Атлантическият съвет: Радев наруши Конституцията, импийчмънт
„ Току що Радев наруши Конституцията! Импийчмънт! За това прикани Атлантическият съвет на България в своята публична фейсбук страница, откакто през днешния ден Румен Радев отхвърли да подпише декрет за назначение на служебния кабинет на Горица Кожарева, тъй като Калин Стоянов остава в състава като Министерство на вътрешните работи министър. Според Румен Радев това ще попречва провеждането на почтени избори.
Горица Кожарева обаче отхвърли да смени Стоянов и отиде при основния прокурор да подаде сигнал за напън върху нея кой да бъде вътрешен министър.
Ето го и целия пост на Атлантическия съвет:
„ В Основния закон императивно е посочено, че президентът „ по предложение на претендента за длъжностен министър-председател назначава служебно държавно управление и насрочва нови избори в двумесечен период. “ Назначава, а не може да назначи. Длъжен е да назначи, откакто е получил предлагането от претендента за длъжностен министър-председател.
Президентът има независимост единствено да избере кой от листата с лица да бъде длъжностен министър-председател, само че няма право на избор във връзка с акта на назначение на оферти състав на служебното държавно управление. Нормата не е диспозитивна, а императивна.
Същото е и като при обнародването на законите в Държавен вестник след превъзмогването на президентските несъгласие. Президентът към този момент няма право на избор, а е задължен да извърши действието. „ Чл.99 (5) (Изм. и доп. – Дъждовни води, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се реализира единодушие за формиране на държавно управление, президентът след съвещания с парламентарните групи и по предложение на претендента за длъжностен министър-председател назначава служебно държавно управление и насрочва нови избори в двумесечен период. За длъжностен министър-председател се назначава всред ръководителя на Народното събрание, шефа или подуправител на Българската национална банка, ръководителя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместител. “