„Трябва да мислим мащабно и трансгранично, така председателят на УС

...
„Трябва да мислим мащабно и трансгранично, така председателят на УС
Коментари Харесай

Стоян Мавродиев: Време е за хибридно финансиране на инфраструктурните проекти

„ Трябва да мислим огромно и трансгранично ", по този начин ръководителят на УС и основен изпълнителен шеф на Българската банка за развиване Стоян Мавродиев откри форума „ Инфраструктура за напредък ", част от програмата на българското председателство на Съвета на Европейски Съюз. Събитието събра в София ръководителите на Европейския фонд за стратегически вложения, Европейската асоциация на обществените банки, Инвестиционния проект за Европа, Европейската асоциация на дълготрайните вложители и други финансови институции, шефове на банките за развиване от Балканите и Централна и Източна Европа, представители на държавните управления и посланици от прилежащи страни.

ББР инициира полемиката за взаимни планове за по-добра съгласуваност на Балканите, поощряване на износа, нововъведенията и задграничното присъединяване в разширението на инфраструктурата в района. Сред концепциите на домакините в лицето на основния изпълнителен шеф на ББР Стоян Мавродиев, бяха увеличение на синергията в работата на Европейската капиталова банка и националните банки за развиване, за кофинасирането на инфраструктура дружно с Европейския капиталов фонд, както и основаването на център в София, който ще усили плановия потенциал в района.

Председателят на Европейския фонд за стратегически вложения Герасимос Томас очерта главните насоки в развиването на проекта „ Юнкер ".
Фондът ще продължи да влага в инфраструктурата, дребните и междинните предприятия и нововъведенията. Важен дирек остават и структурните и кохезионните фондове.

„ Очакваме още по-активно присъединяване от мрежата от национални банки за развиване в използването на вложенията. В партньорство с Българската банка за развиване частните производители могат да бъдат подкрепени и да реализират доста ", съобщи Томас.
До момента сред ЕФСИ и националните банки за развиване са подписани 161 документа. Механизмът на финансиране е усъвършенстван и към този момент е въз основата на Брутният вътрешен продукт на глава от популацията, с цел да не бъдат ощетявани по-малките страни.
274 милиарда евро е отпуснал Фондът за поддръжка на към този момент осъществени планове. България е измежду десетте страни с най-хубаво асимилиране на средства, регистрира Герасимос Томас. Целта е до 2020 година да бъдат осъществени 300 милиарда евро.

Според министъра на стопанската система Емил Караниколов това, което пречи на балканските страни, е неналичието на съгласуваност посред им. „ По-добри пътища, железопътна инфраструктура, газова и електрическа връзка - това ще сближи хората и ще докара бизнеса ", съобщи министърът.
По думите му Инвестиционният проект за Европа към този момент дава първите си окуражителни резултати в тази посока, с помощта на националните банки за развиване.
Това е първият интернационален конгрес, проведен от Българската банка за развиване, с желание той да се трансформира в обичайната среща на европейски финансови институции, банки за развиване и представители на държавните управления - за реализиране на финансово съдействие, стопански разцвет и непоклатимост в района.

Провеждането на събитието съответствува с 10-ата годишнина от влизането в действие на Закона за ББР, както и реорганизацията й като национална банка с мандат за развиване на стопанската система.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР