Това отбеляза евродепутатът Елена Йончева в своя коментар по повод

...
Реклама / Ads
Frognews
0| 20|16.09.2023НОВИНИ

Елена Йончева: Служебното правителство успя да прекрати Механизма за сътрудничество и проверка

.
Механизмът за сътрудничество и проверка, въз основа на който България беше под наблюдение от началото на членството си в ЕС отпадна, благодарение основно на последното служебно правителство, назначено от президента Румен Радев. В съобщението на Европейската комисия (ЕК) от петък ясно е посочено, че работата по конкретните ангажименти от докладите през годините е приключила през юни 2023 г.

Това отбеляза евродепутатът Елена Йончева в своя коментар по повод прекратяването на наблюдението на България по този инструмент.

 

Последният доклад по Механизма за сътрудничество и проверка за България беше публикуван през октомври 2019 г., но самият процес не беше приключил до лятото на тази година. Периодичните прегледи оценяваха напредъка на страната ни в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност. От лятото на 2022 г. бяха положени съществени дипломатически и юридически усилия в сътрудничество с ЕК. Към юни 2023 г. България вече имаше и приет законов механизъм за контрол и търсене на наказателна отговорност на главния прокурор – изключително трудно постигнат напредък в съдебната реформа. Предложението беше внесено в 49-то Народно събрание от правителството на Гълъб Донев, в което министър на правосъдието беше Крум Зарков. 

 

Съдебната реформа и борбата с корупцията в България се изтъква от Нидерландия като причина държавата да отказва членството на страната ни в Шенгенското пространство, въпреки че отдавна сме изпълнили всички критерии за него, припомни Елена Йончева. С отпадането на Механизма, би следвало да отпадне и този аргумент. Пред БНТ тя каза още, че след изборите в Хага през ноември е възможно да има промяна в позицията на Нидерландия и по друга причина. Левицата там се оглавява от бившия зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, който е от нашето политическо семейство. При победа на вота се надяваме, че ще има положително решение за членството на България в Шенген, сподели в интервю за „Светът и ние“ Елена Йончева. 

 

Реформата в миграционната политика на ЕС пък ще помогне на България да преодолее съпротивата на Австрия срещу членството й в Шенгенското пространство. Българският представител координира работата между Европейския парламент (ЕП), ЕК и Съвета по реформата в областта на миграцията – огромен пакет от законодателни инициативи, за които се водят дебати от близо десетина години. Амбицията е тя да бъде финализирана до края на мандата през 2024 г. Първите пробиви бяха направени с новия регламент на Агенцията за убежището и с пътната карта за приемане на измененията, с която се съгласиха европейските институции. 

 

Елена Йончева обясни, че в областта на миграцията стремежът е да се постигне такъв баланс, който да е в полза на България и другите държави на първа линия. Част от него, например, е предложението мигрантите да се преразпределят и в други държави членки, така че тежестта да не се поема само на външните граници на ЕС. В случай че някоя от останалите страни не пожелае да прояви такъв тип солидарност, ще трябва да плати по 20 000 евро на човек. 

 

До края на мандата на ЕП би трябвало да бъде приет и Европейският акт за медийна свобода, за който тя също е докладчик от името на социалистите и демократите. Акцентът в регламента, който Елена Йончева поставя е за защита на журналистите – от икономически и политически натиск, включително и за изработване на механизъм за докладване и за реакции на подобни заплахи на европейско ниво; изсветляване на собствеността на медиите; осигуряване на редакционна независимост и на обществените медии, и др. Друга важна част от този бъдещ закон е забраната за социалните мрежи като facebook и бившата twitter, например, да свалят медийно съдържание без предварително да обявят критерии за това.      

 

Елена Йончева говори пред БНТ в седмицата, в която председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнесе последната си реч „За състоянието на Съюза“ в този мандат на Европейския парламент. По отношение на присъединяването на Западните Балкани – Елена Йончева коментира, че те изпълняват изискванията в процеса, но все още не са стигнали до края.  

 

Тя изрази безпокойство от някои инициативи на президента на Франция Еманюел Макрон като тази - приемането на Западните Балкани да става постепенно – първо в общия пазар на ЕС, после и в други общностни механизми до пълноправното им членство. По този начин се отваря вратата към едно по-старо френско предложение за Европа на две скорости – Европа да бъде разделена на богати и на бедни, на по-успешни държави и на по-малко успешни държави. Този подход е опасен и за България, коментира Елена Йончева. 

 

Попитана за помощта, която ЕС оказва на Украйна, евродепутатът припомни позицията си, че колкото повече оръжия се изпращат, толкова повече се удължава войната. Неотдавна имахме среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, пред когото апелирах за пореден път да се включи дипломацията, за да бъде прекратен този конфликт. Такива дебати има вече в Австрия, във Франция. Бившият президент на Франция Никола Саркози в интервю за Le Figaro предложи незабавни преговори и организиране на референдум в някои области на Украйна под европейско и международно наблюдение, каза Елена Йончева.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/


.

Коментари Харесай

Елена Йончева: Служебното правителство успя да прекрати Механизма за сътрудничество и проверка> -->Реклама / AdsТърси:Събота, 16 Септември 2023, 09:56 ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->#останивкъщи --> -->ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ -->НОВИНИГЛАСЪТ НА

Това означи евродепутатът Елена Йончева в своя коментар във връзка прекратяването на наблюдението на България по този инструмент.

 

Последният отчет по Механизма за съдействие и инспекция за България беше оповестен през октомври 2019 година, само че самият развой не беше завършил до лятото на тази година. Периодичните прегледи оценяваха напредъка на страната ни в региона на правосъдната промяна, битката с корупцията и проведената престъпност. От лятото на 2022 година бяха положени основни дипломатически и юридически старания в съдействие с Европейска комисия. Към юни 2023 година България към този момент имаше и признат законов механизъм за надзор и търсене на наказателна отговорност на основния прокурор – извънредно мъчно реализиран прогрес в правосъдната промяна. Предложението беше импортирано в 49-то Народно заседание от държавното управление на Гълъб Донев, в което министър на правораздаването беше Крум Зарков. 

 

Съдебната промяна и битката с корупцията в България се акцентира от Нидерландия като причина страната да отхвърля участието на страната ни в Шенгенското пространство, макар че от дълго време сме изпълнили всички критерии за него, напомни Елена Йончева. С отпадането на Механизма, би следвало да отпадне и този мотив. Пред Българска национална телевизия тя сподели още, че след изборите в Хага през ноември е допустимо да има смяна в позицията на Нидерландия и по друга причина. Левицата там се оглавява от някогашния зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, който е от нашето политическо семейство. При победа на вота се надяваме, че ще има позитивно решение за участието на България в Шенген, показа в изявление за „ Светът и ние “ Елена Йончева. 

 

Реформата в миграционната политика на Европейски Съюз пък ще помогне на България да преодолее съпротивата на Австрия против участието й в Шенгенското пространство. Българският представител координира работата сред Европейския парламент (ЕП), Европейска комисия и Съвета по промяната в региона на миграцията – голям пакет от законодателни начинания, за които се водят диспути от близо десетина години. Амбицията е тя да бъде финализирана до края на мандата през 2024 година Първите пробиви бяха направени с новия правилник на Агенцията за убежището и с пътната карта за приемане на промените, с която се съгласиха европейските институции. 

 

Елена Йончева изясни, че в региона на миграцията стремежът е да се реализира подобен баланс, който да е в интерес на България и другите страни на първа линия. Част от него, да вземем за пример, е предлагането мигрантите да се преразпределят и в други страни членки, тъй че тежестта да не се поема единствено на външните граници на Европейски Съюз. В случай че някоя от останалите страни не пожелае да прояви подобен вид взаимност, ще би трябвало да заплати по 20 000 евро на човек. 

 

До края на мандата на Екологичен потенциал би трябвало да бъде признат и Европейският акт за медийна независимост, за който тя също е докладчик от името на социалистите и демократите. Акцентът в регламента, който Елена Йончева слага е за отбрана на публицистите – от стопански и политически напън, в това число и за разработване на механизъм за докладване и за реакции на сходни закани на европейско ниво; изсветляване на собствеността на медиите; обезпечаване на публицистична самостоятелност и на публичните медии, и други Друга значима част от този предстоящ закон е възбраната за обществените мрежи като facebook и някогашната twitter, да вземем за пример, да смъкват медийно наличие без авансово да разгласят критерии за това.      

 

Елена Йончева приказва пред Българска национална телевизия в седмицата, в която ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен произнесе последната си тирада „ За положението на Съюза “ в този мандат на Европейския парламент. По отношение на присъединението на Западните Балкани – Елена Йончева разяснява, че те извършват условията в процеса, само че към момента не са стигнали до края.  

 

Тя изрази безпокойствие от някои начинания на президента на Франция Еманюел Макрон като тази - приемането на Западните Балкани да става последователно – първо в общия пазар на Европейски Съюз, след това и в други общностни механизми до пълноправното им участие. По този метод се отваря вратата към едно по-старо френско предложение за Европа на две скорости – Европа да бъде разграничена на богати и на небогати, на по-успешни страни и на по-малко сполучливи страни. Този метод е рисков и за България, разяснява Елена Йончева. 

 

Попитана за помощта, която Европейски Съюз оказва на Украйна, евродепутатът напомни позицията си, че колкото повече оръжия се изпращат, толкоз повече се удължава войната. Неотдавна имахме среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, пред който молих за следващ път да се включи дипломацията, с цел да бъде преустановен този спор. Такива диспути има към този момент в Австрия, във Франция. Бившият президент на Франция Никола Саркози в изявление за Le Figaro предложи незабавни договаряния и образуване на референдум в някои области на Украйна под европейско и интернационално наблюдаване, сподели Елена Йончева.

 

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Екологичен потенциал: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР