Бивш вътрешен министър за Баба Алино: Вероятно огромна сума пари са дадени по корупционни вериги
Трудно ми е да си показва, че не е имало сигнали към Министерство на вътрешните работи на регионално равнище.Дори имам информация, че е имало и досъдебни производства. Така че сега инспекторатът и " Вътрешна сигурност " са там и ще си създадат съответните инспекции. Сезирана е и прокуратурата неведнъж, да не приказва за общинска власт и всякакви други форми на надзор към другите ведомства.Значи това е необяснимо събитие. И не може сега да се търкаля като снежна топка и всеки да бяга от нея. Това просто не трябва да се случва в благата ни татковина. Това каза университетският учител и някогашен вътрешен министър проф. Веселин Вучков в предаването " България, Европа и светът на фокус " по Радио ФОКУС относно " противозаконния град " във Варна със 104 здания.
И добавя: " При това имам съмнение, че това не е единствен подобен случай. Но пък със своята фрапантност и надменност, в действителност тъкмо по този метод не сме го следили. И отново опираме до тази огромна тематика, за която и различен път сме говорили - чувството за правдивост, което може да е и по линия на служби, по линия на работа на полиция, и най-много по линия на работа на благата ни правосъдна система. И изключително прокуратурата. Това е тематиката, която вълнува хората и по този казус ще се покаже дали има вид законосъобразно да бъде прибавен закона, с цел да спечелва справедливостта ".
Относно думите на бившия основен проектант на София, който съобщи, че такива случаи има в цяла България, от най-малките до най-големите градове, а в София са стотици, той разяснява:
" На мен ми е доста мъчно да обясня освен това, без да съм стеснен експерт по тази област, само че си припомням голямата опозиция още преди 15 години, когато присъствах на съвещания в парламентарни комисии. Да, тогава в роля на зам.- вътрешен министър, само че трябваше да задължим общините в избран период, който изтече неведнъж оттогава и се удължава да си одобряват общи устройствени проекти. И голяма опозиция. Никой не искаше да има явен общ организационен проект. Всички разчитат да могат от време на време да си вършат промени в настоящите, което значи, че има големи ползи ".
И добавя: " Ами, аз като виждам каква голяма сума е дадена единствено за градежа на това населено място край Варна, сигурен съм, че не по-малко пари отвън издигнатото, са дадени и по корупционни вериги. Разбира се, настоявам го като външен наблюдаващ, само че на всички места има подписи, има входящи номера, има изходящи номера. И тук и Министерство на вътрешните работи, само че и другите институции би трябвало да си кажат своята тежка дума ".
И добавя: " При това имам съмнение, че това не е единствен подобен случай. Но пък със своята фрапантност и надменност, в действителност тъкмо по този метод не сме го следили. И отново опираме до тази огромна тематика, за която и различен път сме говорили - чувството за правдивост, което може да е и по линия на служби, по линия на работа на полиция, и най-много по линия на работа на благата ни правосъдна система. И изключително прокуратурата. Това е тематиката, която вълнува хората и по този казус ще се покаже дали има вид законосъобразно да бъде прибавен закона, с цел да спечелва справедливостта ".
Относно думите на бившия основен проектант на София, който съобщи, че такива случаи има в цяла България, от най-малките до най-големите градове, а в София са стотици, той разяснява:
" На мен ми е доста мъчно да обясня освен това, без да съм стеснен експерт по тази област, само че си припомням голямата опозиция още преди 15 години, когато присъствах на съвещания в парламентарни комисии. Да, тогава в роля на зам.- вътрешен министър, само че трябваше да задължим общините в избран период, който изтече неведнъж оттогава и се удължава да си одобряват общи устройствени проекти. И голяма опозиция. Никой не искаше да има явен общ организационен проект. Всички разчитат да могат от време на време да си вършат промени в настоящите, което значи, че има големи ползи ".
И добавя: " Ами, аз като виждам каква голяма сума е дадена единствено за градежа на това населено място край Варна, сигурен съм, че не по-малко пари отвън издигнатото, са дадени и по корупционни вериги. Разбира се, настоявам го като външен наблюдаващ, само че на всички места има подписи, има входящи номера, има изходящи номера. И тук и Министерство на вътрешните работи, само че и другите институции би трябвало да си кажат своята тежка дума ".
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




