ТАТКО ПЕТКО НЕ ДАВА: Три пъти ППДБ саботира проекти от национално значение
Три пъти ППДБ саботира планове от национално значение.Веднъж преди ваканцията на депутатите, повторно по-миналата седмица с провален кворум, и трети в сряда с процедурно предложение за отпадане на точката от дневния ред, ППДБ саботира построяването на обекти от национално значение.
Става въпрос за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за запазване на околната среда с вносители Делян Добрев, Станислав Анастасов и Николай Нанков, и подсилен от ГЕРБ, Движение за права и свободи и Има Такъв Народ.
Идеята на законопроекта е да бъде комплициран завършек на така наречен „ зелен рекет “, налаган върху страната и бизнеса от екологични неправителствени организации, който нормално се зареждат финансово от чужбина.
Вносителите оферират да отпадне двуинстанционният правосъден надзор на екооценките за обекти от национално значение, за който Любен Дилов-син предишния месец съобщи, че е „ в основата на бруталния зелен рекет, който се упражнява над огромните инфраструктурни планове “.
„ Когато обжалването на Оценка на въздействието върху околната среда („ Оценка на въздействието върху околната среда “) не е на една инстанция, а е на две, се стартира едно отсрочване и правосъдни продедури, които оглагат с години построяването на огромни инфраструктурни планове. Аз съм изрично срещу „ зеления рекет “, който задушава Банско. Давам го като образец. Колко години към този момент нямаме втори въжен превоз? Този курорт стартира да върви надолу, тъй като не може де одобри повече туристи. Да имаш леглова база, а да нямаш лифтове, с които да извозиш туристите. Друг е образец е Витоша. Ние сме евентуално единствената столица в Европа, която има в съседство планина. Витоша може да се употребява и за зимни, и за летни спортове. Би могла да бъде страховит ски-курорт, в случай че не се подавахме на „ зеления рекет “, разяснява един от вносителите, Делян Добрев, пред „ Капитал “, представен от „ Армията на Добрев “.
Вносителите особено показват, че предлагането не касае необятен кръг от случаи, а единствено тези, свързани с реализацията на обекти, оповестени за обекти с национално значение и стратегическа значимост с решение на Министерски съвет.
Например републикански пътища, обекти от електропреносната, електроразпределителната и газопреносната мрежа и други. Конкретно обектите, за които се отнася предлагането, са новите нуклеарни мощности в АЕЦ „ Козлодуй “, които предстоят да бъдат построени, и Втори мост на река Дунав.
Навременното им осъществяване е от стратегическа значимост да района.
Промените, против които в този момент ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и Има Такъв Народ се борят, в действителност бяха прокарани от ППДБ по време на късия кабинет на Кирил Петков, по предложение и напън на зелените деятели Борислав Сандов и Тома Белев.
Тези промени анулираха настоящата уредба, която допускаше обжалването на Оценка на въздействието върху околната среда и екологичните оценки да бъде на една инстанция във Върховния административен съд, със период за изговаряне до 6 месеца. Тогава даже депутати от „ Да, България “, отпред с Ивайло Мирчев, бяха срещу тези промени.
Въпреки това, по зелени лобистки аргументи, през юни 2022 година беше гласувано да отпадне едноинстанционното обжалване, само че от 01.07.2024 година Тогава се разчиташе, че всички огромни планове ще започват и има време за 2 години обжалванията от Неправителствени организации да преминат. Разбира се, нищо сходно не се случи, писа „ ekonovini.bg “.
Основната заслуга за гласуването на връщането на двуинстанционното обжалване има бащата на Кирил Петков.
Сандов стана министър на екологията и вицепремиер по климата, а Тома Белев – заместник-министър, точно след дейното лобиране на баща Петко.
Припомнете се репликата са Кирил Петков, която стана обществено притежание – „ Магистрала „ Струма “ през Кресненското дефиле няма да се строи, тъй като татко ми не дава – той е еколог “ (виж в още по тематиката – б.р.).
И тъй като баща Петко не дава трафикът край Красне и до ден-днешен е призрачен, а всеки уикенд десетки, а и стотици хиляди българи, загатват с „ положително “ бащата на Кирил Петков.
По същата причина, тъй като Петко Петков е прочут еколог, доста непосредствен до зелените деятели, ПП-ДБ още веднъж са срещу едноинстанционното обжалване.
„ За жал, по семейно-роднински и политически аргументи, всички огромни инфраструктурни обекти от национално и европейско значение – автомагистрали, тунели, мостове, язовири, ски зони, курорти и доста други – са затлачени и блокирани, в ущърб на българския народ, неговия живот и здраве. Нито един от витално значимите планове за България, които директно въздействат на просперитета на нацията, няма да започва, до момента в който не се постави завършек на зеления рекет “, установяват от еко уеб страницата.
Източник: ПИК
Още вести четете в: България За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News