Останали без майка: Три мечета получиха шанс за нов живот
Три осиротели мечета получиха късмет за нов живот, откакто Министерство на околната среда и водите, Природозащитната организация WWF, фондация „ Четири лапи “ и „ Арктурус “ – Гърция се погрижиха за тях и след това ги пуснаха в дивата природа. В рамките на няколко взаимни интервенции дребните Никола, Мишо и Анета бяха уловени, обгрижени в профилирани центрове у нас и в чужбина.
Историята на трите мечета стартира предходната година. През юли избавителният отряд на WWF благодарение на горски чиновници и чиновници на Природен парк „ Витоша “ организира акция по улавянето на петмесечно мече. Загубило майка си, мечето Никола беше намерило леговище на дърво, откъдето беше избавено.
През октомври в разстояние от няколко седмици бяха избавени още две мечета-сирачета, дребните Анета и Мишо, привлечени от хранилка за животни край елинпелинското село Крушовица. От локалната ловна дружинка и локалната администрация алармираха Регионалната ревизия по околната среда и водите (РИОСВ) - София, която се обърна за подпомагане към WWF. Членовете на отряда реагираха незабавно за спасяването им.
България 2 мин. Трите мечета, избавени край Доспат, отпътуват за реадаптация в Гърция Светът 3 мин. Спасиха 16 застрашени лунни мечета от ликвидиране поради жлъчката им (ВИДЕО) Любопитно 1 мин. За пръв път в снега: Две бели мечета направиха своя дебют в зоопарка в Якутск (ВИДЕО) Светът 2 мин. Животни търсят великденски яйца в зоопарк (ВИДЕО и СНИМКИ) България 2 мин. Трите мечета, избавени край Доспат, отпътуват за реадаптация в Гърция Светът 3 мин. Спасиха 16 застрашени лунни мечета от ликвидиране поради жлъчката им (ВИДЕО) Любопитно 1 мин. За пръв път в снега: Две бели мечета направиха своя дебют в зоопарка в Якутск (ВИДЕО) Светът 2 мин. Животни търсят великденски яйца в зоопарк (ВИДЕО и СНИМКИ)Министърът на околната среда и водите Петър Димитров се причисли към избавителните екипи, които пуснаха мечетата на независимост на деликатно подбрано място, местообитание на кафяви мечки на територията на Национален парк „ Рила “. Животните бяха превозени до такава степен, настанени в специфични кафези. Връщането им в дивата природа идва, откакто от Центъра за рехабилитация „ Арктурус “ решиха, че мечетата са достигнали подобаваща възраст и килограми, гарантиращи, че няма да имат естествени врагове.
Снимка: Фондация Четири лапи
Освобождаването на мечетата се състоя при изключителни ограничения за сигурност, защото даже тридесеткилограмово мече е в положение да рани тежко възрастен мъж, предизвестяват специалистите.
Снимка: Фондация Четири лапи
Животните са маркирани с GPS нашийници, които разрешават тяхното непрестанно следене и по този метод ще се подсигурява сигурността както на хората, по този начин и на животните. Проследяването се прави в действително време и с него са ангажирани специалисти от Национален парк „ Рила “ и WWF.
Снимка: Фондация Четири лапи
Трите мечета получиха подобаващите грижи, с цел да укрепнат, като прекараха известно време в парк за мечки „ Белица “ - единственото предпазено място в България, където екипът на „ Четири лапи “ дава късмет за нов живот на избавени мечки, а след това, със съдействието на специалисти от Министерство на околната среда и водите, бяха настанени в профилирания център за рехабилитация на кафяви мечки „ Арктурус “ в Гърция.