Това, което е проблем за гражданите, е възможност за печалба

...
Това, което е проблем за гражданите, е възможност за печалба
Коментари Харесай

Мамят ли ни с каните за пречистване на вода

Това, което е проблем за жителите, е опция за облага за търговците на кани за филтруване на вода. Магазините и интернет са затрупани с оферти. Те дават обещание филтриране на питейната вода от всички замърсители. Рекламните изказвания на сходни артикули изреждат дълги описи от потребни свойства. Цените на каните не са високи и са съпоставими с вечеря в заведение за един човек. Цените на филтрите, които би трябвало да се подменят регулярно рядко надвишават цена от 20 лв.. Цената на филтрираната вода, както се вижда от таблицата е по средата сред чешмяната и бутилираната вода. И въпреки всичко коства ли си разхода?
 
За да ревизира пречистващите функционалности и определим обсега на изпитването, от Асоциация „ Активни консуматори ” са създали пазарно изследване и подбрали най-разпространените в комерсиалната мрежа кани за филтруване на вода. „ Всъщност селектирахме филтрите, тъй като те правят работата, а каните просто са техните държатели. След това изготвихме процедура за тестване на филтрите. Принципът е натурален – филтруваме през каните разтвори с авансово известни концентрации на замърсителите и по-късно калкулираме какъв % е тях арестуван, т.е. степента на филтриране. За проучването подбрахме три типа замърсители – нитрати, деен хлор и желязо. Първите два са най-масово публикуваните проблеми с сигурността на питейната вода в България (вижте резултатите от нашето изследване на питейната вода в България от 2015 г.), а желязото е знак за пречистването на тежките метали тъй като методите за хващане са идентични с тези на олово, манган и други катиони. Ако желаете да ползвате каните за отстраняване  на замърсители, тези три са първия избор в листата. По-голяма част от другите са сходни по химически свойства на някои от тези три ”, показват от асоциацията.
 
Резултатите
 
Хлор
 
Той попада в питейните води в резултат на отнасяне за стерилизация, т.е. унищожаване на микроорганизмите. За страдание в България ВИК сдруженията от време на време предозират хлора и неговото остатъчно количество може няколкократно надвишава позволения предел. Прехлорирането е рисково за здравето на хората. Обичайно хлорът се отстранява от водата посредством филтруване през деен въглен, а подобен съдържат всички изпитвани от нас марки. Резултатите в таблицата демонстрират, че 8 от 10 търговски продукта отстраняват над 80% от количеството на добавения в тестовия разтвор хлор. Единствено при кани Hygea Energy и Laica този индикатор е неудовлетворителен. Като цяло, във връзка с филтриране на водите от хлор филтрите дават отговор на декларираните искания.
 
Нитрати
    
Нитратите са общоприет замърсител на питейните води в България. Най-често те се откриват в земеделските региони. Динамиката на акумулиране на нитрати в питейната води нормално има сезонен темперамент и съответствува с дейното развъждане на растенията. Почистването от нитрати е относително мъчно тъй като при тях стереотипния деен въглен е едва ефикасен. Както се вижда от таблицата нито една изпитвана марка филтри не отстранява в задоволително огромна степен нитратите. При три кани, маркирани с червен цвят, на процедура няма никакъв развой на филтриране. Ако вие живеете в аграрни регион където наличието на нитрати е доста каните не са вашето решение на казуса.
 
 istock istock
Желязо
    
Източник на замърсяване от време на време са металните тръби в старите мрежи само че постоянно повода е изцяло естествена – почвените водоносни пластове. В България има доста водоизточници чиито води съдържат високи равнища на желязо и други тежки метали като манган, хром, кадмий, арсен и от време на време уран. Премахването на тези метали изисква използване на по-скъпи технологии като йонообменни смоли. Типичните пречиствателни станции не могат дейно да отстраняват тежките метали и по тази причина в България има райони с влошена сигурност на питейната вода. Прилагането на в допълнение филтриране на такава вода е разумно само че тука значими са детайлностите. От таблицата се вижда, че оптималната степен на филтриране на желязото е 36,5%, което е прекомерно малко за практическо приложение. При половината от тестваните филтри, се отстранява под 15% от метала, т.е. нищо. Ние не бихме предложили нито една комерсиална марка кани с филтър за филтриране на метали от питейната вода.

Опасни коледни лампички на пазара
 
Изводи и рекомендации

- Ако главният проблем с качеството на водата във вашия град е прехлорирането 80% от наличните в комерсиалната мрежа кани с филтър ще решат този проблем;

- Когато замърсителите са тежки метали или нитрати, не трябва да разчитате на каните с филтри. Те не пречистват дейно тези субстанции от водите;

- Преди да изберете кана с филтър за домашно приложение би трябвало да знаете какво желаете да отстраните от питейната вода. Такава информация би трябвало да се дава от локалните ВИК сдружения. За страдание прекомерно постоянно ВИК или не разгласява проблемите или на техните сведения не може да се има вяра. Ако става въпрос за прехлориране, онлайн се продават задоволително надеждни проби за установяване на хлор за цена под 100 лв. и всеки може да се достави с тях.

- По отношение на другите замърсители също има способи за установяване, само че както към този момент установихме, нито една от предлаганите кани с филтри не е способна да пречисти замърсители като нитрати и тежки метали.

- Отново обръщаме внимание на ВИК сдруженията във връзка с прехлорирането. То може да бъде по-опасно в сравнение с микроорганизмите във водата. Ако водоизточниците са мощно нечисти има други способи за стерилизация които не са рискови за потребителите. При инцидентни прехлорирания, да вземем за пример след наводнения или мощни дъждове, ВИК сдруженията би трябвало да предизвестяват, че водата сега е негодна за пиянство. При дребни селища с непрекъснати микробиологични замърсявания е по-добре да се предизвестява популацията да преварява питейната вода, в сравнение с да се прехлорира и по този начин редовно да се тровят хората, изясняват от асоциацията.
 
Има ли смисъл от знак за промяна на филтъра?

     На процедура всички знаци за филтри не мерят размера вода, която е минала през тях, а регистрират и припомнят, че е минало несъмнено време, след което ви припомня да промените филтъра. Това е изцяло безсмислено, защото успеваемостта на филтъра зависи най-много от количеството вода, предходна през него. Повечето производители показват на опаковките живот на филтъра най-често сред 150-200 литра, има и по-високи искания, които доближават до 400 литра. Как ще разберете по кое време сте достигнали тези размери си остава ваш проблем.
 
 istock istock
Маркетингови заблуди
 
От „ Активни консуматори ” показват няколко нелепи изказвания от опаковките на продуктите, с цел да ги разясним и да ви предпазим от заблудите на маркетинга.
 
„ Филтърът пречиства замърсявания от пестициди и хербициди “ - става въпрос за препаратите за растителна отбрана употребявани в земеделието. На доктрина те могат да попаднат в питейните води. На процедура този път за прекачване е толкоз дълъг, че вероятността да намерите наднормени количества пестициди в питейната вода е равностоен на шестица от тотото. Пестициди могат да се открият в някои храни, само че нали не може да прекарате зелената салата през кана с филтър.

„ Филтърът пречиства хлороформ, и други органични хлорни съставки “ – а от кое място хлороформа ще попадне в питейната вода? Вероятността е по-ниска в сравнение с пестицидите.

“Филтърът пречиства лекарства ” – лекарства във водата е много анедоктична обстановка. Дори няма правила за този тип замърсители.

“Филтърът пречиства нефтопродукти ” – това може да се получи единствено в случай че някой изсипе случайно цистерна с бензин в язовир Искър да вземем за пример. По тази логичност за какво не носите всекидневно костюми които да ви защищават от атомни бомби?

“Омекотява водата и предотвратява образуването на котлен камък (варовик) ” – това изказване е най-достоверното от всички в това каре. Наистина доста филтри свързват разтворените във водата калциеви и магнезиеви йони и по този начин омекотяват водата. Колко ефикасни са тези филтри зависи от доста фактори. Цитираното в текста немско изследване демонстрира, че ефикасността, т.е. степента на омекотяване, бързо понижава и нормално след превозване на 10-15 литра вода, филтрите се насищат и към този момент не пречистват резултатно.

“Удължава живота на домакинските уреди ” (като понижава варовика) – това е доста пресилено изказване, защото скъпите уреди които страдат от варовика са най-често перални и съдомиялни машини, а те употребяват вода непосредствено от водопровода.

“Намалява пластмасовия боклук ” – още повече пластмаса се икономисва в случай че не употребявате пластмасови кани, работещи с филтри закрепени за пластмасови държатели. Някои модели претендират, че понижават отпадъка посредством прибавяне на био пластмаса (до 50%),  само че сходно изказване е много дискусионно, тъй като множеството пластмаси могат да се рециклират, само че дали е по този начин, когато са примесени с други съставни елементи (био пластмаса).

“Намалява микропластмасата ” – такова изказване може и да е правилно, само че е много безполезна, в питейната вода не би трябвало да се съдържат микропластмаси, защото всички пречиствателни станции за питейна вода филтруват водата и отстраняват механичните примеси, в това число микропластмасите преди водата да доближи до нашата чешма!

“Намалява твърдостта на водата, само че резервира положителните минерали / понижава тежките метали и резервира потребните минерали ” – филтрите отстраняват от водата по идентичен метод всички субстанции със сходни химически свойства. Не съществуват филтри със селективна пропускливост вид „ изкуствен интелект “, с изключение на може би в рекламните мечти. Аналогично, няма лист с „ положителни “ и „ нездравословни “ минерали. Всеки има своето място в природата, и неговото влияние върху хората постоянно зависи от количеството. Минералите които не би трябвало да поемаме с питейната вода се назовават замърсители и за тях са въведени регулаторни условия, в това число предели за наличие.

“Сертифицирана по ISO 9001 ” – този документ се отнася до организационните процеси във компанията производител и няма директна връзка с продуктите, които тя предлага. Не би трябвало да се слага върху артикули, с цел да не подвежда потребителите.

“Подобрява усета ” – това е строго субективно чувство на потребителя.

“Прави водата мощен антиоксидант ” – питейната вода не съдържа антиоксиданти, нито има физиологичната роля да доставя такива на хората.

“Добавя потребни алкални минерали ” – в случай че някой рекламен сътрудник е разкрил тези потребни субстанции дано да показа знанията с човечеството. Има устройства които прибавят калций и магнезий в прекомерно меките води – да вземем за пример такава получена от станциите за обезсоляване на морски вода. Това обаче е напълно друга категория и потребности!
 
  По тематаКак да установим кое сирене е с по-добро качество изследване дейни консуматори кани за вода .comments-item{clear:left;}.article-comment-types div{z-index:100;}.answer { margin-left:33px; } КоментариВход-->
Не се толерират отзиви с обидно или нецензурно наличие. Коментирайте на кирилица!
-->   ×Достъп за логнати консуматори За да пишете, оценявате или докладвате мнения, апелирам логнете се в профила си.
ВходРегистрацияПотребителско име*Парола*Запомни ме
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР