Икономистът Г. Вулджев: Свиване на администрацията наполовина, съ...
Това може да наподобява мъчно, само че е изцяло постижимо и то даже без да се подвигат налози и без да се режат разноски за пенсии, обществени помощи и заплати за учители. И без да се продължава с ощетяването на парите за обществени вложения. Накратко, належащо е значително редуциране на настоящите държавни разноски, само че фокусът би трябвало да е там където са съсредоточени фискалните несъответствия.
Той уточни, че съвсем цялостно елиминиране на недостига може да бъде реализирано даже единствено с 3 промени:
1. Съкращаване на разноските за полиция и правосъдна система (и прокуратура) с 2/3. България е отличник в Европейски Съюз по разноски на глава от популацията в сферите на вътрешната сигурност и правосъдната система. В тези браншове харчим ДВА ПЪТИ повече от междинното за Европейски Съюз. Държави със сходно население като Ирландия и Дания харчат едвам към 1% от Брутният вътрешен продукт, а ние гоним 3%. Няма никаква рационална причина за това.
2. Съкращаване на разноските за централна администрация с 1/2. Подобно, имаме извънредно раздута централна администрация, която не стопира да пораства до момента в който популацията се топи. Поглъща 2% от Брутният вътрешен продукт като държавни разноски, на 1000 българи се падат 8.75 чиновника, при приблизително 6.8 в Европейски Съюз. Абсолютно безумство, тук също би трябвало да се реже самоуверено, изцяло допустимо е с до 50% да се понижат разноските - в Дания те са 1% от Брутният вътрешен продукт.
3. Окрупняване на локалната власт. В България имаме доста фрагментирана локална власт, дотам, че голяма част от нея е изцяло неспособна сама да се финансира, а по закон би трябвало да поддържа цялостна общинска бюрократична конструкция. Това е безусловно разточителство. Ако се окрупнят, тъй че една община да обслужва най-малко 20 000 души население, това освен ще спести пари на бюджета, само че ще вдигне и качеството на обществените услуги (и инвестиции) на локално равнище.
Дори в случай че сме консервативни в допусканията, общото равнище на евентуалните спестявания от тези три ограничения е задоволително, с цел да стопи недостига до 0.5-1.0% от Брутният вътрешен продукт. С малко спомагателни старания за изсветляване на сивия бранш бюджетът може дори да е на остатък.
Отново наблягам - това може да се реализира без повдигане на налози и без редуциране на разноски за вложения, обществена система и опазване на здравето. Дори от позиция на " политическа цена " това е обективно най-разумният метод, безапелационен е икономистът.
Той уточни, че съвсем цялостно елиминиране на недостига може да бъде реализирано даже единствено с 3 промени:
1. Съкращаване на разноските за полиция и правосъдна система (и прокуратура) с 2/3. България е отличник в Европейски Съюз по разноски на глава от популацията в сферите на вътрешната сигурност и правосъдната система. В тези браншове харчим ДВА ПЪТИ повече от междинното за Европейски Съюз. Държави със сходно население като Ирландия и Дания харчат едвам към 1% от Брутният вътрешен продукт, а ние гоним 3%. Няма никаква рационална причина за това.
2. Съкращаване на разноските за централна администрация с 1/2. Подобно, имаме извънредно раздута централна администрация, която не стопира да пораства до момента в който популацията се топи. Поглъща 2% от Брутният вътрешен продукт като държавни разноски, на 1000 българи се падат 8.75 чиновника, при приблизително 6.8 в Европейски Съюз. Абсолютно безумство, тук също би трябвало да се реже самоуверено, изцяло допустимо е с до 50% да се понижат разноските - в Дания те са 1% от Брутният вътрешен продукт.
3. Окрупняване на локалната власт. В България имаме доста фрагментирана локална власт, дотам, че голяма част от нея е изцяло неспособна сама да се финансира, а по закон би трябвало да поддържа цялостна общинска бюрократична конструкция. Това е безусловно разточителство. Ако се окрупнят, тъй че една община да обслужва най-малко 20 000 души население, това освен ще спести пари на бюджета, само че ще вдигне и качеството на обществените услуги (и инвестиции) на локално равнище.
Дори в случай че сме консервативни в допусканията, общото равнище на евентуалните спестявания от тези три ограничения е задоволително, с цел да стопи недостига до 0.5-1.0% от Брутният вътрешен продукт. С малко спомагателни старания за изсветляване на сивия бранш бюджетът може дори да е на остатък.
Отново наблягам - това може да се реализира без повдигане на налози и без редуциране на разноски за вложения, обществена система и опазване на здравето. Дори от позиция на " политическа цена " това е обективно най-разумният метод, безапелационен е икономистът.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




