Това не е първият подобен инцидент в Румъния и в

...
Това не е първият подобен инцидент в Румъния и в
Коментари Харесай

Руски дронове във въздуха на НАТО. Ще има ли най-накрая реакция о...

Това не е първият сходен случай в Румъния и в други страни от НАТО. Ден по-рано съветски дрон падна в Латвия, евентуално влезнал във въздушното пространство през Беларус. Броят на тези произшествия се усилва в последните четири седмици, а Русия наподобява е склонна да поема по-големи опасности. “Става все по-лошо и НАТО би трябвало в действителност да реши по какъв начин да отговори ”, счита Джейми Шей, някогашен заместник-генерален секретар по сигурността в НАТО. Шей счита, че Алиансът би трябвало да оказва повече поддръжка на членовете си, написа Александра декор Намен в

Русия тества НАТО?

Алиансът осъди нарушаването на въздушното пространство на страни-членки и го назова “безотговорно и евентуално рисково ”. Заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана уточни, че няма информация дейностите на Русия да са били умишлени.

 

Експерти като Ян Калберг от Центъра за разбор на европейските политики във Вашингтон считат, че Русия може би желае да провокира реакция от НАТО и търси разминавания сред думите и делата на Алианса. Може би се прави и опит да се тества връзката вътре в НАТО, споделя Калберг. По всичко проличава, че нараства натискът върху НАТО да надвиши към този момент подхванатите ограничения, в това число да ускори наблюдението и въздушните патрули и да разположи повече системи за противовъздушна защита в източните райони на Алианса.

 
Трябва ли НАТО да смъква съветските дронове?

В скорошно изявление с “Файненшъл Таймс ” полският външен министър Радек Шикорски съобщи, че Полша, както и другите страни, граничещи с Украйна, имат “дълг ” да смъкват съветските ракети, които са ориентирани към тяхното въздушно пространство, преди те да го доближат. През ноември 2022 година двама фермери починаха, откакто ракета от украинската противовъздушна защита падна в полско село до границата с Украйна.

Като суверенна нация Полша може да предприеме каквито ограничения реши, само че държавното управление във Варшава надали ще направи сходна стъпка, без да е съгласувана с НАТО. Засега Алиансът се опълчва на това предложение с аргумента, че съществува риск НАТО да стане част от спора. “Проблемът на НАТО с ескалацията на спора лимитира страните сами да се пазят и да оказват помощ на Украйна ”, споделя Кристине Берзина от немския “Фонд Маршал ”. Експертката обръща внимание и на обстоятелството, че въпреки Русия да не стопира да приказва за “червени линии ”, последните събития - навлизането на украински елементи на съветска територия и позволението западни оръжия да се употребяват в Русия, не провокираха никакъв прелом.

 

Ще помогне ли буферна зона по границата с Украйна?

Разширяване на полската и румънската противовъздушна защита и над Западна Украйна ще помогне освен за предпазването на полските жители, само че и на украински градове като Лвов , споделя експертката Берзина. Това би било значим бонус за Украйна, тъй като зимата наближава, а тогава съветските войски всекидневно нападат енергийната инфраструктура на страната.

Джейми Шей чака и случаите във въздушното пространство на НАТО да зачестят, защото Русия нападна от ден на ден цели в Западна Украйна. Но Шей означи, че в случай че НАТО реши да употребява своите системи за противовъздушна защита над границата с Украйна „ това би трябвало да бъде задоволително лимитирано “, с цел да не се сътвори усещане, че „ това е включване на Запада във войната “.

 

Все отново той „ би трябвало да бъде оперативно ефикасен “ освен за прихващане на безпилотни самолети, само че и на балистични ракети, преди те да преминат на територията на НАТО. Според Шей зона от 100 км във вътрешността в украинската територия евентуално е „ минимумът, който ще даде задоволително време за разузнаване, наблюдаване и прихващане “.

 

Пречките пред страните от НАТО

В края на краищата става дума за политическо решение. Експертите, с които Дъждовни води беседва, са на мнение, че в случай че НАТО желае да вкара буферна зона по границата на Украйна, това може да се реализира. Но евентуално ли е да стане?

 

С идните президентски избори в Съединени американски щати и комплицираните вътрешнополитически обстановки в Германия и Франция, от ден на ден страни наподобява не желаят да взимат решения, които биха могли да се разтълкуват като интервенция на страната им във войната на Русия против Украйна. „ Докато руснаците не се целят съзнателно в нас, ще си затваряме очите “, сподели някогашният чиновник на НАТО Джейми Шей. Но в случай че има сериозен случай, при който съветски дрон падне върху супермаркет в страна от НАТО, прибавя той, обстановката ще се окаже напълно друга.

 

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР