След като сме направили подаръци на близките ни, да направим

...
След като сме направили подаръци на близките ни, да направим
Коментари Харесай

Коледа не е само за трапези! Доброволци, облечени в костюми на Дядо Коледа, ще чистят плажове в Бургаско

След като сме създали дарове на околните ни, да създадем подарък и на природата, приканват уредниците

Една от най-обичаните коледни акции в България, отдадена на опазването на околната среда, „ Чистата Коледа “, още веднъж ще сплоти напъните на десетки дребни и огромни доброволци. Седмото издание на ще обхване три черноморски общини – Созопол, Приморско и Царево. Акциите по разчистване ще се проведат на плажовете Аркутино (28.12) и Ахтопол (29.12) от 10:00 часа с доста положително въодушевление, коледна музика, и награди за участниците. Организатори са LessPlastic Bulgaria и сърф учебно заведение Akasha.

" След като сме създали дарове на околните ни, да създадем подарък и на природата ", приканват те.

До момента посредством акцията „ Чистата Коледа “ са почистени над 3100 кг боклуци, а миналогодишното издание беше с рекорден брой от 92 доброволци на плаж Аркутино. Очаква се акцията тази година да сложи нов връх, защото ще обхване. И тази година уредниците подканват всички присъстващи да се включат в коледния дрескод с коледни костюми, шапки или пуловери, за разпространение на коледния дух. “Чистата Коледа ” подкрепя храносмилането от празничната софра и е известна с положителното въодушевление, екологичното съзнание, и годишно застава зад избрана идея.

Нашето море е живо и е хабитат на над 3700 типа морски организми, измежду които 168 типа риби, 3 типа бозайници, 175 типа гъби, 1444 типа растения и 1983 типа безгръбначни. През 2020 и 2021 година учени от Института по океанология във Варна изследват стомасите на 31 делфина – афала и муткур. В стомасите на 26 от тях (83,87%) са открити пластмасови фрагменти, a общото количество на погълнатите пластмасови частици от всички човеци наброява 197 фрагмента. Редица други изследвания демонстрират сходно замърсяване в пясъка на брега и морското дъно, в миди, хамсия, сафрид, барбун, паламуд и лефер.  Черно море е техен дом, а наша отговорност е да го опазим чист! 

През 2024 година мотото на акцията е „ Чист дом за жителите в Черно море “. Организаторите са подготвили дребни изненади за децата и осведомителни материали за някой от жителите на нашето море. 
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР