Традиционно България има дефицит на финансиране в здравеопазването, тъй като

...
Традиционно България има дефицит на финансиране в здравеопазването, тъй като
Коментари Харесай

Д-р Иван Колчаков: България плати най-голямата цена в Европа спрямо населението си по време на ковид пандемията

Традиционно България има недостиг на финансиране в опазването на здравето, защото се отделят под 5 % от Брутният вътрешен продукт за опазване на здравето - в Европа те са към 10%. Факт е, че по време на коронавирус пандемията бяха отделени обилни средства за финансиране на здравните заведения и за заплащането на екипите. Това сподели в " Денят стартира " доктор Иван Колчаков, член на управлението на УМБАЛ " Софиямед " и анестезиолог.

Той подчертава, че е мъчно да се изчислят финансовите загуби от коронавирус. Допълни, че най-големите загуби са на човешки животи. Миналата година България е намаляла с 80 000 души - двойно повече от нормалното. Подчерта, че коронавирус пандемията беше огромна човешка покруса в целия свят. България обаче заплати най-голямата цена в Европа по отношение на популацията си.

По време на пандемията всички дефекти в системата се обостриха и макар държавните ограничения, нашият резултат е драматичен.

" Нашата здравна система има положително огромен капацитет за развиване - има доста неща, които не сме осъществили още ", разяснява доктор Колчаков.

Отбеляза приноса на частните лечебни заведения в битката с пандемията.

Д-р Колчаков призна, че сега има повишение на броя на пациентите, които се завръщат в болничните заведения, с цел да им бъдат осъществени интервенции, които са отлагали по време на коронавирус. " Имаме обезщетителна вълна на всички, които не са били коронавирус заболели и сега запълват активността на нашите заведения ". Той добави, че тези отлагания са довели до в допълнение утежняване на здравето на българите.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР