Цирк пред медиите. От ГЕРБ развъртяха машина за вота с отвертка. ЦИК: Дори и така нямате достъп до паметта
Три дни преди изключителните парламентарни избори на 19 април представители на ГЕРБ развъртяха машина за гласоподаване с отвертка и показаха подозрения, че машините могат да бъдат компрометирани. Мигновено, на място от ЦИК ги опровергаха, че няма по какъв начин да имат достъп до паметта на машините .
" Дори и да счупите машината, няма по какъв начин да я компрометирате, тъй като няма да тръгне " , сподели и министърът на е-управлението Георги Шарков . Лидерът на Демократична България Божидар Божанов дефинира протичащото се като " цирк пред медиите " .
С отвертка в склада
Административният секретар на ГЕРБ Цветомир Паунов и заместник-кметът на Пловдив по цифровизация, европейски планове, бизнес развиване и обучение Владимир Темелков развиха болтове на машина в склад, където се съхраняват и където дружно с медии и други представители на партии бяха поканени от ЦИК и Министерство на електронното ръководство.
Говорителят на ЦИК Росица Матева уточни, че представителите на ГЕРБ нямат право да вършат това разглабяне и уточни, че макар дейностите им отделението с флаш-паметите на машините остава запечатано и СИК отпечатва диагностичен отчет дружно с хешкода.
" Може ли да оставите машините. Може ли да оставите машините! " , сподели няколко пъти Матева към представителите на ГЕРБ. Тя посочи, че представителите на партиите са поканени да следят процеса и нямат право да разглабят машините.
" Ако желаете да инсталирате машини, апелирам обърнете се към “Сиела Норма ”, с цел да ви наемат за техници ", добави Матева към представителите на ГЕРБ.
" Машината е остаряла. С детска отвертка успяхме да отворим машина. В склада няма видеонаблюдение. 10 000 машини може да са отваряни. Отделно в машините имат два скрити USB врата, 1 порт за интернет. Това води до подозрение дали може тази машина да се включи безжично в Интернет? Влязох с най-простата флашка и незабавно забих компютъра, съобщи зам.-кметът на Пловдив по цифровизация и обучение Владимир Темелков.
Министърът е-управлението: Дори и да разглобите машината не може да я манипулирате
Министърът на електронното ръководство Георги Шарков уточни, че не е допустимо машините да се компрометират с отвертка и сподели - “дори и да ги разглобите или счупите, не може да ги манипулирате ”.
" Не, не е допустимо (да се манипулират - б.а.), защото откакто се конфигурира софтуерът, първо машината се пломбира, само че второ в тази машина даже и да сложите други флашки и каквото и да сложите, тя в никакъв случай няма да тръгне. Тя е по този начин конфигурирана. Софтуерът е построен по този метод, криптирано и предпазено е всичко, тъй че няма по какъв начин това нещо да се случи. Освен всичко друго всяка една машина се отключва особено с групата карти, която е към нея. Така че няма по какъв начин нещо да се манипулира след пломбирането и затварянето, даже и да я разглобите или счупите. Пак няма да тръгне каквото и да се случи ”, сподели Шарков.
Той добави, че и няма по какъв начин да има физически достъп до машините, тъй като откакто се пломбират те се слагат в куфарите в наличието на държавен чиновник и със сигурен превоз и защита се транспортират.
Божидар Божанов: " Цирк пред медиите "
Твърденията на хората на ГЕРБ бяха опровергани от Божидар Божанов от Демократична България.
" Бях в склада с машините за гласоподаване, където ГЕРБ направиха неудачен цирк пред медиите. Взеха една отвертка и развиха болтовете на една машина, без позволение от ЦИК. След което победоносно споделиха: ето, вижте, машината може да се отвори.
Всички, включително медиите ги попитахме " и какво от това? Какво твърдите? ", на което отговорът беше " нищо не твърдим, единствено питаме ".
След няколко опита да формулират въпрос, стигнаха до подобен: може ли като се отвори машината, да се вкара нещо извън, което да компрометира работата ѝ.
Получиха отговор от ЦИК, МЕУ, Сиела и от мен: не, не може.
Защото портовете са спрени, драйвери няма, а даже да имаше, нищо, което се вкарава извън не е подписано от ЦИК и надлежно няма да тръгне.
Напълно безразсъден опит за скандал, който даже за нетехническите лица на място беше с ясна цел: да се внуши, че нещо не е наред с машините.
Да забележим в този момент медиите на Пеевски по какъв начин ще отразят случая. Ще има ли БОМБА В ПИК и дали някоя централна емисия ще стартира с хората с отвертка, които желаят " единствено да попитат ", написа във фейсбук Божанов.
След цялата тази акция от ГЕРБ излязоха и с пост във фейсбук
Настояваме ЦИК и МЕУ да подсигуряват сигурността на вота с машини. ГЕРБ не е срещу машинното гласуване;
Категорично отхвърляме всички опити на ЦИК и " Сиела Норма ” за внушения, че ГЕРБ попречват машинното гласуване;
Притеснени сме от неналичието на отговори на множеството въпроси, които поставихме пред ЦИК по отношение на надеждността и отбраната на машините и опциите за външна интервенция в машините;
Притеснение буди и неналичието на видеонаблюдение в склада с машините и по време на инсталирането им, както и опцията за превъзмогване на пломбите без нарушаването им;
Съмненията ни към надеждността на машините за гласоподаване се ускоряват и от обстоятелството, че преди година е изминал софтуера на устройствата.
" Дори и да счупите машината, няма по какъв начин да я компрометирате, тъй като няма да тръгне " , сподели и министърът на е-управлението Георги Шарков . Лидерът на Демократична България Божидар Божанов дефинира протичащото се като " цирк пред медиите " .
С отвертка в склада
Административният секретар на ГЕРБ Цветомир Паунов и заместник-кметът на Пловдив по цифровизация, европейски планове, бизнес развиване и обучение Владимир Темелков развиха болтове на машина в склад, където се съхраняват и където дружно с медии и други представители на партии бяха поканени от ЦИК и Министерство на електронното ръководство.
Говорителят на ЦИК Росица Матева уточни, че представителите на ГЕРБ нямат право да вършат това разглабяне и уточни, че макар дейностите им отделението с флаш-паметите на машините остава запечатано и СИК отпечатва диагностичен отчет дружно с хешкода.
" Може ли да оставите машините. Може ли да оставите машините! " , сподели няколко пъти Матева към представителите на ГЕРБ. Тя посочи, че представителите на партиите са поканени да следят процеса и нямат право да разглабят машините.
" Ако желаете да инсталирате машини, апелирам обърнете се към “Сиела Норма ”, с цел да ви наемат за техници ", добави Матева към представителите на ГЕРБ.
" Машината е остаряла. С детска отвертка успяхме да отворим машина. В склада няма видеонаблюдение. 10 000 машини може да са отваряни. Отделно в машините имат два скрити USB врата, 1 порт за интернет. Това води до подозрение дали може тази машина да се включи безжично в Интернет? Влязох с най-простата флашка и незабавно забих компютъра, съобщи зам.-кметът на Пловдив по цифровизация и обучение Владимир Темелков.
Министърът е-управлението: Дори и да разглобите машината не може да я манипулирате
Министърът на електронното ръководство Георги Шарков уточни, че не е допустимо машините да се компрометират с отвертка и сподели - “дори и да ги разглобите или счупите, не може да ги манипулирате ”.
" Не, не е допустимо (да се манипулират - б.а.), защото откакто се конфигурира софтуерът, първо машината се пломбира, само че второ в тази машина даже и да сложите други флашки и каквото и да сложите, тя в никакъв случай няма да тръгне. Тя е по този начин конфигурирана. Софтуерът е построен по този метод, криптирано и предпазено е всичко, тъй че няма по какъв начин това нещо да се случи. Освен всичко друго всяка една машина се отключва особено с групата карти, която е към нея. Така че няма по какъв начин нещо да се манипулира след пломбирането и затварянето, даже и да я разглобите или счупите. Пак няма да тръгне каквото и да се случи ”, сподели Шарков.
Той добави, че и няма по какъв начин да има физически достъп до машините, тъй като откакто се пломбират те се слагат в куфарите в наличието на държавен чиновник и със сигурен превоз и защита се транспортират.
Божидар Божанов: " Цирк пред медиите "
Твърденията на хората на ГЕРБ бяха опровергани от Божидар Божанов от Демократична България.
" Бях в склада с машините за гласоподаване, където ГЕРБ направиха неудачен цирк пред медиите. Взеха една отвертка и развиха болтовете на една машина, без позволение от ЦИК. След което победоносно споделиха: ето, вижте, машината може да се отвори.
Всички, включително медиите ги попитахме " и какво от това? Какво твърдите? ", на което отговорът беше " нищо не твърдим, единствено питаме ".
След няколко опита да формулират въпрос, стигнаха до подобен: може ли като се отвори машината, да се вкара нещо извън, което да компрометира работата ѝ.
Получиха отговор от ЦИК, МЕУ, Сиела и от мен: не, не може.
Защото портовете са спрени, драйвери няма, а даже да имаше, нищо, което се вкарава извън не е подписано от ЦИК и надлежно няма да тръгне.
Напълно безразсъден опит за скандал, който даже за нетехническите лица на място беше с ясна цел: да се внуши, че нещо не е наред с машините.
Да забележим в този момент медиите на Пеевски по какъв начин ще отразят случая. Ще има ли БОМБА В ПИК и дали някоя централна емисия ще стартира с хората с отвертка, които желаят " единствено да попитат ", написа във фейсбук Божанов.
След цялата тази акция от ГЕРБ излязоха и с пост във фейсбук
Настояваме ЦИК и МЕУ да подсигуряват сигурността на вота с машини. ГЕРБ не е срещу машинното гласуване;
Категорично отхвърляме всички опити на ЦИК и " Сиела Норма ” за внушения, че ГЕРБ попречват машинното гласуване;
Притеснени сме от неналичието на отговори на множеството въпроси, които поставихме пред ЦИК по отношение на надеждността и отбраната на машините и опциите за външна интервенция в машините;
Притеснение буди и неналичието на видеонаблюдение в склада с машините и по време на инсталирането им, както и опцията за превъзмогване на пломбите без нарушаването им;
Съмненията ни към надеждността на машините за гласоподаване се ускоряват и от обстоятелството, че преди година е изминал софтуера на устройствата.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




