на публична аудиенция в Скопие, с което стартира нов кръг от договаряния посредством основаване на пет взаимни работни групи - по стопанска система, инфраструктура, просвета, евроинтеграция и история. Те ще бъдат структурирани на 25 януари на общото държавно съвещание на двете страни в София. Срещите им ще бъдат един път месечно, тъй че на практика всяка седмица ще заседава по една работна група. Очаква се полетите София-Скопие да бъдат възобновени след 60 дни. Следваща стъпка е завършването на договорът за гранично съдействие за интервала от 2022-ра до 2029 година и отваряне на граничния пункт " Клепало ".

Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР