Точно седмица, след като изглеждаше, че е намерила смятаната за

...
Точно седмица, след като изглеждаше, че е намерила смятаната за
Коментари Харесай

Последно раздаване: съдбата на втория мандат за кабинет ще се реши в сложна игра на надлъгване

Точно седмица, откакто изглеждаше, че е намерила считаната за невъзможна формула и съвсем несъмнено ще успее да излъчи кабинет, втората парламентарна мощ - " Продължаваме промяната - Демократична България ", се оказа притисната в ъгъла и разполага с тъкмо седем дни в рисково сложни условия, с цел да се пребори за властта и - евентуално въобще - за политическото си битие.

Причината е провокиралият остри реакции запис от съвещание на " Продължаваме промяната ", в който съпредседателите на групировка - Кирил Петков и Асен Василев, приказват за неофициални сделки с шефа на Еврокомисията, за подготвяни смени в специфичните служби и чистки в държавната администрация, както и за обезпечаване на властови тил преди локалните избори.

Огласяването на записа сложи обединението под пресечен огън от страна на всички останали политически сили и президента. Връчването на втория мандат за сформиране на държавно управление мощно понижава и времевите рамки за ограничение на вредите и търсене на излаз. От ГЕРБ - съвсем сигурния допреди няколко дни сътрудник във властта, идват неофициални сигнали, че за наново съгласие ще са нужни голям брой отстъпки от страна на " Продължаваме промяната ", до момента в който от партията все по този начин не са сигурни до каква степен биха отстъпили. Засега тактиката на мандатоносителя наподобява по-скоро изчакване, с цел да спадне шумотевицата към записа и тогава да изиска възобновяване на диалозите. ГЕРБ пък ще разчита тиктакащият часовник да направи обединението по-сговорчива. Така се обрисува идващите дни, които ще са решаващи за ориста на вероятно бъдещо държавно управление, да преминат тактически ходове и непосредствено извиване на ръце, без да може да бъде плануван сигурен излаз.

Един дискредитиран мандат

След като в миналите два дни всички партии в Народното събрание остро нападнаха държанието на " Продължаваме промяната " и показаха подозрение в правото им да желаят властта, това направи и президентът Румен Радев.

Той първо назова концепцията да се вършат смени в спецслужбите, които разгласи за към този момент реформирани. След това - при връчването на втория управнически мандат - разгласи, че извършва това свое обвързване, единствено тъй като няма друга опция, и. Подобен случай имаше през 1997 година, когато Петър Стоянов - посред невиждани стачки и митинги в цялата страна - след рухването на Жан Виденов от власт, а след това Николай Добрев върна мандата несбъднат.

Номинираният за министър председател акад. Николай Денков отвърна, че страната има потребност от държавно управление и ще направи всичко допустимо да обезпечи задоволително ръководство, което да даде опция за реализиране на към този момент контрактуваните промени и приемане на жизненоважните за страната закони. Как партиите разясниха дейностите на президента -.

" Всичко зависи от ГЕРБ "

Николай Денков разполага със седем дни да предложи държавно управление, или да се откаже. Провал на кабинет с този мандат пък вещае нови предварителни избори, доколкото главните политически играчи не дават шансове на третия мандат.

Днес Денков разгласи, че " Продължаваме промяната - Демократична България " ще води диалози с партиите в Народното събрание. По информация на " Дневник " става дума за срещи с всички обединения, като се изключи " Възраждане ", за промени в конституцията в частта правосъдна система. Коалицията продължава да вижда шансове за ръководство, в случай че се реализира съгласие с ГЕРБ: " Зависи ГЕРБ какво ще реши. Винаги от нея е зависело, само че в този момент още повече. Но не би трябвало да чака фрапантни отстъпки ", заключи пред " Дневник " импровизирано обстановка представител от " Продължаваме промяната - Демократична България ".
Коалицията: игра на нерви и дребни жертви

Неофициално представители на " Продължаваме промяната - Демократична България " разясниха за " Дневник ", че групировката е решила да заеме изчаквателна позиция, доколкото по конституция разполага със седем дни ( до 5 юни) за дефинитивно решение. В партията на Кирил Петков и Асен Василев има опасения, че " в случай че тръгнат да натискат, ГЕРБ ще го употребяват, с цел да извиват ръце ". Вероятно част от решението е и отсъствието на Кирил Петков от България - той заяви, че взе участие във конгрес за сигурността в Братислава, а по стратегия присъединяване му е планувано за сряда (31 май) вечерта.

През почивните дни от изявление на Николай Денков стана известно, че. Според източник от " Продължаваме промяната " новата коалиция ще предложения партията на Бойко Борисов на диалози в някой от идващите дни, с цел да обсъдят новите условия на ГЕРБ.

" Докъде ще е деполитизацията и експертизация, ще забележим, ще има има игра на нерви " - представител на партията разяснява импровизирано пред " Дневник " изискването на ГЕРБ след разгласяването на записа за. Досега в " Продължаваме промяната " поясниха израза " експертен кабинет " многозначно: че и политическите представители също може да са специалисти. Затова и в, в това число съпредседателят Асен Василев, чиито са и огромна част от репликите в записа, провокирали отвращение в политическите сили. Според източник на " Дневник " към този момент във групировката е обсъжданкато вероятен ход отдръпването на Даниел Лорер, който е номиниран за министър на нововъведенията и растежа в първия вид на кабинета " Денков ". На това се гледало като на " жертва ", която да показва подготвеност за договаряния. Според различен източник в обединението обаче, че това е " прекомерно дребна и прекомерно закъсняла отстъпка ".
През почивните дни " Демократична България " даде негласна поддръжка за съдружния си сътрудник - " Продължаваме промяната ", като повтори, че за страната единственото допустимо решение е сформиране на държавно управление и настоя договарянията да продължат, без значение от записа. Формацията през цялото време упорства за експертно държавно управление.

Депутати от " Продължаваме промяната - Демократична България " потвърдиха, че в понеделник (29 май) е имало среща на парламентарната група на обединението. това е първа колекция след приключването на записите. На нея обаче само било конкретизирано, че номиниран за първи ротационен министър председател остава Николай Денков.

 Президентът разгласи втория мандат за Президентът разгласи втория мандат за " дискредитиран " и загатна на обединението, че не би трябвало да го извършва

Според информация на " Дневник ", макар уязвяващият запис, в " Продължаваме промяната - Демократична България ", че, в случай че министър председателят първо е от новата коалиция, ще е поръчител, че, в случай че измененията в конституцията (за промяна на прокуратурата и Висшия правосъден съвет) не съумяват, държавното управление ще подаде оставка. Това разяснява и ръководителят на " Да, България " Христо Иванов в изявление по Българското национално радио (БНР).

Конституционната промяна е първият и най-съществен тест. Ако тя се случи, този кабинет ще може да продължи безкрайно време.
Христо Иванов,
ръководител на " Да, България "

" Ако някой би трябвало да излъчи гаранта, че конституционната промяна няма внезапно да се отплесна и тръгне в непредвидена посока, това е " Продължаваме промяната - Демократична България ", сподели Иванов.

В ГЕРБ: от " да поемат самодейността " до " отиваме на избори "
След излизането на записа ГЕРБ даде да се разбере, ме чака от мандатоносителя да направи отстъпки, с които да върне опцията за договаряния.

Неофициални диалози на " Дневник " с представители на ГЕРБ демонстрират, че мненията са в двете крайности: от това, че " размразяването " не е допустимо и ще се стигне до предварителни избори, до противоположното - че шансове за постоянно ръководство на първите две политически сили има и номинираният за министър председател Николай Денков би трябвало да поеме самодейността и да беседва с Мария Габриел.

С уточнението, че " 90% от решенията се взимат от Мария Габриел, колкото и да не ви се има вяра ", източник от ГЕРБ уточни, че в партията виждат като вероятен разновидността излъченото държавно управление да има политически неутрални представители, отвън двамата сменящи се министър председатели.

 Изпиране, чистка, служби: по какъв начин Изпиране, чистка, служби: по какъв начин " Продължаваме промяната " мъчно взема решение за ръководство с ГЕРБ (според записа)

Според него като необикновен проблем в средите на някогашните ръководещи се приемало настояването на " Продължаваме промяната " за министерски пост на Асен Василев, защото той бил считан " за изцяло дискредитиран ". Тъкмо Василе в записа главно изговаря тезите за чистка в службите за сигурност и администрацията - " законно, нелегално ", като показва, че към този момент за Министерството на финансите и подчинените му институции даже е измислил по какъв начин да го направи през устройствения устав на институцията. В неделя Василев съобщи и че.

 Христо Иванов пред Христо Иванов пред " Дневник ": Трябва ни държавно управление на конституционната реформа
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР