Зеленият октопод опитва да погълне Приморско, Царево и Созопол. Вижте как местните дават отпор
Трите общини се сплотиха срещу плана, оказа се, че представителите на организацията въобще не са осведомени с обвата му
Три общини през днешния ден демонстрираха, че са сплотени и са подготвени на всичко, с цел да бранят Черноморието от пипалата на зеления октопод. Организацията Greenpeace пробва да прекара безразсъден план за поддържан морски резерват, който безусловно ще погълне Приморско, Царево и Созопол. Представителите на глобалисткото Неправителствени организации Мартин Томов и Кремена Вътева показаха създаването на хвърчащ лист пред локалното общество. Срещата се организира в заседателната зала на Общинския съвет в Приморско, като на нея участваха кметовете на трите общини – Иван Гайков (Приморско), Марин Киров (Царево) и Тихомир Янакиев (Созопол). В залата, която се оказа тясна за всички искащи, бяха още кметът на Лозенец Женя Гандиева, на Китен – Николай Марков, общински съветници, риболовци, представители на туристическия отрасъл, риболовен организации и жители.
Предложението е за оповестяване на строго предпазена морска територия – поддръжан резерват „ Маслен нос “. Според организацията това се постанова „ заради нуждата от осъществяване на избрани поддържащи и възстановителни действия за надзор върху непознати инвазивни типове, премахване на твърди боклуци, реинтродукция на изчезнали типове или поддръжане на популациите на редки или застрашени типове “. (ВИЖ СНИМКАТА)
„ Територията на плана касае и обсега на трите общини. Тази среща е опция хората да се срещнат със протичащото се. Това предложение осуетява всички тези планове. Искаме да дадем късмет да забележим какво има в документа и в случай че намерим някъде пресечна точка, която би ни помогнала да съхраним нашата природа, нямаме проблем да работим в тази посока. Първоначално изложеното в медиите беше много ограничаващо всяка човешка активност. Ние сме черноморски общини и насочени към риболова. Ние сме стопански регион, който съчетава и развива туризъм, който има необятен набор на въздействие от икономическа позиция “, сподели кметът на Приморско Иван Гайков при започване на срещата.
От своя страна Кремена Вътева от Greenpeace изясни, че концепцията е първо Черно море да бъде опазено по този начин, че да има повече живот в него и той да бъде и за идващите генерации. Черно море вие познавате по един доста непосреден метод. Започнахме работата в началото с учените, които имат различен взор върху екосистемата на Черно море. Те ги виждат посредством техните научни способи. Искаме да срещнем тези две гледни точки - на учените и на локалната общественост и те да работят дружно. Един поддържан резерват, каквото е нашето предложение, не е просто резерват. Не става дума за резерват, по този начин както по принцип се възприема понятието. Има поддържащи действия, които имат за цел оптимално запазване на природата - в кратковременен, средносрочен и дълготраен проект растеж на биомасата. Данни за това има от доста разнообразни такива резервати в света, в това число и от места с климат като нашия.
Флагман.бг съобщи онлайн полемиката:
Първите няколко минути от началото на представянето локалните демонстрираха самообладание и изслушаха представителите на Greenpeace. То обаче доста бързо се изчерпа, откакто чуха претекстовете за безумния план и визуализацията. Срещата се трансформира в публично разискване, а хората доста бързо демонстрираха, че зеленият октопод не е добре пристигнал на тяхна територия и са подготвени по всевъзможен метод да бранят Черноморието от екоорганизациите, които единствено се пробват да постановат рестрикции на локалните посредством противоречиви ремонти в закона и да застрашат туризма и поминъка им. Проектът на Greenpeace звучи по този начин, като че ли единствено НПО-атата, основани в София, ги е грижа за родното море и горите.
„ Не може да има резерват на територията на акваторията. Разберете го! Затова излизам с апел към общините: Ние, поданството, не желаем и не позволяваме подобен резерват на територията. Имаме мореплаване, имаме туризъм и така нататък При една такава предпазена зона ние не можем да създадем нищо. Вие лишавате хиляди фамилии от занаят “, сподели риболовец, присъстващ в залата.
Тримата кметове напълно застанаха на страната на жителите и направиха на пух и прахуляк зелената организация.
Царево е една от най-засегнатите общини във връзка с зеления гнет. На 7 юли 2022 година заповед на министъра на околната среда и водите (тогава това е Борислав Сандов) за основаване на предпазена зона „ Залив Корал “. През лятото на 2024 година Върховен административен съд анулира решението.
Кметовете на Царево (Марин Киров), Созопол (Тихомир Янакиев) и Приморско (Иван Гайков) - отляво надясно, се оповестиха твърдо срещу самодейността на Greenpeace
Кметът на общината Марин Киров, който има горчив опит с НПО-ата, съобщи, че посрещат организацията с голямо съмнение и неприемане на настояването им.
„ Упълномощен съм от локалната рибарска общественост в Царево, от сътрудниците от Общинския съвет и от туристическия отрасъл на общината да заявя пред вас, че сме изрично срещу. И ще се обоснова:
- Всеки път организациите с екологична устременост показват пред нас еднакъв метод за предложение и приемане на предпазени зони. Съобщава се през централните медии, по-късно се идва с един хвърчащ лист и се споделя или подсказва, както сега демонстрирате: „ Понеже вие не знаете по какъв начин да си опазите морето, горите - ние ви предлагаме да извършите резерват ”.
Намирате се в Бургаска област - това е една от най-изостаналите стопански области в България, проверете го. Ние сме в сивата зона. При нас единственото, което съществува, е туризмът и рибарството. И вие ни оферирате да затрием единственото, което имаме - туризма и рибарството? Община Царево има горчив опит със предпазените зони. На наша територия е парк „ Странджа ”, като се прокарва концепцията за Защитена зона „ Странджа ”, която да тръгне през всички села от вътрешността и да излезе във Варвара, в морето и да тръгне към Ахтопол, Синеморец и Резово.
При нас, незаконосъобразно, тъй като беше анулирано от съда, се одобри Морска предпазена зона „ Корал ” с предтекст, че би трябвало да се възвръща популацията на тюлена духовник. Да, това го написа в екологичния отчет. Затова когато казвате „ Има екологичен отчет ”, би трябвало да знаете, че ние сме се нагледали на нереални неща. При нас поредна година се пробва да се прокара сухоземна предпазена зона в Корал, с подправен отчет, който е оспорен. И всички констатации вътре са погрешни.
И защото организациите видяха, че не могат да ни натресат тези зони, подходиха обикновено - одобриха непосредствено промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Въведоха 500-метрова забранителна зона към плаж Корал, която навлезе непосредствено в Лозенец, където отпадна статута на 300 парцела. 300 притежатели на парцели осъмнаха от урегулирани имоти в аграрни земи. И то парцели, които са измежду хотели. На всичкото от горната страна общината губи налози от към 600 000 лева на година. Затова би трябвало да знаете, че гледаме на тази самодейност с безусловно съмнение.
За следващ път няма съответна оценка за нищо. Когато се одобряват предпазени зони, вие се оправдавате, че процедурата не е почнала още. Но по медиите се заяви напълно друго и това е вашия метод “, сподели Марин Киров.
Изказването му бе бурно приветствано от присъстващите.
Отговорът на представителите на Greenpeace бе много непочтителен. „ Нищо не казахте “, отсече Мартин Томов. От НПО-то даже споделиха, че тематиката не визира кметовете на Царево и Созопол, защото не обгръща тяхна територия.
Оказа се, че те не познават обхватите на плана, наранени са и трите общини.
„ Около 40% от нашата територия е предпазена, стопанисваме си резерватите добре. Но това предложение ни лишава опциите за развиване на морски туризъм и вероятностите за развиване на нашите курорти, които са основополагащи за летняи туризъм в България. Няма по какъв начин да допуснем това да се случи по същия метод, както се случи в община Царево “, сподели кметът на Приморско Иван Гайков.
Той разгласи още, че локалните и администрацията са доста по-загрижени за природата на територията на общините, в които живеят. Редовно се провеждат акции по разчистване, вадят се тонове отпадъци от морето, събират се стотици чували от предпазени местности, в акциите се включват доста хора, само че не и НПО-ата.
„ Това, което предизвика нашия интерес срещата да бъде в подобен огромен мащаб, бяха техните поредни и премислени дейности, касаещи позициониране през разнообразни медии, репортажи и спекулирането с една шамандура, олицетворяваща чистотата на Черно море. След като разбрах, че Басейнова дирекция не съумява да откри притежателя и не е в положение да почисти останалите 4 шамандури, взехме решение на доброволни начала, с рибарската общественост, да почистим съответното място. По време на тези проекти и тъй като времето беше неприятно, взехме решение да се чуем с Greenpeace, с цел да разбираем, че казусът е решен. Тогава разбрахме, че те са входирали към този момент тяхно предложение, че обмислят създаване на резерват, което и поради обсега на територията, и рестрикциите в тази зона, не ни остави равнодушни. Срещата от през днешния ден даде изрично мнение и отношение на трите ни общини, които представляваме Южното Черноморие “, сподели още Гайков.
Кметът на Созопол изрече персонално мнение, като също се разгласи срещу плана. Той попита по какви тъкмо критерии е определена тази зона и по отношение на кои други зони са я сравнявали. Така и не получи отговор.
„ Има доста огромен риск през тъкмо подобен сходен жанр срещи да кажат - ето виждате ли, това са хора, които не милеят за природата. Напротив - ние си обичаме природата и самият факт, че живеем там цялостен живот. Няма кой да обича тези обитаеми места повече от нас - тези, които живеем там. Затова методът, който организациите ползват, са си го измислили сами или е бил втълпен по този метод да тръгне. Легитимация през срещи с някакви хора. Но през днешния ден стана ясно мнението на хората, какво те мислят в действителност. Къде е оценката за влияние? “, пита още Тихомир Янакиев.
„ Мисля си, че никой различен, с изключение на присъстващите представители на Greenpeace, не поддържа концепцията за създаване на резерват. Категорично сме срещу - и трите общини, и трите общности, администрация и бизнес. Така че, защото вие това нещо не го разбирате, напущаме съвещанието “, сподели Иван Гайков. С бурни овации за позицията на тримата градоначалници всички присъстващи напуснаха залата.
Три общини през днешния ден демонстрираха, че са сплотени и са подготвени на всичко, с цел да бранят Черноморието от пипалата на зеления октопод. Организацията Greenpeace пробва да прекара безразсъден план за поддържан морски резерват, който безусловно ще погълне Приморско, Царево и Созопол. Представителите на глобалисткото Неправителствени организации Мартин Томов и Кремена Вътева показаха създаването на хвърчащ лист пред локалното общество. Срещата се организира в заседателната зала на Общинския съвет в Приморско, като на нея участваха кметовете на трите общини – Иван Гайков (Приморско), Марин Киров (Царево) и Тихомир Янакиев (Созопол). В залата, която се оказа тясна за всички искащи, бяха още кметът на Лозенец Женя Гандиева, на Китен – Николай Марков, общински съветници, риболовци, представители на туристическия отрасъл, риболовен организации и жители.
Предложението е за оповестяване на строго предпазена морска територия – поддръжан резерват „ Маслен нос “. Според организацията това се постанова „ заради нуждата от осъществяване на избрани поддържащи и възстановителни действия за надзор върху непознати инвазивни типове, премахване на твърди боклуци, реинтродукция на изчезнали типове или поддръжане на популациите на редки или застрашени типове “. (ВИЖ СНИМКАТА)
„ Територията на плана касае и обсега на трите общини. Тази среща е опция хората да се срещнат със протичащото се. Това предложение осуетява всички тези планове. Искаме да дадем късмет да забележим какво има в документа и в случай че намерим някъде пресечна точка, която би ни помогнала да съхраним нашата природа, нямаме проблем да работим в тази посока. Първоначално изложеното в медиите беше много ограничаващо всяка човешка активност. Ние сме черноморски общини и насочени към риболова. Ние сме стопански регион, който съчетава и развива туризъм, който има необятен набор на въздействие от икономическа позиция “, сподели кметът на Приморско Иван Гайков при започване на срещата.
От своя страна Кремена Вътева от Greenpeace изясни, че концепцията е първо Черно море да бъде опазено по този начин, че да има повече живот в него и той да бъде и за идващите генерации. Черно море вие познавате по един доста непосреден метод. Започнахме работата в началото с учените, които имат различен взор върху екосистемата на Черно море. Те ги виждат посредством техните научни способи. Искаме да срещнем тези две гледни точки - на учените и на локалната общественост и те да работят дружно. Един поддържан резерват, каквото е нашето предложение, не е просто резерват. Не става дума за резерват, по този начин както по принцип се възприема понятието. Има поддържащи действия, които имат за цел оптимално запазване на природата - в кратковременен, средносрочен и дълготраен проект растеж на биомасата. Данни за това има от доста разнообразни такива резервати в света, в това число и от места с климат като нашия.
Флагман.бг съобщи онлайн полемиката:
Първите няколко минути от началото на представянето локалните демонстрираха самообладание и изслушаха представителите на Greenpeace. То обаче доста бързо се изчерпа, откакто чуха претекстовете за безумния план и визуализацията. Срещата се трансформира в публично разискване, а хората доста бързо демонстрираха, че зеленият октопод не е добре пристигнал на тяхна територия и са подготвени по всевъзможен метод да бранят Черноморието от екоорганизациите, които единствено се пробват да постановат рестрикции на локалните посредством противоречиви ремонти в закона и да застрашат туризма и поминъка им. Проектът на Greenpeace звучи по този начин, като че ли единствено НПО-атата, основани в София, ги е грижа за родното море и горите.
„ Не може да има резерват на територията на акваторията. Разберете го! Затова излизам с апел към общините: Ние, поданството, не желаем и не позволяваме подобен резерват на територията. Имаме мореплаване, имаме туризъм и така нататък При една такава предпазена зона ние не можем да създадем нищо. Вие лишавате хиляди фамилии от занаят “, сподели риболовец, присъстващ в залата.
Тримата кметове напълно застанаха на страната на жителите и направиха на пух и прахуляк зелената организация.
Царево е една от най-засегнатите общини във връзка с зеления гнет. На 7 юли 2022 година заповед на министъра на околната среда и водите (тогава това е Борислав Сандов) за основаване на предпазена зона „ Залив Корал “. През лятото на 2024 година Върховен административен съд анулира решението.
Кметовете на Царево (Марин Киров), Созопол (Тихомир Янакиев) и Приморско (Иван Гайков) - отляво надясно, се оповестиха твърдо срещу самодейността на Greenpeace
Кметът на общината Марин Киров, който има горчив опит с НПО-ата, съобщи, че посрещат организацията с голямо съмнение и неприемане на настояването им.
„ Упълномощен съм от локалната рибарска общественост в Царево, от сътрудниците от Общинския съвет и от туристическия отрасъл на общината да заявя пред вас, че сме изрично срещу. И ще се обоснова:
- Всеки път организациите с екологична устременост показват пред нас еднакъв метод за предложение и приемане на предпазени зони. Съобщава се през централните медии, по-късно се идва с един хвърчащ лист и се споделя или подсказва, както сега демонстрирате: „ Понеже вие не знаете по какъв начин да си опазите морето, горите - ние ви предлагаме да извършите резерват ”.
Намирате се в Бургаска област - това е една от най-изостаналите стопански области в България, проверете го. Ние сме в сивата зона. При нас единственото, което съществува, е туризмът и рибарството. И вие ни оферирате да затрием единственото, което имаме - туризма и рибарството? Община Царево има горчив опит със предпазените зони. На наша територия е парк „ Странджа ”, като се прокарва концепцията за Защитена зона „ Странджа ”, която да тръгне през всички села от вътрешността и да излезе във Варвара, в морето и да тръгне към Ахтопол, Синеморец и Резово.
При нас, незаконосъобразно, тъй като беше анулирано от съда, се одобри Морска предпазена зона „ Корал ” с предтекст, че би трябвало да се възвръща популацията на тюлена духовник. Да, това го написа в екологичния отчет. Затова когато казвате „ Има екологичен отчет ”, би трябвало да знаете, че ние сме се нагледали на нереални неща. При нас поредна година се пробва да се прокара сухоземна предпазена зона в Корал, с подправен отчет, който е оспорен. И всички констатации вътре са погрешни.
И защото организациите видяха, че не могат да ни натресат тези зони, подходиха обикновено - одобриха непосредствено промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Въведоха 500-метрова забранителна зона към плаж Корал, която навлезе непосредствено в Лозенец, където отпадна статута на 300 парцела. 300 притежатели на парцели осъмнаха от урегулирани имоти в аграрни земи. И то парцели, които са измежду хотели. На всичкото от горната страна общината губи налози от към 600 000 лева на година. Затова би трябвало да знаете, че гледаме на тази самодейност с безусловно съмнение.
За следващ път няма съответна оценка за нищо. Когато се одобряват предпазени зони, вие се оправдавате, че процедурата не е почнала още. Но по медиите се заяви напълно друго и това е вашия метод “, сподели Марин Киров.
Изказването му бе бурно приветствано от присъстващите.
Отговорът на представителите на Greenpeace бе много непочтителен. „ Нищо не казахте “, отсече Мартин Томов. От НПО-то даже споделиха, че тематиката не визира кметовете на Царево и Созопол, защото не обгръща тяхна територия.
Оказа се, че те не познават обхватите на плана, наранени са и трите общини.
„ Около 40% от нашата територия е предпазена, стопанисваме си резерватите добре. Но това предложение ни лишава опциите за развиване на морски туризъм и вероятностите за развиване на нашите курорти, които са основополагащи за летняи туризъм в България. Няма по какъв начин да допуснем това да се случи по същия метод, както се случи в община Царево “, сподели кметът на Приморско Иван Гайков.
Той разгласи още, че локалните и администрацията са доста по-загрижени за природата на територията на общините, в които живеят. Редовно се провеждат акции по разчистване, вадят се тонове отпадъци от морето, събират се стотици чували от предпазени местности, в акциите се включват доста хора, само че не и НПО-ата.
„ Това, което предизвика нашия интерес срещата да бъде в подобен огромен мащаб, бяха техните поредни и премислени дейности, касаещи позициониране през разнообразни медии, репортажи и спекулирането с една шамандура, олицетворяваща чистотата на Черно море. След като разбрах, че Басейнова дирекция не съумява да откри притежателя и не е в положение да почисти останалите 4 шамандури, взехме решение на доброволни начала, с рибарската общественост, да почистим съответното място. По време на тези проекти и тъй като времето беше неприятно, взехме решение да се чуем с Greenpeace, с цел да разбираем, че казусът е решен. Тогава разбрахме, че те са входирали към този момент тяхно предложение, че обмислят създаване на резерват, което и поради обсега на територията, и рестрикциите в тази зона, не ни остави равнодушни. Срещата от през днешния ден даде изрично мнение и отношение на трите ни общини, които представляваме Южното Черноморие “, сподели още Гайков.
Кметът на Созопол изрече персонално мнение, като също се разгласи срещу плана. Той попита по какви тъкмо критерии е определена тази зона и по отношение на кои други зони са я сравнявали. Така и не получи отговор.
„ Има доста огромен риск през тъкмо подобен сходен жанр срещи да кажат - ето виждате ли, това са хора, които не милеят за природата. Напротив - ние си обичаме природата и самият факт, че живеем там цялостен живот. Няма кой да обича тези обитаеми места повече от нас - тези, които живеем там. Затова методът, който организациите ползват, са си го измислили сами или е бил втълпен по този метод да тръгне. Легитимация през срещи с някакви хора. Но през днешния ден стана ясно мнението на хората, какво те мислят в действителност. Къде е оценката за влияние? “, пита още Тихомир Янакиев.
„ Мисля си, че никой различен, с изключение на присъстващите представители на Greenpeace, не поддържа концепцията за създаване на резерват. Категорично сме срещу - и трите общини, и трите общности, администрация и бизнес. Така че, защото вие това нещо не го разбирате, напущаме съвещанието “, сподели Иван Гайков. С бурни овации за позицията на тримата градоначалници всички присъстващи напуснаха залата.
Източник: flagman.bg
КОМЕНТАРИ