Три концерта на една от най-престижните сцени в Европа -

...
Три концерта на една от най-престижните сцени в Европа -
Коментари Харесай

Български уикенд в Парижката филхармония

Три концерта на една от най-престижните подиуми в Европа - на Парижката филхармония, ще изнесе този уикенд българската маримбистка Василена Серафимова. Заедно с нея пред френска аудитория ще излязат 25 български музиканти, а общо 60 актьори ще вземат участие в целия план, научи ДУМА от Десислава Бинева, директорка на Българския културен институт в Париж.
Българският културен институт във френската столица е сътрудник и съорганизатор на това събитие, чието обмисляне взаимно с водещата международна музикална институция стартира още през 2025 година Тогава Серафимова, която е измежду най-високо ценените музиканти от своето потомство във Франция, получава покана да взе участие в сезон 2025/2026 с стратегия по собствен избор.
Година по-късно, в последните дни на май т.г., български и френски музиканти ще свирят дружно три поредни вечери в серията концерти " Български вариации/Variations bulgares " (29 май), " Отблясъци/Eclats " (30 май) и " Одисеята на маримбата/L’odyssee du marimba " (31 май). 
В огромната стратегия " Български вариации " на 29 май ще звучат достоверни български ритми, както и модерни творби. Участници в него са: хор " Ваня Монева ", хор " Балкан Ест ", известната френска електронна музикантка Chloe, младият диригент Реми Дюрюп и възпитаници от класовете по ударни принадлежности на Серафимова в консерваториите в Лозана, Швейцария, и Сан Мор де Фосе във Франция.
Продукцията " Отблясъци " на 30 май ще показа благосъстоянието на звученето на маримбата в две елементи - със струнния квартет Quatuor Ardeo, а по-късно в новия им общ план " Funambules Vol. 2 " с пианиста Тома Енко, един от най-популярните млади джаз музиканти във Франция. Преди концерта е планувана среща с перкусионистката в литературното кафене на " Cite de la musique ".
Финалът на българския уикенд е музикалният маршрут " Одисеята на маримбата " в Музея на музиката, в който Василена Серафимова и нейните студенти ще основат разговор сред исторически ксилофони, маримби и вибрафони от музейната сбирка и техните модерни версии. Концертите са част от формалната стратегия на Парижката филхармония за сезон 2025/2026.
Василена Серафимова (1985) е българска перкусионистка и маримбистка, родена в Плевен. Завършва Националната консерватория за музика и танц в Париж и Джулиард скул в Ню Йорк, откакто стартира образованието си по перкусии в България при своя татко. Концертира още от ранна възраст, сред 2003 и 2010 година печели редица интернационалните оценки, а през 2014 година дебютира на сцената на Карнеги хол в Ню Йорк.
Днес тя живее и преподава във Франция, където е измежду най-ценените реализатори от нейното потомство. Между 2015 и 2019 година преподава маримба в Консерваторията " Морис Равел " в Париж, а от 2019 година - ударни принадлежности във Висшата консерватория на Лозана, Швейцария. Поканена е като посетител учител в Регионалната консерватория на Сен Мор де Фосе. Василена е бъдещата артистична директорка на влиятелния отбор за модерно изкуство " Перкусионистите на Страсбург ".
Най-новият албум на Василена Серафимова с квартет " Ардео " - " Melodies in a Bottle ", излезе през април 2026 година с лейбъла " La Dolce Volta ". Само месец по-късно той получи най-високата музикална рецензия от Телерама - 4Т.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР