То се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален

...
То се изчислява съгласно утвърдения от УС на БНБ минимален
Коментари Харесай

Красен Станчев: Когато влезем в еврозоната, минималните задължите...

То се пресмята според одобрения от УС на Българска народна банка най-малък набор от индикатори за наблюдаване на кредитните стандарти при разпределяне на заеми, обезпечени с недвижими парцели.

 

Председателят на УС на Българската асоциация на персоналните финансови консултанти Стойне Василев посочи в ефира на NOVA NEWS, че " златно " предписание е до 20% от прихода да отива по вноска за ипотечен заем.

" Ще могат да теглят единствено хора, които имат табиет да икономисват и имат опция за самоучастие. Това ще се отрази позитивно на кредитополучателите, естествено хората с по-ниски приходи ще отпаднат от пазара, тъй като няма да могат да покрият критериите. За банките това ще е доста удобно, тъй като имат огромен кешов запас сега, само че в бъдеще това ще се промени. Рано или късно лихвите по заемите ще тръгнат гладко нагоре. Банките би трябвало да са подготвени да преоценят своите парцели ", счита експертът.

 

На собствен ред доцент Красен Станчев, създател на Института за пазарна стопанска система, бе безапелационен, че заемите са доста значими, тъй като при влизането в еврозоната би трябвало да имаме по-ниска инфлация.

 

" Ръстът на цените на жилищата е в пъти по-голям от този на инфлацията, само че е съпоставим с този на заплатите. Към 17-18% е нарастването на възнагражденията през предходната година. Когато България влезе в еврозоната, минималните наложителни запаси ще паднат фрапантно, което ще освободи запас на банките ", изясни специалистът.

Според него ипотечни заеми се взимат основно за нови жилища и поправки. " Когато взимате заем, приемете, че взимате заем от себе си след няколко години ", разяснява анализаторът.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР