Скандалните идеи на ППДБ: Намаляване на заплатите в МВР и съкращения. За 15 години са съкратени 14 658 щатни бройки, а министерството е натоварено с още работа
Огромен скандал провокира импортираният късно нощес в Народното събрание законопроект за промени в Закона за Министерство на вътрешните работи на „ специалистите “ Иво Мирчев, Божидар Божанов, Мартин Димитров и други депутати от ППДБ.
Де факто, в случай че този план бъде признат, заплатите в Министерство на вътрешните работи ще бъдат внезапно орязани, като на всичкото от горната страна Министерството се задължава да редуцира щатната си бройка до 45 000 души без действително аргументация.
Ето какво написа Божидар Божанов:
„ Има едни не толкоз забележими проблем с нарастването на заплатите в Министерство на вътрешните работи, които решаваме с импортираните през днешния ден промени в Закона за Министерство на вътрешните работи. Малко знае се, че в Министерство на вътрешните работи работят най-малко 5 разнообразни типа чиновници.Служители със специфични функционалности – полицейски и такива по пожарна сигурност. Образно казано, хората, които са „ на улицата “ (или на границата) и пазят публичния ред и сигурност.
Служители със специфични функционалности, които обаче не ги упражняват – които работят единствено „ зад бюро “ или в по-фрапиращи случаи – в лавки или други неполицейски действия.
Държавни чиновници по Закона за държавния чиновник, каквито са във всички администрации.
Служители по Кодекса на труда, които също са част от администрацията, само че са главно с изпълнителски функционалности.
Служители по Постановление на Министерски съвет 66, които също са по Кодекса на труда, носа отвън щата (т.е. няма предел за техния брой) и са на минимална работна заплата. Най-често това са чиновници, извършващи нискоквалифицирани помощни действия.
Увеличението на заплатите в Министерство на вътрешните работи визира всички 5 типа, а освен служителите на реда и пожарникарите. Това е проблематично с изключение на за бюджета, и по няколко други посоки.
Първо, „ пропуква “ института на държавната работа, която е единна и унифицирана, без значение в коя администрация си. Сега внезапно държавните чиновници в Министерство на вътрешните работи стават повече държавни чиновници от другите, тъй като в специфичен закон има по-висока заплата по отношение на класификатора на длъжностите.
Снимки: Българска национална телевизияВторо, нарастването е „ на калпак “, а не е съобразено с функционалностите, натоварването и пазара на труда. Така изпълнителски и помощни длъжности в Министерство на вътрешните работи по Кодекса на труда стават доста по-конкуретнти от свободния пазар, надлежно действителният бранш, който създава стойност, има риск да загуби чиновници в посока обществения бранш.
Трето, в Министерство на вътрешните работи има доста чиновници, получаващи и заплата, и пенсия. И които запушват кариерното израстване в системата. Те в този момент ще получат още тласък да остават в системата.
Четвърто, има възможност чиновниците по Постановление на Министерски съвет 66, които би трябвало да са на минимална работна заплата, в действителност да получат доста по-висока заплата. Не е ясно какъв брой и дали има чиновници по Постановление на Министерски съвет 66 тъкмо в Министерство на вътрешните работи, заради което съм задал въпрос на министъра.
Ние предлагаме горните проблеми да бъдат поправени:
1) нарастванията да са единствено за чиновници с полицейски функционалности и такива по пожарна сигурност, а не на администрацията. Изключват се всички чиновници по Закона за държавния чиновник (ЗДСл), Кодекса на труда (вкл. Постановление на Министерски съвет 66).
2) предвиждаме поетапно освобождение на чиновниците, упражнили право на пенсия.
3) задължаваме Министерство на вътрешните работи да извърши разбор на реално-изпълняваните функционалности и в случай че откри, че чиновник с полицейски пълномощия действително няма потребност от тях, да го преназначи по ЗДСл или КТ.
4) вкарваме понижаване въз основата за възнаграждение, в случай че Министерство на вътрешните работи не понижи общата си щатна бройка. В момента Министерство на вътрешните работи е 52 хиляди щатни бройки (не всички заети), увеличено с 2 хиляди единствено за 9 месеца.
5) нарастването да регистрира равнищата на възнаграждение в региона, в която е съответния чиновник.
6) понижаване на броя заплати, които се получават при овакантяване (за новопостъпилите).
7) заплащане на осигуровки от чиновниците (не единствено в Министерство на вътрешните работи, с гладко постигане на съответствие 60:40 след 6 години).
И това не е „ реформаТА в Министерство на вътрешните работи “, само че са значими и дълго отлагани ограничения, които с измененията в заплащането, признати с гласовете на всички без ППДБ, стават изключително значими за бюджета. “
Оказва се, че ППДБ са….плагиати, откраднали са едно към едно законопроект № 51-402-01-32, импортиран от Министерски съвет на 31.12.2024 година За разискване в Народното събрание.
Идеята е да се промени действително гласуваното от предходният парламент нарастване на заплатите във вътрешното министерство с 40%, което влезе в действие от 1 януари 2025 година.
Мотивите и концепциите са същите, прекопирани едно към едно от ППДБ. Ето:
Предлагат се основни промени и допълнения в Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР), по повод въз основата за установяване размера на главното месечно заплащане за най-ниската служба, изискванията и реда при преустановяване на служебното правно отношение на държавния чиновник, както и изплащането на дължимите компенсации при преустановяване на служебното правно отношение, изискванията за наложително обществено и здравно обезпечаване на чиновниците, които са упражнили правото си на пенсия за застрахователен стаж и възраст. Освен това, е препоръчано до постигане на общата щатна бройка на Министерство на вътрешните работи от 45 хиляди чиновници, наредбите на член 177 и член 180 от ЗМВР да се ползват съответни понижения от 10 до 2 на 100. Министерство на вътрешните работи изпраща негативно мнение по законопроекта:
Предложените разпореждания допускат понижаване на достигнати обществени права на държавните чиновници по ЗМВР и е причина за основаване на обществено напрежение измежду заетите чиновници, както и липса на мотивация за привличане на претенденти за държавна работа. Предложеното понижение на общата щатна бройка, обвързано с понижение в главните хонорари, е причина за неспособност от осъществяване на съществени функционалности и действия, вменени на структурите на министерството, пишат от там.
Сега „ корифеите “ Иво Мирчев, Мартин Димитров и Божидар Божанов оферират същото, като го приписват на себе си.
Божанов твърди, че числеността на Министерство на вътрешните работи е над 52 000 души, което е цялостна неистина.
През март м.г. Народното събрание одобри законопроект, съгласно който полицията поема защитата на центровете за бежанци и мигранти. Това докара до увеличване на щата на Областните дирекции, в чийто региони има такива центрове. Например ОДМВР-Хасково разгласи конкурс за 152 вакантни длъжности по отношение на обезпечаване на защита от страна на Министерство на вътрешните работи за териториалните поделения на Държавната организация за бежанците, в Регистрационно-приемателен център в Харманли и Центъра за бежанци в свиленградското село Пъстрогор. Заради мигрантския напън през есента на м.г. „ Гранична полиция “ разгласи състезания за назначение на 400 чиновници. Те са първите от разкритите в допълнение 1264 щатни бройки за хора с полицейски пълномощия в ГДГП.
С тези назначения все още щатът на Министерство на вътрешните работи е 51 526 бройки. Недокомплектът обаче е огромен, над 6000 бройки, което прави действителната бройка на Министерство на вътрешните работи под 50 000 души.
„ Корифеите “ от ППДБ действително оферират съкращения на над 6000 души в Министерство на вътрешните работи против химерно „ нарастване на заплатите “, само че с орязване на обществените права.
Никой от тези не обелва и дума за изказванията на техния съпартиец и народен представител от ППДБ Бойко Рашков, който се хвалеше като вътрешен министър, че е направил 98% от промяната в Министерство на вътрешните работи. За какво би трябвало тогава промяна?
Между другото измежду вносителите на скандалния план името на хитрия Рашков не попада.
Лъжите, че със съкращения на щата в Министерство на вътрешните работи всичко ще потече без спънки, се опровергават и от цифрите.
Следва да се има поради, че за интервала 2009 година – 2024 година, щатната бройка на Министерство на вътрешните работи е понижена с 14 658 щатни бройки, като в същото време не са отпаднали, а са вменявани и възлагани нови функционалности и действия за осъществяване от структурите на министерството.
Това написа в мнението на Министерство на вътрешните работи във връзка законопроекта на Министерски съвет.
15 000 щата са отпаднали за 15 години вследствие на „ промени “ вид Бойко Рашков.
Ето резултата:
Напомняме, че през 2023 година министърът на вътрешните работи Бойко Рашков (настоящ депутат от ПП-ДБ) съобщи, че е реализиран 98% триумф в реформирането на Министерство на вътрешните работи.
Това беше следващата от серия прибързани и безредни промени, които доведоха до всеобщо закриване на щатни бройки и полицейски сектори в дребните обитаеми места. В резултат на неналичието на полицейско наличие престъпността набъбна, а след това тези сектори бяха възобновени, само че с големи загуби за страната. Въпреки този управнически неуспех, никой не понесе политическа или административна отговорност.
Подобни опити с кадровия състав и структурата на Министерство на вътрешните работи подкопават доверието в институцията и основават чувство за неустановеност както измежду жителите, по този начин и измежду самите чиновници на реда.
Това се споделя в мнение на Фондация „ Общество и сигурност “ във връзка скандалният законопроект. Според фондацията редуциране на щата на Министерство на вътрешните работи до 45 000 души не регистрира действителната нужда от чиновници предвид на възходящите провокации пред сигурността, в това число миграционния напън и възходящата престъпност.
Рашков на почерпка с Мая МаноловаНамаляването на числеността без прелиминарен разбор на функционалните потребности на системата крие риск от съществени кадрови дефицити в основни звена.
Поетапното понижение на заплатите според от числеността ще демотивира чиновниците и ще докара до отлив на фрагменти, без да е обезпечен баланс сред спестени разноски и успеваемост на системата, споделят от „ Общество и сигурност “.
Грешките в бранша за сигурност не просто костват пари – те костват човешки животи, публично доверие и стратегическото място, безапелационни са от Фондацията.